Haberler

BUSKİ’den ‘Temiz Nilüfer’ teminatı

Font Boyutu

24 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

BUSKİ’den ‘Temiz Nilüfer’ teminatı
- Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, Nilüfer Deresi’nin temiz akması için çalışmalarına hız verdi.

BURSA – Bursa’nın simge değerlerinden Nilüfer Deresi’nin temiz akması için Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü başta olmak üzere kent dinamiklerinin başlattıkları çalışmalar hız kazandı.

Bursa kamuoyunda Nilüfer Deresi’nin atık sulardan arındırılmış temiz görünümüne kavuşması için oluşan duyarlılığın son örneği, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO) düzenlenen ‘Geçmişten Geleceğe Nilüfer Çayı’ paneli ile yaşandı.
Bursa Mühendis ve Mimar İş Adamları Derneği (BUMİAD), Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BALKANSİAD) ve Bursa Çevre Mühendisleri Odası’nın organizasyonuyla BTSO’da düzenlenen panelde konuşan BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Nilüfer Deresi’nin temiz akmasına yönelik, BUSKİ’nin gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı.
Uludağ’ın güney yamaçlarındaki iki kaynaktan başlayan çayın, 176 kilometrelik güzergah izledikten sonra Susurluk Çayı’na döküldüğünü belirten Çetinavcı, “Nilüfer Deresi’ndeki kirlenme, dere yatağının doğu yakasında yer alan Bursa’da gerçekleşiyor. Bir başka deyişle Uludağ’dan kaynaklanan Nilüfer Deresi yine Bursalılar tarafından kirletiliyor. Bursa’nın önemli su kaynaklarından, Bursa’ya hayat veren Nilüfer Deresi’nin kirli görünümünden arındırılması, Bursa’da yaşayan herkesin görevi olmalı. Biz BUSKİ olarak, kamu hizmetinde bulunuyor olmanın duyarlılığı içerisinde üzerimize düşen görevleri eksiksiz biçimde yerine getiriyoruz” dedi.

Yeşil çevre arıtma tesisi
Nilüfer Deresi’nin temiz akabilmesinin öncelikle Yeşil Çevre Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin artırılmasına bağlı olduğunu dile getiren Çetinavcı, tesisin atık su arıtma kapasitesinin 50 bin metreküp olduğunu oysa tesise her gün Kestel ve Gürsu bölgesindeki evsel ve sanayi tesislerinden 70 bin metreküplük atık su yönelimi bulunduğunu vurguladı. İnşaatı tamamlanma aşamasına gelen Samanlı Kolektörü’nün Doğu Atık Su Arıtma Tesisi ile Vakıfköy arasında kalan Millet, Samanlı, Kumlukalan, İsabey, Demetevler, Değirmenönü, Karapınar, Yenidoğan, Şirinevler, Arabayatağı, Çınarönü, Demirtaş ve İsmetiye mahallerinden dereye akan atık suyun Doğu Atık Su Arıtma Tesisi’ne getirilmesini sağlayacağını vurgulayan Çetinavcı, Samanlı Kolektörü’nün tam kapasite ile hizmete girmesiyle ‘temiz Nilüfer’ yolunda önemli bir adımın atılmış olacağını belirtti. Şehrin batı bölgesine yapılacak olan Akçalar Atık Su Arıtma Tesisi ve Badırga Atık Su Arıtma Tesisi ile de Dürdane’den başlayıp Geçit’e kadar uzanan yaklaşık 70 kilometrelik güzergah boyunca konuşlanmış bulunan sanayi tesisleri ile yerleşim birimlerinin atık sularının arıtılarak, Nilüfer Deresi’nin temiz akmasının sağlanacağını vurgulayan Çetinavcı, tüm bu yatırımları 2 yıllık süreçte tamamlamayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 24.10.2014 | Okunma sayısı:2956

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir