Haberler

BURSA'YA EDEBİ BAKIŞ

Font Boyutu

 Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘13. Bursa Edebiyat Günleri’nin açılış töreninde kültür başkenti Bursa’nın ‘medeniyet şehri’ kimliğinin ortaya çıkarılacağını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Modern Türk Şiiri’ temasıyla düzenlenen ‘13. Bursa Edebiyat Günleri’, Tayyare Kültür Merkezi’nde, ‘Modern Türk Şiiri Kitapları’ ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) tarafından hazırlanan ‘Deklanşörden Kaleme’ sergilerinin açılışları ile başladı. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan ve şair Metin Önal Mengüşoğlu ile çok sayıda şair, yazar ve edebiyat tutkunu katıldı.

“Bursa, birçok şair, yazar, düşünür ve din adamını bünyesinde yetiştirmiştir”
Başkan Altepe, Bursa’nın köklü tarihiyle şiir, edebiyat ve kültürün başkenti olduğunu belirterek, “Bursa’nın tarihi özelliklerini gün yüzüne çıkarıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarıyla Bursa’nın medeniyet şehri kimliği daha da açığa çıkarılıyor. Bu noktada şiiri, edebiyatı çok önemsiyoruz. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, birçok şair, yazar, düşünür ve din adamını bünyesinde yetiştirmiştir. Divan Edebiyatı şairlerinden Şair Ahmet Paşa, Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebi, Tanzimat Devri yazarlarından Ahmet Vefik Paşa, Cumhuriyet Dönemi şairlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar gibi edebiyatın bütün alanlarında ürünler veren sanatçılar sayesinde Bursa’da zengin bir edebi birikim oluşmuştur” diye konuştu.

Türk şiirinin 100 yılı Bursa’da konuşulacak
Büyükşehir Belediyesi’nin fiziki yatırımların yanı sıra kentin sosyal ve kültürel anlamda da gelişmesine katkı sağlayan çalışmalar yaptığına dikkati çeken Başkan Altepe, Edebiyat Günleri’nin geleneksel yapısının önemine işaret etti. Etkinlik kapsamında, Modern Türk Şiiri’nin 100 yıllık serüveninin konuşulacağını kaydeden Başkan Altepe, “Bursa’nın edebiyat anlamında zayıf kaldığını düşünüyorum. Bu eksiklik kültürel etkinliklerimizle tamamlanacaktır. ‘13. Bursa Edebiyat Günleri’ de Türk şiirinin Yahya Kemal ve Ahmet Haşim’le başlayan yakın tarihine ışık tutması bakımından önem taşıyor. 36 şair ve yazarın katılacağı sempozyumlarda modern şiirin zenginlikleri, klasik Türk şiirinin günümüz şiirine etkileri, şiir ve sanal alem, modern şiirin nasıl okunması gerektiği, yerli düşünce bağlamında modern Türk şiiri ve modern Türk şiirinin politikası gibi konuların ele alınacak” dedi. Bursa’da edebiyat anlamında yapılan çalışmaların kitaplaştırılarak geleceğe taşınacağını da dile getirdi.
Açılış töreninde Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ile Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan da konuşmalarında, etkinliğe imzasını atan Başkan Altepe’yi tebrik ederek, kültürün ve sanatın değerini bilen ve onu yaşatan insanların şehirleri de önemli kıldığını vurguladılar.

“Bursa, şiir gibi bir kenttir”
‘13. Bursa Edebiyat Günleri’nin ilk oturumu, “Bursa, şiir gibi bir kenttir” diyen Prof. Dr. Bilal Kemikli’nin başkanlığında gerçekleştirildi. Oturumda, Ragıp Karcı ‘Modern Şiirimizin Temel Zenginlikleri’, Şaban Abak ‘“Göz Silahlı Kuvvetleri” Yönetime El Koysun’, Yrd. Doç. Dr. Sadettin Eğri ’Kalsik Türk Şiirinin Günümüz Şiirine Etkileri’ ve Mehmet Aycı da “Kılıçsızım Saygım Kalmadı Buğday Saplarına” başlıklı sunumlar yaptılar.
İki gün boyunca usta şairlerin, şiirseverlerle buluşacağı programda 1989 yılında vefat eden Bursalı Şair İbrahim Ünal Taşkın anısına şiir dinletisi de gerçekleştirilecek.

Tarih: 19.12.2009 | Okunma sayısı:7798

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir