Haberler

BÜYÜKŞEHİR 'DEPREM VE AFET YÖNETİMİ' KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRDİ

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Marmara Belediyeler Birliği katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Deprem ve Afet Yönetimi’ seminerinde, İstanbul Teknik Üniversitesi Afet Yönetimi Bölüm Başkanı, Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetimi Uzmanı Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, afetler konusunda takıntıların kırılması gerektiğini söyledi.
Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ çalışanlarının yanı sıra vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği seminerde, Kadıoğlu, afetlerin teknolojiyle çok uğraşılan merkezlerde daha yoğun bir şekilde gerçekleştiğini ve gereken önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

“Artık fay hatlarını tartışmayalım”
Afet yönetimine dikkat edilmesinin önemini anlatan Kadıoğlu, “Artık fay hatlarını tartışmaktan vazgeçmeliyiz. Bunun yerine zarar görebilirliğimizi, hassasiyetimizi, kırılganlığımızı değiştirmeliyiz. Olayı gerçek boyutlarıyla görmeli, şehir, kentleşme, altyapı derken binaların özelliklerine de bakmalıyız” dedi.

“Deprem değil, binalar öldürüyor”
Türkiye’de depremin adının bile insanları tedirgin etmeye yettiğini dile getiren Kadıoğlu, buna rağmen doğru önlem alınmadığını belirterek, “İnsanları deprem değil, binalar öldürüyor. Kolonu sonradan eklenen bir bina buna örnektir. Bizler, binalarımızı yaparken depremi değil, kaça satarız, ne kadar kar yaparız diye düşünüyoruz” diye konuştu.

“Afetleri dikkate almıyoruz”
Kadıoğlu, evlerde de afete karşı hazırlıklı olunması gerektiğine dikkati çekerek, “Biz, planlamada zayıfız. Kurumlar belirli konulara ağırlık vererek çalışmalı, her kurum birden çok işle ilgilenmemeli. Örneğin Valilik afetler konusunda taktiksel çalışma yapıyorsa, belediyeler operasyonel plan yapmalıdır” dedi. Acil durum yönetiminin evde başlayıp topluma yayıldığını söyleyen Kadıoğlu, ancak bu sayede bütün olarak afete hazır olunabileceğini belirtti. Evlerde görüntü bozulmasın diye eşyaların bile afetler düşünülerek yerleştirilmediğini örnekleyen Kadıoğlu, ”Bizler takıntılarımızı aşamadık. Yaşantımızda afetleri dikkate almıyoruz. Afet acil yardım planları yapmalıyız” ifadesini kullandı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak eğitimin, katılımcıları deprem ve afetler konusunda bilinçlendirdiğini söyleyerek, Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu’na plaket verdi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala da seminere katıldı.

Tarih: 24.12.2009 | Okunma sayısı:5186

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir