Haberler

Büyükşehir 120 yıllık camiyi yeniledi

Font Boyutu

 16 OCAK 2014

BASIN BÜLTENİ

BÜYÜKŞEHİR 120 YILLIK CAMİYİ YENİLEDİ
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YOĞUN YAPILAŞMA NEDENİYLE PARK VE SOSYAL DONATI ALANLARINDAN YOKSUN OLAN SELİMİYE MAHALLESİ’NE CAMİ DÜZENLEMESİYLE BİRLİKTE GÜZEL BİR MEYDAN KAZANDIRDI.
- BAŞKAN ALTEPE, 120 YILLIK TARİHİ OLAN SELİMİYE CAMİİ’NİN ÖNÜNDEKİ BİNALARIN KALDIRILMASIYLA YAPILAN ÇALIŞMALARIN ARDINDAN MAHALLENİN ÖRNEK BİR KENTSEL TASARIM ÇALIŞMASI KAZANDIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yoğun yapılaşma nedeniyle park ve sosyal donatı alanlarından yoksun olan Selimiye Mahallesi’ne cami düzenlemesiyle birlikte güzel bir meydan da kazandırdı. Başkan Altepe, 120 yıllık tarihi olan Selimiye Camii’nin önündeki binaların kaldırılmasıyla yapılan çalışmaların ardından mahallenin örnek bir kentsel tasarım çalışması kazandığını söyledi.

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması amacıyla tüm semtleri yeşil alan, park ve bahçelerle donatmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, yoğun yapılaşma nedeniyle sosyal donatı alanlarından mahrum kalan Selimiye Mahallesi’ne meydan kazandırdı. Yaklaşık 120 yıllık geçmişi bulunan Selimiye Camii önünde bulunan ve planlarda açık otopark alanı ile kısmen yolda kalan 154 metrekarelik binayı kamulaştıran Büyükşehir Belediyesi, örnek bir kentsel tasarım projesini hayata geçirdi.

Selimiye Camii’nin düzenlenmesiyle birlikte açığa çıkan mahalle meydanında incelemelerde bulunan Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın daha yaşanabilir sağlıklı kent olması yolunda kent merkezindeki zor noktalara el attıklarını söyledi. Özellikle tarihi eserlerin restore edilmesi ve yeşil alanların düzeltilmesi gibi şehrin marka değerini artıracak çalışmaları üretmeye önem verdiklerini kaydeden Başkan Altepe, onlardan birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Selimiye Mahallesi’nin sosyal donatı alanlarının en az olduğu semtlerden biri olduğunu belirten Başkan Altepe, bölgede yer alan Selimiye Camii’nin binası, avlusu, tuvaletleri ve çevresiyle A’dan Z’ye yenilendiğini ifade etti. Yenileme için kamulaştırma yapıldığını, yıkılan binaların ardından mahallenin yeni bir meydana sahip olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Selimiye Camii ve meydan, Altıparmak’a farklı bir hava katan güzel bir çalışma oldu. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 16.01.2015 | Okunma sayısı:4245

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu