Haberler

Büyükşehir Belediyesi Anadolu’nun tüm renklerini buluşturdu

Font Boyutu

23 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

Büyükşehir Belediyesi Anadolu’nun tüm renklerini buluşturdu
- Büyükşehir Belediyesi tarafından Tahtakale Hanı’nda oluşturulan ‘Anadolu Kültür Merkezi’, Bursa İl Dernekleri Federasyonu bünyesindeki 25 şehir derneğini aynı çatı altında bir araya getirdi.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Anadolu Kültür Merkezi’nin, Türkiye’nin farklı kentlerinden gelerek Bursa’da yaşayan vatandaşların kültürlerini yaşatıp tanıttıkları bir mekan olduğunu söyledi.
- Başkan Altepe, “Anadolu Kültür Merkezi, birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışmanın en güzel örneğini Tahtakale Hanı’nda yaşatacak” dedi.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa İl Dernekler Federasyonu’na tahsis edilerek Tahtakale Hanı’nda işlevlendirilen ‘Anadolu Kültür Merkezi’, 25 il derneğini aynı çatı altında bir araya getiriyor.

Bursa’daki hizmetlerini kentin her köşesine taşıyarak vatandaşların yüzünü güldüren Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin diğer kentlerinden gelerek kültürlerini Bursa’da yaşatan hemşehri derneklerinin de yüzünü güldürüyor. Sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da dikkati çeken Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa İl Dernekleri Federasyonu bünyesindeki 25 hemşehri derneğinin kültürlerini yaşatması ve tanıtması hedefiyle Tahtakale Hanı’nda işlevlendirilen Anadolu Kültür Merkezi, törenle hizmete açıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hemşehri derneklerinin kent kültürünü zenginleştirdiğine değinerek, “Bursa’mız, kültür ve medeniyet kenti, tarih başkentidir. Yeryüzünün cennet köşesi, her türlü nimeti barındıran ve Anadolu’nun değişik bölgelerinden göç alan kentimizde Edirne’den Bitlis’e kadar her kentten insan yaşamaktadır. Anadolu Kültür Merkezi de farklı coğrafyalardan insanların kültürlerini yaşatmalarına ve dayanışmasına sahne olacak. Birlik ve beraberlik örneği sergileyecek ve Tahtakale Çarşısı’na da hareket katacak olan bu merkezi Bursa’ya kazandırmanın onurunu yaşıyoruz. Anadolu Kültür Merkezi, birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışmanın en güzel örneğini Tahtakale Hanı’nda yaşatacak” diye konuştu.

“Bursa, Anadolu’nun başkenti”
Bursa’da yaşamaktan dolayı şanslı olduğunu anlatan Başkan Altepe, “Bursa, çok özellikli bir kent. Zenginlikleri bünyesinde barındıran, Osmanlı’nın ilk kurduğu, ecdat yadigarı kent Bursa. Sultanların kurduğu bir şehir olan Bursa’da, kent yönetimi olarak kültürümüzü yaşatmak adına önemli çalışmalar yapıyoruz. Bursa’yı seviyoruz, bu şehre önem veriyoruz ve hep birlikte kalkınıyoruz” dedi.
Başkan Altepe, Bursa’nın her sokağına ansiklopedi yazılacak bir kent olduğunu ifade ederek, “Bursa bir merkez. Sultan Osman Gazi, Murat Hüdavendigar, Sultan 2. Murat, Çelebi Mehmet, Cem Sultan ve Şehzade Mustafa olmak üzere tüm ecdat Bursa’da. Ecdadın değer verdiği, Anadolu’nun başkenti Bursa. Bu kente iz bırakmak, eserler oluşturmak bizim için şereftir. Bu kenti kalkındırmak ve geliştirmek bize büyük mutluluk veriyor. Eserlerimizi artırarak değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bursa’da son 5 yılda 25 yılda yapılan hizmetten fazlasını yaptık. Bursa, yerel yönetimlerde örnek oldu. Artık Bursa ismini dünyaya duyurdu. Bursa, diğer kentlere de örnek oluyor” şeklinde konuştu.

“Hedeflerimiz büyük”
Bursa’da yaşayan herkesin bu kent adına büyük bir sorumluluk taşıdığına işaret eden Başkan Altepe, “Bursa’daki kentlilik bilincinin oluşması önemli. Doğal güzellikler ve kültürel zenginliklerin gelişmesi, Bursa’nın her alanda örnek ve önder bir kent olması için sınır tanımadan çalışıyoruz. Hedeflerimiz büyük. Kültürümüze, insanımıza sahip çıkmak için Anadolu Kültür Merkezi’ni önemsiyoruz. Burada Anadolu şehirlerinin dayanışması yaşatılacak. Bursa’nın nabzı Tahtakale’de Anadolu Kültür Merkezi’nde atacak” dedi.
Başkan Altepe, Vakıflar’dan devralınan mekanın restore edilip işlevlendirilmesinin ardından yapılan açılışla birlikte; Afyonkarahisar, Adıyaman, Bitlis, Çorum, Malatya, Kütahya, Karabük, Tokat, Ordu, Manisa, Muğla, Kırıkkale, Erzincan ve Zonguldak gibi kentlerin derneklerinin de aralarında bulunduğu 25 derneğe hizmet vereceğini söyledi.

“Anadolu, kardeşlik, birlik ve beraberlik demektir”
Törene katılan AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk de Bursa’da anlamlı bir çalışmanın daha gerçekleştirildiğine işaret ederek, “Anadolu demek, medeniyet, tarih, kültür, kardeşlik, birlik ve beraberlik demektir. Bugün bu kardeşliği Anadolu Kültür Merkezi’nde görüyoruz. Edirne’den Elazığ’a kadar 25 dernek burada hizmet verecek. Bizler, medeniyetin değerlerini dünyaya yansıtmak hedefiyle çalışıyoruz. Barış ve kardeşliğin devam etmesi için çabalıyoruz. Bu mekan da birlik, beraberlik, barış ve kardeşliğe, dayanışmaya en güzel örneği gözler önüne serecektir” diye konuştu.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise Bursa’nın cazibe merkezi olduğunu belirterek, “Bursa, Osmanlı’nın kuruluşundan bu yana cazibe merkezi olmuştur. Kendi kültürlerimiz ve geleneklerimiz de olmazsa olmazımızdır. Ortak proje ve faaliyetlerle bu kültürü yaşatıyoruz. Bursa’mız ortak değerimizdir, çünkü burası dünyaya kardeşlik mesajı vermiştir. Güçlü bir şehir olarak buradan yine aynı birliktelik mesajını vereceğiz” dedi.

Her hafta farklı bir yörenin kültürü tanıtılacak
Bursa İl Dernekleri Federasyonu Başkanı Mustafa Dursun da 25 il derneğinden oluşan federasyonun Anadolu’nun kardeşliğinin, kültürünün, birlik ve beraberliğinin mekanla artacağına işaret ederek, Anadolu derneklerinin kaynaşması için gerekli olan mekanın yıllardır beklenen bir hizmet olduğunu söyledi. Mekanda her hafta farklı bir derneğin yöresel kültürünü tanıtacağını anlatan Dursun, bu merkezi hayata geçiren Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, çiçek verdi. Tahtakale Mahallesi Muhtarı Mehmet Yavuz da çalışmalarından dolayı Altepe’ye teşekkür etti. AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun ile Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ve Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da katıldığı, hemşehri dernekleri üyeleri ve vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği tören, Kütahya, Tokat Turhal, Elazığ ve Edirne yörelerinin halk oyunları gösterileriyle renklendi. Başkan Altepe ve protokol üyeleri, kurdele kesimiyle açılışı yapılan Anadolu Kültür Merkezi’ni de gezerek, il derneklerinin yöresel kültürlerini gözlemlediler.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 23.02.2014 | Okunma sayısı:3629

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu