Haberler

BURULAŞ EN BÜYÜK 500 FİRMA ARASINDA

Font Boyutu

Bursa’nın ulaşımına katkı sağlayan ve her geçen yıl kendini yenileyen BURULAŞ, Türkiye’nin dev isimleri arasında yer alarak Bursa ve Büyükşehir Belediyesi’nin adını ulusal baza taşıyor. Kurulduğu 1998 yılından bugüne değin sürekli büyüyen ve gelişen BURULAŞ, Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile gücüne güç katıyor.

 

329’uncu sıraya yükseldi

BURULAŞ, Fortune Dergisi’nin 2008 yılı Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi sıralamasında bir önceki yıla göre yüzde 13,7’lik artış sağlayarak 165 milyon 684 bin 461 TL’lik net satış ile 355’inci sıradan 329’uncu sıraya yükseldi. Fortune 500’de yer alan şirketlerin 243’ü İstanbul’dan listeye girerken Bursa 28 şirket ve toplam satışlardan aldığı yüzde 1,9’luk pay ile dördüncü sırada yer aldı. Listede tek kamu kurumu niteliği de taşıyan BURULAŞ, Bursa nezdinde Türkiye’nin devleri arasında giren Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş., Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri Aş gibi firmaların arasında Bursa’nın da adını duyurdu.

 

Net kar satışında denge korundu

Fortune 500 Türkiye listesinde yer alan şirketlerden 358’i kar açıklarken 142’si ise zarar açıkladı. 2008 yılında Fortune 500 listesine giren şirketlerin net satış karlılığı da bir önceki yıla göre yüzde 45,5 düşerken BURULAŞ’ın net karında geçtiğimiz yıla oranla bir değişiklik yaşanmadı. BURULAŞ, bir önceki yıla göre net kar satışında aynı rakamı korudu. Seyahat ve taşımacılık hizmetleri sektöründe listeye giren BURULAŞ, Türk Hava Yolları A.O’nun başı çektiği listede 10’uncu sırada yer aldı. Bursa’dan sektörde yer alan diğer bir kuruluş da 6’ıncı sıradaki Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. oldu. Çalışan başına satış hacmi sıralamasında dış ticaret ve bilişim şirketlerinin öne çıktığı en verimli şirketler sıralamasında da BURULAŞ, Net satışlar / Özkaynak oranında 34’üncü sırada yer aldı.

 

Bursa için çalışıyoruz

Göreve geldikleri günden itibaren Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile Bursa için çalıştıklarını ifade eden BURULAŞ Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü Dr. Ali Kaya, Bursa’da toplu taşımacılık alanında verilen hizmetlerinin karşılığının alınmaya başladığını dile getirdi. Kaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin göreve geldiği günden itibaren öncelikli olarak ulaşımı masaya yatırdığını belirterek, kendilerine duydukları güven ve desteğin sürdüğünü de kaydetti. Dr. Ali Kaya, “Bugün gelinen noktada herkesin çok büyük emeği var. Bize destek veren Bursa halkına ve BURULAŞ çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Tarih: 16.09.2009 | Okunma sayısı:7197

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir