Haberler

BUSMEK’İN 6’NCI GURUR SERGİSİ

Font Boyutu

23 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BUSMEK’İN 6’NCI GURUR SERGİSİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SANAT VE MESLEK EĞİTİMİ KURSU 6. GELENEKSEL SERGİSİ ATATÜRK KONGRE KÜLTÜR MERKEZİ’NDE AÇILDI.
- BAŞKAN ALTEPE, EN FAZLA ÖNEM VERDİKLERİ SOSYAL PROJELERDEN BİRİ OLAN BUSMEK İLE NİTELİKLİ İŞGÜCÜ YETİŞTİRİLMESİNE KATKI SAĞLADIKLARINI SÖYLEDİ.
- BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DEVLET BAKANI BÜLENT ARINÇ, BUSMEK’İN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EN HAYIRLI HİZMETLERİNDEN BİRİ OLDUĞUNU VURGULADI.
- VALİ HARPUT, BUSMEK İLE BİR TARAFTAN VATANDAŞLARA MESLEK EDİNDİRİLİRKEN BİR TARAFTAN DA UNUTULMAYA YÜZ TUTAN GELENEKSEL SANATLARIN YAŞATILDIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal sorumluluk projelerinden biri olan meslek edindirme kurslarının 6’ıncı geleneksel sergisi Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) ziyarete açıldı.

Vatandaşlara sanatsal alanda beceri kazandırmak, mesleki ve sosyal gelişimlerini sağlamak ve unutulmaya yüz tutan geleneksel sanatlarını yaşatmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen BUSMEK, 6’ncı yaşını kutlarken, kursiyerlerin el emeği göz nuru olan eserler düzenlenen sergiyle görücüye çıktı. Merinos AKKM Fuaye alanında düzenlenen serginin açılışına Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vali Şahabettin Harput, Bursa Milletvekilleri Ali Kul, Canan Candemir Çelik, Hayrettin Çakmak, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ile kursiyerler katıldı.

Hizmet vatandaşın ayağını gidince değer buluyor
Mehter Takımı’nın konseriyle başlayan serginin açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, vatandaşlara yeni ufuklar açması nedeniyle BUSMEK’i çok önemsediklerini söyledi. Bu nedenle 7 merkez ilçede halkın kolaylıkla ulaşabileceği noktaları kurs merkezleri açtıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Hizmet vatandaşın ayağına gidince değer buluyor. Bir taraftan şehrin fiziki anlamda gelişmesini ve kalkınmasını sağlarken, bir taraftan da vatandaşlarımızın daha donanımlı bireyler olması için çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın hayat standartlarını yükselterek, daha nitelikli işgücü haline gelmeleri için yoğun çaba harcıyoruz. Kurslarımız 67 branşta devam ederken, önümüzdeki günlerde gezici ekipler oluşturarak annelerimize yönelik olarak bilgisayar kursları vereceğiz. Bu sayede ev hanımlarımız bilgisayar öğrenerek, çocuklarının eğitimlerine daha fazla katkı verebilecekler. Kurslarımızda görev alarak, bu başarılı çalışmalara imza atılmasını sağlayan tüm eğitmenlere ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

El emekleri değerlendirilmeli
Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımdan çevreye kadar önemli hizmetlere imza attığına tanık olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç ise, bu hizmetler için en hayırlı faaliyetlerden birinin de BUSMEK olduğunu söyledi. Vatandaşların bu kurslar sayesinde kabiliyetlerini ortaya çıkarma şansı bulduğunu ifade eden Arınç, “Büyükşehir Belediyemizden, daha fazla üretim yapılmasına katkı sağlaması ve belirlenecek noktalarda bu ürünlerin satışına imkan sağlamasını bekliyorum. Bu sayede kursiyerlerimiz de el emeklerinin karşılığını almış olurlar” diye konuştu.

Kültürel değerler yaşatılıyor
Belediyelerin düzenlendiği kursların yanında halk eğitim kurslarıyla da yılda yaklaşık 100 bin kişiye mesleki eğitim verildiğini hatırlatan Vali Şahabettin Harput ise, yok olmaya yüz tutan geleneksel sanatların yaşatılması açısında da bu kursların büyük önem taşıdığını söyledi. Turizm potansiyeli her geçen yükselen Bursa’da hediyelik eşyaların daha da ön plana çıkacağını hatırlatan Vali Harput, el emeği göz nuru eserlerin bu alanda iyi bir pazar payı yakalayabileceğini kaydetti.
Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, kursları birincilikle bitiren kursiyerlere sertifikalarını verirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe de Arınç ve Vali Harput’a kursiyerler tarafından yapılan birer tablo hediye etti.
Protokol üyeleri daha sonra kurdele keserek ziyarete açtıkları sergideki startları gezerek kursiyerlerden bilgi aldı. Başkan Altepe ve beraberindekiler bir ebru çalışmasını da dikkatle izledi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 23.05.2011 | Okunma sayısı:5846

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu