Haberler

BÜYÜKORHAN’DA MİTİNG GİBİ KARŞILAMA

Font Boyutu

27 ŞUBAT 2014

 BASIN BÜLTENİ

 

BÜYÜKORHAN’DA MİTİNG GİBİ KARŞILAMA

DAĞ İLÇELERİNİN KADERİ BÜYÜKŞEHİR’LE DEĞİŞECEK

-       BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, MÜCAVİR ALAN DIŞINDA OLMASINA RAĞMEN BELEDİYE HİZMET BİNASINDAN ALTYAPI YATIRIMLARINA VE ANA CADDENİN ASFALTLANMASINA KADAR ÇOK SAYIDA HİZMETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN ALAN BÜYÜKORHAN’DA 2 BİNE YAKIN VATANDAŞ TARAFINDAN KARŞILANDI.

-       BÜYÜKORHAN VE HARMANCIK’TA VATANDAŞLARLA BULUŞAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ YENİ DÖNEMDE DE DAĞ İLÇELERİNE POZİTİF AYRIMCILIK YAPACAKLARINI VE DAĞ İLÇELERİNİN KADERİNİN DEĞİŞECEĞİNİ SÖYLEDİ.

 

BURSA - Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, mücavir alan dışında olmasına rağmen belediye hizmet binasından altyapı yatırımlarına ve ana caddenin asfaltlanmasına kadar çok sayıda hizmeti Büyükşehir’den alan Büyükorhan’da 2 bine yakın vatandaş tarafından karşılandı. Büyükorhan ve Harmancık’ta vatandaşlarla buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bugüne kadar olduğu gibi yeni dönemde de dağ ilçelerine pozitif ayrımcılık yapacaklarını ve dağ ilçelerinin kaderinin değişeceğini söyledi.

Yerel seçimlerden sonra yürürlüğe girecek olan Büyükşehir Yasası’nın ilçelere ve köylere getireceği imkanlar hakkında vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla mücavir alan sınırları dışındaki ilçeleri gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın en fazla göç veren ilçeleri Harmancık ve Büyükorhan’da da vatandaşlarla buluştu. İlk olarak Harmancık’a gelen Başkan Altepe, ilçe girişinde Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya ve vatandaşlar tarafından karşılandı. Yaklaşık 50 araçlık konvoyla ilçe merkezine gelen Başkan Altepe, meydanda vatandaşlara seslendi. Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar sınır ayrımı gözetmeksizin hizmet talebi olan her bölgeye ulaşmaya çalıştıklarını hatırlatan Başkan Altepe, Bursa’nın ilçelerinden Anadolu’nun diğer illerine ve Balkan ülkelerine kadar her bölgede kalıcı eserler bıraktıklarını kaydetti.

 “Nilüfer’de ne varsa Harmancık’ta da olacak”

Bursa’nın en fazla göç veren bölgesi olan dağ ilçelerinde gerek ekonomik gerekse sosyo-kültürel kalkınmanın sağlanması amacıyla bugüne kadar önemli çalışmalar yaptıklarına değinen Başkan Altepe, dağ ilçelerine fabrika kurulacağı ve işsizliğin önleneceği yönünde geçmişte verilen birçok vaade karşılık Keles Süt ve Süt Ürünleri Tesisi ile bölgeye ilk farikanın kendileri tarafından kurulduğunu vurguladı. Yerel seçimlerin Büyükşehir’e yeni bağlanacak ilçeler için büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Altepe, “Bugüne kadar köylere hizmet götüren İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi 30 Mart’ta kapanıyor. Artık Harmancık’ın arkasında Büyükşehir Belediyesi var. Özel İdare’nin geçtiğimiz yıl kırsala yaptığı yatırım yaklaşık 30 milyon TL. Yeni yasa ile Büyükşehir Belediyesi olarak biz yatırım bütçemizin en az yüzde 10’unu köylerimize aktarmak zorundayız. Bu da en az 120 milyon TL anlamına geliyor. Bugüne kadar dağ ilçeleri bizim için hep ayrıcalıklı oldu ve elimizden geldiği kadar bizden talep edilen her şeyi yerine getirmeye çalıştık. Ancak artık gönüllü olarak değil, yasal olarak buralara hizmet getirmek zorundayız. Harmancık’ın kaderinin kısa zamanda nasıl değiştiğini hep birlikte göreceğiz. 28 derece sıcaklıkta kapalı yüzme havuzunu bile bu bölgeye kazandıracağız. Kısacası Nilüfer’de, Osmangazi’de ne varsa Harmancık’ta da olacak” dedi.

Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya da 5 yıl önce göreve gelirken verdikleri sözlerin kat kat fazlasını yerine getirdiklerini, bu çalışmaları hayata geçirirken her zaman Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin desteğini aldıklarını kaydetti.

Başkan Altepe, Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya ile birlikte seçim bürosunun açılışını yaptıktan sonra ilçede kurulan pazarı gezip, esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

 Miting gibi karşılama

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dağ ilçelerinin ikinci durağı olan Büyükorhan’da ise soğuk havaya rağmen meydanı dolduran yaklaşık 2 bin kişi tarafından miting havasında karşılandı. Alanı dolduran Büyükorhanlı’ların seçimin sonucunu şimdiden ilan ettiğini dile getiren Başkan Altepe, “Büyükorhanlılar zaten Büyükşehir Belediyesi’nin buraya kazandırdıklarını çok iyi biliyor. Belediye Hizmet binası, kanalizasyon hatlarının döşenmesi ve ana caddenin asfaltlanması Büyükorhan’a kazandırdığımız hizmetlerden sadece birkaçıdır. Yörük Türkmen diyarı olan bu topraklar bize ecdadımızın emanetidir. Bu bilinçle dağ bölgesine gösterdiğimiz pozitif ayrımcılığı bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. En büyük önceliğimiz kırsal kalkınmayı sağlayarak, göçü önlemek. İstiyoruz ki gençlerimiz evlerini, topraklarını bırakıp, şehrin kenar mahallelerinde düşük ücretlerle çalışıp, yaşamak zorunda kalmasın. Kendi evlerinde beyler gibi yaşasın. Bunun içinde kırsam kalkınmayı sağlayacak adımları bir bir atacağız. Biz vaat değil, icraat yapıyoruz. İşte dağ bölgesindeki üreticilerimize katma değer sağlaması için kurduğumuz süt fabrikası çalışıyor. İnşallah yine bu bölgeye hizmet verecek Et ve Et Ürünleri Tesisi ile ilgili projeleri tamamladık ve yakında çalışmaları başlatacağız” diye konuştu.

Büyükorhan Belediye Başkanı Selami Selçuk Türkmen ile 5 yıl boyunca işbirliği içinde bölgeye önemli hizmetler kazandırdıklarını dile getiren Başkan Altepe, yeni dönem için aday gösterilen Hasan Taş ile birlikte önümüzdeki dönem yapacakları çalışmaları Büyükorhan’ın kabuğunu kıracağını da sözlerine ekledi.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 27.02.2014 | Okunma sayısı:3350

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu