Haberler

BÜYÜKŞEHİR ENGELLİLERİN YANINDA

Font Boyutu

10 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR ENGELLİLERİN YANINDA
“HEDEFİMİZ, ENGELLİ VATANDAŞLARIN MUTLULUĞUDUR”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ‘ENGELLİLER HAFTASI’ NEDENİYLE KOLTUĞUNU, 13 YAŞINDAKİ FATMANUR AYDIN’A BIRAKTI.
- BAŞKAN ALTEPE, “ENGELLERİ KALDIRALIM, VATANDAŞ SIKINTI YAŞAMASIN. HEDEFİMİZ, ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN MUTLU OLMASI, YAŞAMLARININ KOLAYLAŞMASI VE TOPLUMSAL HAYATA KATILIMLARININ SAĞLANMASIDIR” DEDİ.
- KÜÇÜK BAŞKAN AYDIN, ENGELLİ VATANDAŞLARIN KENTTE DAHA RAHAT YAŞAMALARI İÇİN TALİMATLARINI VERDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Engelliler Haftası’ nedeniyle kendisini ziyaret eden engelli vatandaşlara, engellilerin sosyal yaşamda aktif rol almaları hedefiyle kentte yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Altı Nokta Körler Derneği Bursa Şubesi, Uygar Görme Engelliler Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği, Engelliler Kültür ve Sanat Derneği (ENSADER) ve Ayten Bozkaya Zihinsel Engelliler Derneği üyeleri Başkan Altepe ile Acemler’deki başkanlık makamında görüştü.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da engelli vatandaşların sosyal yaşamda daha aktif rol almaları adına yapılan düzenlemelerden bahsederek, “Engelleri kaldıralım, vatandaş sıkıntı yaşamasın. Kent nimetlerinden faydalanmak herkesin hakkı. Türkiye, her alanda gelişiyor. Bursa olarak eksiklerimizin farkındayız. Kent hayatında en zayıf noktalar, engellilerle ilgili olan çalışmalar. Bursa’nın her alanda olduğu gibi bu konuda da örnek bir kent olması için çalışıyoruz” dedi.
Başkan Altepe, Başbakanlık ve ilgili bakanlıklarla da engellilerle ilgili görüş alışverişinde olduklarını hatırlatarak, “Ben Marmara Belediyeler Birliği’nin de başkanıyım. Marmara’da engelliler için Türkiye’ye örnek çalışmaların başlaması noktasında projeler üretiyor ve kentlerin dizaynı konusunda gerekeni yapıyoruz. Belli bir yaştan sonra hepimiz engelli oluyoruz. Hedefimiz, engelli vatandaşlarımızın mutlu olması, yaşamlarının kolaylaşması ve toplumsal hayata katılımlarının sağlanmasıdır” diye konuştu.

Küçük başkan talimatlarını verdi
Ziyarette Başkan Altepe’nin yerine geçerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Özel İlkbahar İlköğretim Okulu 7. Sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Fatmanur Aydın, engelli vatandaşların toplu ulaşımdan daha rahat yararlanmaları için otobüslere ve duraklara sesli anons sistemi kurulmasını, engellilere yönelik spor tesisi ve bakımevi yapılmasını, engelliler meclisine bir otobüs tahsis edilmesini ve kent içindeki muhtelif bölgelerle devlet okullarına asansör, rampa ve tuvalet gibi alanların yapılmasını istedi. Küçük Başkan Aydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Avşar’a talimat vererek, çalışmaları takip edeceğini söyledi.
‘Engelliler Haftası’ sebebiyle Bursa Valiliği’ni üstlenen Osmangazi İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Atakan Nalbant da Bursa’daki görme engelliler için kütüphane eksiği olduğunu belirterek, ihtiyaçların giderilmesini istedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 10.05.2011 | Okunma sayısı:5551

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu