Haberler

BÜYÜKŞEHİR ACILARI HAFİFLETİYOR

Font Boyutu

17 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR ACILARI HAFİFLETİYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİREREK, VATANDAŞLARIN CENAZELERİNİ BULUNDUĞU YERDEN ALIP, TÜM DEFİN İŞLEMLERİNİ TEK MERKEZDEN ÜCRETSİZ OLARAK YÜRÜTÜYOR.
- YAKININI KAYBEDEN VATANDAŞLARIN, BU ACI GÜNLERİNDE SADECE 188 NOLU HATTI ARAYIP BİLGİ VERMESİ YETERLİ OLUYOR.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyeciliğin gereği olarak hayata geçirdiği örnek uygulama ile vatandaşların acılarını hafifletiyor. Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nün Acemler’deki yeni yerine taşınmasıyla başlatılan uygulama kapsamında telefonla haber veren vatandaşların cenazeleri, bulundukları yerden alınarak defnedilene kadar gerekli işlemler Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor.

Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların en acı günlerinde evrak peşinde koşmamaları için Heykel’de bulunan Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ile Emirsultan’da bulunan gasilhaneyi tek çatı altında Acemler’deki modern binada toplamıştı. Bu sayede bir yakınını kaybeden vatandaşların Heykel ile Emirsultan arasında mekik dokumaları da sona ermiş oldu. Yeni bina ile birlikte örnek bir uygulamayı da hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları bu acı günlerinde bürokrasiyle uğraşma çilesinden de kurtardı. Vatandaşların 188 numaralı telefon hattını arayıp haber vermesinin ardından, cenaze bulunduğu yerden alınarak Acemler’deki merkeze getiriliyor. Vatandaşlar modern bir şekilde tasarlanan merkezde beklerken, cenazeyle ilgili defin ruhsatı ve yıkama işlemleri burada tamamlandıktan sonra yine Büyükşehir Belediyesi tarafından defin işlemleri gerçekleştiriliyor.

Acılar paylaştıkça hafifler
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘insan odaklı’ hizmet anlayışı kapsamında vatandaşların acılarını paylaşmak ve sevinçlerine ortak olmak amacıyla her zaman vatandaşın yanında olduklarını söyledi. Cenaze hizmetlerini tek çatı altında toplamayarak vatandaşları önemli bir sıkıntıdan kurtardıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Daha önce halkımız bu acı günlerinde ölüm raporu, defin ruhsatı, cenaze yıkama ve defin işlemleri için farklı farklı birimlerde koşturmak zorunda kalıyordu. Şimdi ise bizi aramaları halinde, cenazeyi bulunduğu yerden alıp, yıkama ve defin ruhsatı işlemlerini yaptıktan sonra mezarlığa kadar biz götürüyoruz. Bu sayede halkımızın acılarını da paylaşmış oluyoruz” diye konuştu.
Aynı anda 6 cenazeyle ilgili işlemlerin yürütüldüğü merkezde, günde 20 cenazeyle ilgili işlem yapılıyor.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 17.05.2010 | Okunma sayısı:6507

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir