Haberler

Font Boyutu

BUSKİ’DEN ENGELLİLERE SU İNDİRİMİ

 15 KASIM 2012

BASIN BÜLTENİ

BUSKİ’DEN ENGELLİLERE SU İNDİRİMİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, ENGELLİ ABONELERE SU TÜKETİM BEDELLERİ ÜZERİNDEN YÜZDE 50 İLE YÜZDE 20 ARASINDA DEĞİŞEN ORANLARDA İNDİRİM UYGULAYACAK.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YENİ YOLLARIN AÇILMASI VE MAHALLELERE HİZMET GÖTÜRÜLMESİ AMACIYLA BUGÜNE KADAR YÜZLERCE ARSA SATIN ALDIKLARINI VE KAMULAŞTIRDIKLARI BİNALARI HİZMET İÇİN YIKTIKLARINI BELİRTEREK, “BU HİZMETLERİN YAPILMASI ANCAK KAYNAKLA OLUR. BELEDİYENİN DEĞERLİ BİR YERİNİ HİZMET ÜRETMEK İÇİN SATMAMIZIN TARTIŞILMASINI ANLAMIYORUM” DEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü, engelli abonelere su tüketim bedelleri üzerinden yüzde 50 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda indirim uygulayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hizmet alanı içinde yer alan 25 derenin ıslah edilmesi noktasından BUSKİ’nin önemli yatırımları hayata geçirdiğini belirterek, engellilere yönelik olarak indirim kararının ise engellilere yönelik pozitif ayrımcılığın önemli bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısı Heykel’deki tarihi belediye binasında yapıldı. Meclis toplantısı öncesinde yapılan BUSKİ Genel Kurulu’nda konuşan BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, hizmet kurumu olmanın verdiği sorumluluk bilinciyle, engelli abonelerin su faturalarında indirime gitme kararı aldıklarını söyledi. İndirimli tarifeye ilişkin engelli vatandaşlardan da yoğun talep aldıklarını belirten Çetinavcı, “Uygulayacağımız indirim tarifesi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın özürlüler için hazırladığı vergi rehberindeki kıstaslar dikkate alınarak hazırlandı. Buna göre çalışma gücünün asgari yüzde 80’ini kaybetmiş bulunan birinci derecedeki engelli abonelere yüzde 50, çalışma gücünün asgari yüzde 60’ını kaybetmiş bulunan ikinci derecedeki engelli abonelere yüzde 35, çalışma gücünün asgari yüzde 40’ını kaybetmiş üçüncü derecedeki engelle abonelere de yüzde 20’lik indirim uygulayacağız” diye konuştu.
Çetinavcı, hizmet alanı içinde bulunan bütün derelerdeki ıslah çalışmalarının da titizlikle sürdürüldüğünü kaydetti.

Enerji yatırımları başlıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de hizmet alanı içinde bulunan 25 derenin tamamında ıslah ve temizleme çalışması gerçekleştirildiğini hatırlatarak, özellikle iklim değişikliklerine bağlı olarak yaşanması muhtemel sel baskını risklerinin önemli ölçüde ortadan kaldırıldığını söyledi. Engelli abonelere yönelik indirim uygulamasının da pozitif ayrımcılığa güzel bir örnek olduğunu dile getiren Başkan Altepe, BUSKİ bünyesinde kurulacak enerji şirketi ile yenilenebilir enerji kaynaklarının tesisi için önemli çalışmaları hayata geçireceklerini söyledi. Hamitler çöplüğünden elektrik enerjisi elde edilmesine yönelik kurulan tesisin üretime başladığını 20 bin konutun elektrik ihtiyacının buradan karşılanacağını hatırlatan Başkan Altepe, “Bunun yanında BUSKİ’nin ana isale hatları üzerine kurulacak hidroelekrik santralle, kendi ihtiyacımız olan elektriği üreteceğiz. Rüzgar ve güneş enerjinin kullanımına yönelik yatırımlarımızı da hayata geçirmek üzere çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Yatırımlar için kaynak şart
Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında gündeme gelen Belediye Otobüs İşletmesi yerinin satışına ilişkin soruları da yanıtlayan Başkan Altepe, “Planlarda olup, uygulamada olmayan yolları açıyoruz. Sadece 30 metrelik yolda 250 bina kamulaştırıldı. Kamulaştırma için bugüne kadar yüzlerce arsa satın aldık. Bu binaları almak ve yıkmak için kaynak gerekli. Biz o yerin satışından elde edeceğimiz geliri kamulaştırma harcamaları için kullanacağız. 4 dönemde yapılan kamulaştırmayı 3,5 yılda gerçekleştirdik. Satın alırken normal de bir tane parseli satmaya kalktığımız zaman mı sorun oluyor? Niye değerli bir arsamızı satıp da bu yatırımları yapmayalım. Mahkeme kararını inceleyip, gerekeni yapacağız” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 15.11.2012 | Okunma sayısı:12876

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir