Haberler

BUSKİ kayıp kaçağa savaş açtı

Font Boyutu

 18 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

BUSKİ KAYIP KAÇAĞA SAVAŞ AÇTI
- BURSA MERKEZİNDE SUDAKİ KAYIP KAÇAK ORANI YÜZDE 22.8 DÜZEYİNE İNDİRİLİRKEN, BU ORANLA AVRUPA STANDARTLARI YAKALANMIŞ OLDU.

BURSA - Bursa merkezinde sudaki kayıp kaçak oranı yüzde 22.8 düzeyine indirilirken, bu oranla Avrupa standartları yakalanmış oldu.

İçme suyu hatlarındaki rehabilitasyon çalışmaları neticesinde BUSKİ’nin sorumluluk alanındaki 43 alt bölgede sudaki kayıp kaçak oranları yüzde 8 ile yüzde 10’lar oranında geriletildi. Bursa merkez için ise sudaki kayıp kaçak oranı, yüzde 22.8 düzeyine geriletilme başarısı gösterildi. Su ve kanalizasyon idarelerinin başarı kriterleri arasında önemli bir göstergeyi teşkil eden sudaki kayıp kaçakla mücadelede BUSKİ elde ettiği 22.8’lik oranla bu alandaki başarısını ortaya koyduğu gibi sergilediği performansla, Avrupa standartlarını da yakalamış oldu.

BUSKİ’nin kayıp kaçak ile gerçekleştirdiği mücadele ve bu konuya ilişkin alınması gereken önlemler, BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Genel Müdür Yardımcıları İsmail Yılmaz, Güngör Gülenç, Talat Özen, Daire Başkanları ile Şube Müdürleri’nin katıldığı toplantıda mercek altına alındı. BUSKİ içme suyu alt bölgesindeki 259 bölgede kayıp kaçak ile mücadelede gelinen aşamaya ilişkin hazırlanan kapsamlı raporun masaya yatırıldığı toplantıda, çalışmanın detayları değerlendirmeye alındı.

124 bin abone 360 bin nüfus
BUSKİ İşletmeler Dairesi Başkanlığı’nda görevli İnşaat Mühendisi Önder Pazarcık’ın hazırladığı rapor, 123 bin 900 aboneye tekabül eden yaklaşık 360 bin nüfusu kapsıyor. Rapor, 2013 yılında gerçekleştirilen kayıp kaçak oranları ile ilgili çalışmalarda başarılı sonuçlar alındığını ortaya koyuyor. Alt bölgelerdeki kayıp kaçak oranının en yüksek olduğu bölgelerin Selamet, Koğukçınar, Zafer, Namık Kemal, Atıcılar olduğunun belirtildiği raporda, adı geçen bölgelerin evsel bağlantılarında yapılacak iyileştirmelerle buralardaki kayıp kaçak oranlarının hedeflenen oranlara geriletilebileceğine işaret edildi.
Alacahırka, Pınarbaşı, Osmangazi, Maksem, Alipaşa gibi şehrin üst kısımlarındaki kayıp kaçak oranı yüzde 25’ler seviyesinde seyrederken, bu oranın Hamzabey, Kocanaip, Muradiye’de yüzde 15-30’lar arasında değişkenlik gösterdiği vurgulandı.
İstiklal, Hamitler, Bağlarbaşı’nda aynı oranın yüzde 13’ler düzeyinde bulunduğunun belirtildiği raporda, sudaki kayıp kaçak oranının en geri seviyede olduğu bölgelerin yüzde 6 ila yüzde 8’lik oranla İhsaniye, Esentepe ve Karaman olduğunun altı çizildi.

Kayıp kaçak ile mücadele enstrümanları
Alt bölgelerdeki kayıp kaçak oranlarının düşürülmesi için suyun debimetreden kapatılarak o bölgelerdeki abonelerin suyunun akıp akmadığının kontrol edildiğinin belirtildiği raporda, evsel ve ana hat rehabilitasyonları ile kayıp kaçağın azami derecede önlenebileceğine işaret edildi. Eş zamanlı okuma yapılan alt bölgelerde projeli olarak kaçak arama ekipleri ile arazi taraması yapıldığının vurgulandığı raporda bugün itibarıyla tespit edilen 191 adet arızalı bölgenin tamiratının yapılarak, saat başına yaklaşık 33 tankerlik su kaybının önüne geçildiğine dikkat çekildi.
Sunumu, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları ile dikkatle dinleyen BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, içme suyu alt bölge sayaçlarının montajı ve scada sistemine alınmasının hızlandırılarak kayıp kaçak ile mücadelede başarılı sonuçların alınmasının mümkün olduğuna işaret ederek, bununla birlikte evsel ve ana hat güzergahlarındaki bağlantı rehabilitasyonlarının sağlanması yolu ile de kayıp kaçak ile mücadelede etkin sonuçlar alınabileceğini belirtti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 18.02.2014 | Okunma sayısı:2651

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir