Haberler

BUSKİ’nin akreditasyon başarısı

Font Boyutu

 17 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

BUSKİ’NİN AKREDİTASYON BAŞARISI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, İÇME SUYU VE ATIK SU LABORATUVARLARI TS EN ISO/IEC 17025:2012 SİSTEMİNE GÖRE TÜRK AKREDİTASYON KURUMU’NDAN (TÜRKAK) AKREDİTASYON BELGESİ ALDI.
- BUSKİ LABORATUVARLARI, AKREDİTASYON İLE ULUSLARARASI ALANDA İTİBAR VE PRESTİJ KAZANMIŞ OLMAKLA BİRLİKTE SONUÇ DOĞRULAMA VE İZLENEBİLİRLİK YETENEKLERİ BAKIMINDAN DA GÜVEN VEREN BİR SEVİYEYE ULAŞTI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi Buski Genel Müdürlüğü, içme suyu ve atık su laboratuvarları TS EN ISO/IEC 17025:2012 sistemine göre Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) akreditasyon belgesi aldı. BUSKİ laboratuvarları, akreditasyon ile uluslararası alanda itibar ve prestij kazanmış olmakla birlikte sonuç doğrulama ve izlenebilirlik yetenekleri bakımından da güven veren bir seviyeye ulaştı.

BUSKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanı Cevdet Kaya, Atık Su Arıtma Ruhsatlandırma ve Denetleme Şube Müdür Vekili Dr. İpek Diğdem Yolcu ile İçme Suyu Arıtma Denetleme ve Havza Koruma Şube Müdürü Cengiz Çelik’in koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışmalar, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) denetçilerinin onayından geçti. Böylelikle, 2010 yılından bu yana devam eden süreç neticesinde, içme suyu ve atık su laboratuvarları, TS EN ISO/IEC 17025:2012 sistemine göre akreditasyon belgesinin sahibi oldu.

Akreditasyon sürecinde sergiledikleri üstün performans nedeniyle çalışma ekibini tebrik eden BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, “Hizmet üreten bir kurum olarak, hizmetin en iyisini sunmak en temel hedefimiz. Teknik teçhizatımız, yetişmiş iş gücümüz, bilgi birikimimizle çözüm odaklı çalışmalar sergilemek ise en önemli varlık nedenimizdir” diye konuştu.

Uluslararası alanda saygınlık ve güven
Laboratuvarların akreditasyonu ile test sonuç ve raporların uluslararası kabul edilirliğe sahip olduğunu belirten Çetinavcı, bu durumun, BUSKİ’ye uluslararası alanda saygınlık ve güven kazandıracağını vurguladı. Süreçle birlikte içme suyunda 6, atık suda ise 15 parametrede akreditasyonun sağlandığını belirten Çetinavcı, “Akreditasyonla birlikte laboratuvarda olması gereken tüm kriter ve şartlar, eksiksiz sağlanmış oldu. Laboratuvarlarımız, akreditasyon ile uluslar arası alanda itibar ve prestij kazanmış olmakla birlikte sonuç doğrulama ve izlenebilirlik yetenekleri bakımından da güven veren bir seviyeye ulaştı. Bununla birlikte laboratuvarlarımızın belirli deney, analiz ve ölçüm çalışmalarını yüksek kalite anlayışı içinde sonuçlandırma yeteneğine sahip oldukları da tescillendi” diye konuştu.

Sürekli kendini yenileyen hizmet anlayışı
Sürekli kendini yenileyen ve hizmetin en iyisini sunabilmenin gayretinde olduklarını dile getiren Çetinavcı, bugün için içme suyunda 6, atık suda ise 15 parametrede sağlanan akreditasyon sürecine ilerleyen tarihlerde yeni parametrelerin eklenebileceğini vurguladı. Laboratuvar çalışmalarının periyodik aralıklarla TÜRKAK tarafından denetleneceğini ifade eden Çetinavcı, laboratuvarların BUSKİ’nin dışındaki kurum ve kuruluşlara da hizmet vereceğini sözlerine ekledi.

İçme suyunda akredite olunan parametreler
pH tayini
İletkenlik tayini
Bulanıklık tayini
Sertlik tayini
Sodyum (Na) tayini
Potasyum (K) tayini

Atık suda akredite olunan parametreler
pH tayini
İletkenlik tayini
Kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) tayini
Askıda katı madde (AKM) tayini
Yağ-gres tayini
Biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ) tayini
Toplam kjeldahl azotu tayini
Amonyak – amonyak azotu tayini
Serbest klor tayini
Alüminyum (AI) tayini
Krom (Cr) tayini
Kurşun (Pb) tayini
Çinko (Zn) tayini
Nikel (Ni) tayini

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 16.10.2014 | Okunma sayısı:2432

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir