Haberler

Bursa’ya bir kardeş de Filistin’den

Font Boyutu

 18 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSA’YA BİR KARDEŞ DE FİLİSTİN’DEN
- BALKANLAR İLE TÜRKİYE ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ GÖREN, TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMALARININ YANINDA İNSANİ YARDIMLARLA TALEP EDEN HER ÜLKENİN YANINDA OLAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, FİLİSTİN’İN EL HALİL KENTİ İLE KARDEŞLİK PROTOKOLÜ İMZALADI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, DİĞER KARDEŞ ÜLKELERDE YAPTIKLARI ÇALIŞMALAR GİBİ EL HALİL KENTİNİN GELİŞİMİ İÇİN ÜZERLERİNE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIR OLDUKLARINI SÖYLEDİ.
- EL HALİL BELEDİYE BAŞKANI DAVUT ZATARİ, BURSA’NIN GEREK TARİHİ GEREKSE EKONOMİK BAKIMDAN GELİŞMİŞ BİR KENT OLDUĞUNU BELİRTEREK, KARDEŞLİK İLİŞKİLERİYLE İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİ DE EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARMAK İSTEDİKLERİNİ VURGULADI.

BURSA - Balkanlar ile Türkiye arasında köprü görevi gören, tarihi ve kültürel miras çalışmalarının yanında insani yardımlarla talep eden her ülkenin yanında olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Filistin’in El Halil kenti ile kardeşlik protokolü imzaladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, diğer kardeş ülkelerde yaptıkları çalışmalar gibi El Halil kentinin gelişimi için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirirken, gerek yurt içi gerekse yurt dışı yardım taleplerini hiçbir zaman geri çevirmeyen Büyükşehir Belediyesi, Filistin’in El Halil kentinden gelen kardeşlik talebini de geri çevirmedi. İki kentin kardeş şehir alması yönünde El Halil ve Bursa Büyükşehir Belediye meclislerinde karar alınırken, sözleşmenin imzalanması için El Halil Belediye Başkanı Davut Zatari beraberindeki heyetle birlikte Bursa’ya geldi. Gönül Dostları Sofrası Sosyal Tesislerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret eden Zatari, Türkiye ile Filistin’in zaten kardeş olduklarını, yaptıkları kardeşlik anlaşması ile ilişkileri daha da güçlendirmek istediklerini söyledi. Bursa’nın gerek tarihi yapısı gerekse ekonomik gelişimi açısından önemli bir kent olduğunu ifade eden Zatari, bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini kaydetti.

Filistin’in El Halil kentinin de binlerce yıllık tarihi ile önemli bir kent olduğunu ifade eden Başkan Altepe ise Türkiye ile Filistin halklarının yüzyıllarca aynı çatı altında yaşadığına dikkat çekti. İki kent arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla önemli bir kardeşlik anlaşması imzaladıklarını ifade eden Başkan Altepe, “İki halkın birbirine daha çok yakınlaşması için yapılacak her türlü çalışmaya destek vermeye hazırız” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 18.03.2014 | Okunma sayısı:3758

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu