Haberler

BURULAŞ’tan önemli uyarı

Font Boyutu

11 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

BURULAŞ’tan önemli uyarı
- BURULAŞ, metrolardaki acil durum ekipmanlarının nedensiz kullanımı sebebiyle seferlerin aksaması konusunda vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulundu.

BURSA – BURULAŞ, metrolardaki acil durum ekipmanlarının nedensiz kullanımı sebebiyle seferlerin aksaması konusunda vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulundu.

BURULAŞ yetkililerinin açıklamasına göre, metrolardaki acil durum ekipmanlarının son günlerde giderek artan bir oranda amacı dışında kullanıldığı belirtildi.
Açıklamada, “Bilinçsiz ve/veya kötü niyetli yolcuların, gereksiz yere kullandığı Acil Kapı Açma Kolu ve İmdat Freni; hizmetin durmasına, seferlerin aksamasına neden olmaktadır. Hatta, bu gereksiz müdahalenin tekrarlanması, en sonunda yolcunun tahliye edilerek o seferin tamamen iptal edilmesine ve araç dizisinin seferden çekilmesine kadar uzanmaktadır.
Metroların gereksiz yere durması ve seferlerin aksaması, sınav, şehirlerarası, milletlerarası uçuş vb programları olan kişilerin zorda kalmasına neden olmaktadır. Daha da önemlisi, her ne kadar bugüne kadar yaşanmasa da, kötü niyetli bu kullanımın ölüm veya ciddi yaralanmalarla sonuçlanması ihtimali de oldukça yüksektir” ifadesine yer verildi.
Metrolarda acil durum ekipmanlarının gereksiz yere kullanılmamasıyla ilgili uyarı etiketlerine rağmen, diğer yolcuların yolculuk hürriyetini engelleyen, ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek kazalara neden olma ihtimali bulunan bu yolcular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacağının da vurguşandığı açıklamada, “Acil durum ekipmanlarının gereksiz yere kullanılması halinde; sürücünün, olayın yaşandığı araca bizzat giderek ekipmanı resetlemesi gerekmektedir. Olay, dizinin en sonundaki araçta yaşandığında, sürücünün 120 metrelik bir mesafeden o araca ulaşması, resetlemeden sonra yine aynı yoldan sürücü kabinine dönmesi ve treni hareket ettirmesi gerekmektedir” cümlelerine yer verildi.
BURULAŞ yetkilileri; vatandaşlardan, yolculuk hürriyetlerine engel olan bu kişilere karşı dikkatli olunmasını ve nedensiz kullanım sonucu seferlerin aksamasına izin verilmemesi gerektiğini ifade ederek vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 11.05.2016 | Okunma sayısı:1845

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir