Haberler

´BURTARIM 2010´ KAPILARINI AÇTI

Font Boyutu

6 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

´BURTARIM 2010´ KAPILARINI AÇTI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN AYNI ZAMANDA BİR TARIM KENTİ OLDUĞUNU HATIRLATARAK, ÖZELLİKLE OVANIN KORUNMASI İÇİN ÖNEMLİ TEDBİRLER ALDIKLARINI KAYDETTİ.

BURSA – TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, TZOB, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) ve Ziraat Mühendisleri Odası´nın işbirliğiyle düzenlenen ´Bursa 8. Tarım Tohumculuk Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı (BURTARIM 2010)´ ile ´Bursa 3. Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı´, törenle açıldı.

BUTTİM´deki TÜYAP fuar alanında düzenlenen törene katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa´nın önemli bir tarım merkezi olduğunu söyledi. "Bursa ovası gözbebeğimiz" diyen Başkan Altepe, tarım ve hayvancılık gibi stratejik konularda çiftçiye üretim anlamında destek verilmesi gerektiğinin önemine dikkat çekti. Bursa´nın gelişimine yönelik faaliyetlerin değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Altepe, "Bu fuara sektörün tüm gelişmeleri yansıyacak. Bursa´nın ev sahipliği yaptığı bu fuarda, tarım sektörünün değişimi ve gelişimi gözlenecek" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise törende yaptığı konuşmada, Türkiye´de herkesin tarımla alakalı eleştiri yapma zamanının geldiğini belirterek, neyin doğru yapılıp yapılmadığının sorgulanması gerektiğini söyledi. Üretimde girdi maliyetlerinin önemli olduğunu, hükümetle konuyla ilgili görüşmelerinin devam ettiğini, bununla ilgili sıkıntıları Başbakana da ilettiklerini ifade eden Bayraktar, “Ama pazarlama sorununu çözemediğimiz zaman üreticimiz çöküyor. Çünkü pazarlama enstrümanları yok. Ette yaşadığımız sorun nereden geliyor Allah aşkına? Şimdi mesela sütte, sayın Başbakan´a da arz ettim. Bakın süt hayvanlarında iki tane önemli ayak var. Birisi hayvanın genetik kapasitesi, bir tanesi de çevre koşulları. Buna hijyeni, kaba yem ihtiyacını koyun ve saire. Türkiye yıllarca bu iki ayağı dengede götüremedi. Ya kaba yem ihtiyacını karşılayamadı ya sağlam hayvan bulamadı ya ikisini de gerçekleştiremedi. Hayvan sayımız arttı, verimliliği yakalayamadık. Son yıllarda bu iki ayağı biraz dengede götürmeye çalıştık, biraz verimlilik rakamlarımız yükselmeye başladı, bu sefer önümüze pazarlama sorunu geldi. 2008 ve 2009 yılında büyük bir kuraklık yaşadık, maliyetlerimiz arttı, fakat süt fiyatlarımız aşağı düştü. Ama şunu da buradan ifade etmek istiyorum. Bakın buradan özellikle sanayicimize seslenmek istiyorum. Lütfen kendi ayağınıza kurşun sıkmayın. O dönemde çiftçimizi koruyamadınız, süt fiyatları aşağı düştü, çiftçimizin süt fiyatlarını yükseltmediniz, bir gayretin içinde olmadınız. Almayın mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Bunu hiçbir zaman unutmayın” diye konuştu.

Toplam 29 ülkeden 554 firma ve firma temsilcisinin katıldığı fuarlar, konuşmaların ardından kurdelenin kesilmesiyle ziyarete açıldı. Fuarlar, Almanya, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hollanda, Irak, İran, İsrail, İtalya, Kosova, Lübnan, Makedonya, Mısır, Rusya, Slovenya, Suriye, Tunus ve Yunanistan´dan davet edilen iş adamlarına ve 70´in üzerindeki ilden gelen ilgililere ve profesyonellere ev sahipliği yapıyor. Girişin ücretsiz olduğu fuarlar, 10 Ekim´e kadar ziyaret edilebilecek.
Bu arada fuar alanındaki startları gezen Başkan Altepe’nin, Büyükşehir Belediyesi yayınlarının sergilendiği stantta, ziyaretçilere kitap dağıttı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

Tarih: 06.10.2010 | Okunma sayısı:7613

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu