Haberler

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BARINMAEVİ KAPILARINI AÇTI

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kimsesiz, evsiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşların soğuk havalarda barınması için her kış açtığı barınma evi, Ankara Yolu’ndaki eski Köy Hizmetleri Müdürlüğü binasında hizmete açıldı. Barınma evini ziyaret ederek, kışı burada geçirecek olan vatandaşlarla sohbet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Özellikle evsiz, yoksul, ihtiyaç sahibi gibi toplumun dezavantajlı kesimlerini ihmal etmiyoruz” dedi.

92 misafir barınma evinde yerini aldı
Çeşitli nedenlerle aileleri tarafından dışlanan, kimsesi olmadığı için kalacak yer bulamayan ve yoksullukla mücadeleye direnemeyen vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan barınma eviyle yeniden sıcak bir yuvaya kavuştu. Geçtiğimiz yıl 400’ün üzerinde vatandaşa kucak açan 150 yatak kapasiteli Barınma evi yeni konuklarını ağırlamaya başladı. Şu anda 92 vatandaşın misafir olduğu barınma evinde bu yıl da 400’ün üzerinde ihtiyaç sahibinin konuk edilmesi planlanıyor.

“Sağlıklı toplum için çalışmalarımız sürecek”
Güllük Mahallesi’nde vatandaşlarla sohbet edip, sorunlarını dinledikten sonra barınma evini ziyaret eden Başkan Altepe, Bursa’yı daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline getirmek için bir tarafından fiziki projeler devam ederken diğer taraftan da sosyal devletin gerekliliği olan sosyal projeleri de aksatmadan sürdürdüklerini söyledi. Toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren sosyal projeler geliştirdiklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Özellikle burada olduğu gibi dezavantajlı toplum kesimlerine yönelik özel projeler uyguluyoruz. Barınma evi de bu projelerden biri. Her kış, maddi sıkıntı yaşayan, evsiz olan vatandaşlarımıza sahip çıkıyoruz. Onlar burada sıcak bir yuvaya kavuşuyorlar. Gerekli sağlık kontrolleri yapılıyor, giyecek temin ediliyor ve günlük gıdalarını burada temin edebiliyorlar. Daha sağlıklı bir toplum oluşturmak için belediye olarak gerekli katkıyı vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuklar memnun
Barınma evinin imkanlarından 4 yıldır yararlanan 51 yaşındaki Necdet Koçak, havaların soğumasıyla birlikte bu yıl barınma evine yerleşen konuklar arasında yer alıyor. Memleketi Amasya’dan yıllar önce ayrıldığını ve kimsesi olmadığı için 5 yıl önce Bursa’ya geldiğini belirten Koçak, “Kışı belediyenin imkanları sayesinde sıcak bir ortamda geçiriyoruz. Kaza nedeniyle sağ gözümü kaybetmiştim. Sol gözüm de çok az görüyor. Ancak burada gözümün tedavisi için de gerekli desteği verecekler. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Barınma evinin bu yılki konuklarından Osman Yıldırım ile İzzet Ünal da kendileriyle sohbet eden Başkan Recep Altepe’ye, kendilerine kucak açtıkları için teşekkür etti.

Tarih: 18.12.2009 | Okunma sayısı:4735

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir