Haberler

BUSMEK ‘5. GENEL SERGİSİ’ GÖZ KAMAŞTIRDI

Font Boyutu

 10 HAZİRAN 2010

BASIN BÜLTENİ

BUSMEK ‘5. GENEL SERGİSİ’ GÖZ KAMAŞTIRDI
BUSMEK BURSA’YA RENK KATTI
- BUSMEK KURSİYERLERİNİN YIL BOYUNCA ÜRETTİKLERİ EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLERDEN OLUŞAN ‘BUSMEK 5. GENEL SERGİSİ’ ATATÜRK KONGRE MERKEZİ’NDE İZLENİME SUNULDU.
- BURSA MEHTER TAKIMI VE KARİZMA ŞOV, SERGİYE RENK KATTI.
- DEVLET BAKANI FARUK ÇELİK VE VALİ ŞAHABETTİN HARPUT SERGİDEKİ ESERLERİ BEĞENİYLE İNCELERKEN, JAPON KÖŞESİNDE TÜRK KAHVESİ VE YEŞİL ÇAY İÇTİ.
- TEMSİLİ SERTİFİKA TÖRENİNDE BUSMEK KURSİYERLERİNE SERTİFİKALARI DA VERİLDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (BUSMEK) kursiyerinin yıl boyu aldıkları eğitimlerle ürettikleri eserlerden oluşan ‘BUSMEK 5. Genel Sergisi’, coşkulu bir törenle izlenime açıldı.
Bu yıl 16 farklı noktada, 74 branşta, 8 bin kursiyere eğitim verilen BUSMEK’in Atatürk Kongre Merkezi’nde hazırlanan sergisi, Bursa’nın en büyük el sanatları sergisi olma özelliğini taşıyor. Ücretsiz kurslarla halkın sosyal ve ekonomik gelişimlerine katkı sağlayan BUSMEK’in ‘5. Genel Sergisi’nde ebru, tezhib, hat gibi unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarından mefruşat, dekoratif ürünler ve resimlere uzanan 2 binin üzerinde ürün sergilendi.

BUSMEK’e yoğun ilgi
BUSMEK Genel Koordinatörü Muhammet Soysal, BUSMEK kurslarına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyleyerek, 2009 yılında kurslara 45 bin başvuru aldıklarını ancak 8 bin kursiyerin bu yıl eğitim alabildiğini söyledi. Soysal, “İlim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder. En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. Başımızı dik tutmak için göğsümüzü kabartacak işler yapmalıyız” diyerek, BUSMEK’in çalışmalarını anlattı.

Bakan Çelik’ten Büyükşehir ve BUSMEK’e takdir
Serginin açılışına katılan Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da sanat ve kültür adına yapılan çalışmaları desteklediklerini belirterek, “Bursa, gelişiyor, kalkınıyor. BUSMEK kursları, nitelikli insan yetiştirerek önemli çalışmalara imzasını atıyor” dedi. Merkezi hükümetin işsiz gençlere 350 TL işsizlik maaşı verip, ücretsiz kurslarla eğitimlerine devam etmelerini sağladığını anlatan Bakan Çelik, ”Büyükşehir Belediyesi de BUSMEK sayesinde vatandaşları meslek sahibi yapıyor. Bugün her kuruluş ara elemana ihtiyaç duyuyor. Önemli olan her işi yapmak değil, bir işi en iyi şekilde yapmaktır. Bu kurslar da bu amaca hizmet ediyor” diyerek projeye emeği geçenleri tebrik etti.

“Bursa’yı dünya kenti haline getireceğiz”
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz da BUSMEK’in sosyal belediyeciliğin en güzel örneğini oluşturduğunu söyledi. Bursa’da güzel gelişmelerin olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bursa’da vatandaşlarımızdan aldığımız güçle kentimizi daha iyi noktalara taşıyıp, marka kent hedefine taşıyacağız. Bursa’yı dünya kenti haline getireceğiz” dedi.

Bursa’da moda günleri düzenlenecek
Vali Şahabettin Harput’un da BUSMEK’in önemli bir proje olduğunu söylediği törene katılan ünlü modacı Faruk Saraç, Bursa’da Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle restorasyonu gerçekleştirilen Fabrika-i Hümayun’un kente önemli bir kazanım olduğunu belirtti. Saraç, restorasyon çalışmalarının tamamlanması ve tasarım okulunun faaliyete geçmesinin ardından Bursa’da moda günlerini başlatmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.

Kursiyerlere sertifikaları verildi
Konuşmaların ardından BUSMEK’te eğitim alan kursiyerlere temsili olarak sertifikaları verildi. Canavar Tekstil’in Türkiye çapında düzenlediği el sanatları yarışmasında mansiyon ve Jüri Özel Ödülü kazanan eğitmen ve kursiyerlere de ödülleri takdim edildi. BUSMEK Genel Koordinatörü Muhammet Soysal, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile protokol üyelerine kursiyerlerin yaptığı ürünlerden armağan etti.
Daha sonra sergiyi gezen Bakan Çelik, Vali Harput, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yılmaz ile Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin eşi Hüsniye Altepe kursiyerlerin çalışmalarını çok beğendiklerini söyledi.

Türk kahvesi ve yeşil çay ikram edildi
Sergide, Bursa’nın kültürel değerlerinden esinlenilerek hazırlanan “Köy Düğünü” temalı çalışmalar ve 2010 yılının “Türk - Japon Dostluk Yılı” olması nedeniyle düzenlenen Japon köşesi büyük ilgi topladı. Japon köşesinde soluklanan konuklara Türk Kahvesi ve yeşil çay ikram edildi.
Bursa Mehter Takımı’nın konseri ve ‘Karizma Şov’un gösterileriyle renklenen törene vatandaşlar da yoğun katılım sağladı. BUSMEK 5. Genel Sergisi, Atatürk Kongre Merkezi’ndeki sanat galerilerinde 16 Haziran Çarşamba günü mesai bitimine kadar görülebilecek.
BUSMEK’te bu yıl şan, gitar, bağlama, keman ve ney eğitimi alan kursiyerler, 10 Haziran Perşembe günü (BUGÜN) saat 20.00’da Atatürk Kongre Merkezi’nde özel bir müzik şöleni sunacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 10.06.2010 | Okunma sayısı:16043

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu