Haberler

BUSKİ’ye çevre duyarlılığı teşekkürü

Font Boyutu

8 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

BUSKİ’ye çevre duyarlılığı teşekkürü
- ‘Yaşamımızda Su’ projesi kapsamında altı ayrı ülkenin orta öğretim kurumlarından gelerek Doğu Atıksu Arıtma Tesisi’ni ziyaret eden konuklar, çevre ve insan sağlığına gösterilen duyarlılık nedeniyle BUSKİ yetkililerine teşekkür etti.

BURSA – Kazım Karabekir Ortaokulu’nun Fransa, Almanya, Polonya, İrlanda, Macaristan ve Romanya’daki eğitim kurumları ile birlikte geliştirdiği ‘Water In Our Lives’ (Yaşamımızda Su) adlı comenius hayat boyu öğrenme projesi kapsamında, Türk ve yabancı öğrenciler ile öğretmenlerden oluşan bir grup, BUSKİ Doğu Atıksu Arıtma Tesisi’ni ziyaret etti.

Proje, öğrencilerdeki çevre bilincini geliştirerek, su kaynaklarını gözeten davranışlar ve sorumluluklar kazandırmayı hedefliyor. Bursa’ya gelen konuklara Doğu Atıksu Arıtma Tesisi’nin birimleri tanıtılarak, işletme hakkında bilgi verildi. Tesisin, çevre ve insan sağlığı anlamında büyük bir yatırım olduğunu dile getiren ziyaretçiler, tesisteki teknolojik altyapıya hayranlıklarını vurguladılar. Çevre ve insan sağlığını gözeten duyarlı yaklaşımlarından dolayı Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü yetkililerine teşekkür eden konuklar, benzer yatırımların dünya ölçeğinde yaygınlaşması dileğinde bulundular.
Doğu Atıksu Arıtma Tesisi, kentin doğu havzasındaki evsel atıksuların arıtılması amacıyla Küçük Balıklı mevkiinde, 250 bin metrekarelik alanda kurulu bulunuyor. Yaklaşık olarak 1 milyon 600 bin nüfusa hitap edecek şekilde, ortalama proje debisi 2017 yılı için 240.000 metreküp/gün ve 2030 yılı için 320.000 metreküp/gün evsel atıksuyun arıtılmasına hizmet edecek kapasitede iki aşamalı olarak projelendirilen tesiste, ileri biyolojik arıtma prosesleri uygulanıyor. Nisan 2006’da tamamlanarak işletmeye açılan tesiste, azot ve fosfor giderimi de gerçekleştiriliyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 08.11.2013 | Okunma sayısı:2944

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir