Haberler

BUSKİ 25 yıllık yatırımın yarısını 5 yılda yaptı

Font Boyutu

14 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

BUSKİ 25 YILLIK YATIRIMIN YARISINI 5 YILDA YAPTI
- BURSA’NIN DAHA SAĞLIKLI BİR KENT OLMASI HEDEFİYLE KENTİN ALTYAPISINI BÜTÜNÜYLE ELE ALAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 25 YILDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ALT YAPI YATIRIMININ NEREDEYSE YARISINI SON 5 YILDA HAYATA GEÇİRDİ.
- BUSKİ GENEL MÜDÜRÜ İSMAİL HAKKI ÇETİNAVCI, SU BASKINLARININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK OLARAK YAĞMURSUYU VE KANALİZASYON HATLARININ AYRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALARIN YÜZDE 95 ORANINDA TAMAMLANDIĞINA DİKKAT ÇEKTİ.

BURSA – Bursa’nın daha sağlıklı bir kent olması hedefiyle kentin altyapısını bütünüyle ele alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, 25 yılda gerçekleştirilen alt yapı yatırımının neredeyse yarısını son 5 yılda hayata geçirdi. BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, su baskınlarının önlenmesine yönelik olarak yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarının ayrılmasına yönelik çalışmaların yüzde 95 oranında tamamlandığına dikkat çekti.

Beş yılda rekor hizmet
BUSKİ’nin kuruluşunu takip eden 25 yıllık süreçte yapılan altyapı çalışmaları hakkında bilgi veren Çetinavcı, bugüne kadar yapılan toplam 6 bin kilometrelik içme suyu hattının 2 bin 650 kilometresinin 2009 – 2014 döneminde yapıldığını belirtti. Yine 25 yılda yapılan toplam 3 bin kilometrelik kanalizasyon hattının 1000 kilometrelik kısmının son 5 yılda yapıldığını hatırlatan Çetinavcı, “Toplam 70 kilometrelik dere temizliği ve ıslahının 60 kilometrelik bölümü ve 1000 kilometrelik yağmur suyu hattının 500 kilometrelik kısmı 2009 -2014 yılları arasında gerçekleşti. Altyapıda son 5 yıllık dönemde gerçekleştirilen çalışmalar, 25 yılın toplamının neredeyse yarısına tekabül etmektedir” diye konuştu.

Yağmur suyu kanallarında üstün standart
Yağmur suyu hatları ve kanalizasyon hatlarının ayrım çalışmalarında yüzde 95’e varan sonuca ulaşıldığını ifade eden Çetinavcı, gelişmiş ülkelerdeki yağmur suyu hatlarının projelendirilmesinde uygulanan kriterlerin BUSKİ’de de uygulandığına değindi. Bu konuda örnek bir başarı elde ettiklerini ifade eden Çetinavcı, yoğun yağışın getirebileceği su taşkınlarının önüne dünyadaki hiçbir altyapı sisteminin geçemeyeceğini, yakın tarihlerde Fransa, Polonya ve İtalya’da yaşanan sel baskınlarının bunun en çarpıcı örneklerini oluşturduklarına işaret etti.

Arıtma tesisleri
Bursa’da 2006 yılına gelinceye değin atık suların arındırılacağı arıtma tesislerinin bulunmadığını, Doğu ve Batı Arıtma Tesisleri’nin 2006 yılında hizmete girdiğini belirten Çetinavcı, mevcut arıtma tesislerine ilaveten Gemlik, Mudanya, Kurşunlu, Akçalar, Badırga ve Küçükkumla’da 6 yeni arıtma tesisini daha hizmete sunmaya hazırlandıklarını kaydetti. Nilüfer Deresi’nin yeniden Bursa’ya kazandırılmasını hedefleyen Samanlı Kolektörü ile Barakfakih ve Panayır Kolektörü inşaatlarında sona gelindiğini belirten Çetinavcı, atık su arıtma tesislerinden kaynaklanan koku sorununun giderilmesine yönelik Çamur Yakma Ünitesi’nin de yakında inşaatına başlanacağını ifade etti.
Gemlik Körfezi’ndeki atık suları arıtma tesislerine taşıyacak kolektör üniteleri yapım anlaşmasının imzalandığını ve Uluabat Gölü’nü atık sulardan arındıracak kolektör hattı ihalesinin tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Çetinavcı, “Bununla birlikte Fadıllı bölgesine yapılan arıtma tesisi ile atık sular arıtılacak. Nilüfer Deresi boyunca Badırga’ya kadar olan bölgeye kolektör inşaatları yaparak tüm atık suları Badırga’da inşa edilecek arıtma tesisinde arıtmaya tabi tutacağız” dedi.

BUSKİ yeni ilçeler için kolları sıvadı
İl mülki sınırlarının Büyükşehir Belediyesine dönüştürülmesiyle, BUSKİ’nin görev ve sorumluluk sahasına dahil olan 10 ilçede şube müdürlükleri kurulduğunu belirten BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, altyapı sorunlarına kesin ve kalıcı çözümler oluşturabilmek için her ilçede içme suyu ve kanalizasyon hattı projesi yapım ihalesine çıkıldığına dikkat çekti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 14.09.2014 | Okunma sayısı:2070

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir