Haberler

BURSA’YA BİLİM TEKNOLOJİ MERKEZİ KURULUYOR

Font Boyutu

9 KASIM 2010
BASIN BÜLTENİ
BURSA’YA BİLİM TEKNOLOJİ MERKEZİ KURULUYOR
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN HER ALANDA OLDUĞU GİBİ BİLİM VE TEKNOLOJİDE DE KURULACAK MERKEZ İLE ÖRNEK OLACAĞINI SÖYLEDİ.
- TÜYAP FUAR ALANININ OLDUĞU BÖLGEDE YAKLAŞIK 10 BİN METREKARE ALANDA KURULACAK BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NDE 170 FARKLI BİLİM VE TEKNOLOJİ DALINDA EĞİTİM ÜNİTESİ OLUŞTURULACAK.
- TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK BİLİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’NİN BURSA’NIN YANI SIRA BALIKESİR, ESKİŞEHİR, BİLECİK, KÜTAHYA, YALOVA VE İSTANBUL’LA BİRLİKTE YAKLAŞIK 20 MİLYONLUK NÜFUSA HİZMET VERECEK.

BURSA –Türkiye’nin ilk Bilim ve Teknoloji Merkezi, Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’da hayata kuruluyor.

Türkiye’de ilk olacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında kentte kurulacak Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni kamuoyuna tanıttı. Bursa’da kurulacak Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, projenin imalat aşamasına geldiğini kaydetti. Bursa’nın marka bir kent haline gelmesi için dünyada kentlerinde bulunan prestijli yapılarının bu kentte de olması gerektiğine inandığını belirten Başkan Altepe, “Bursa Dünya gündeminde en önemli yerde olmalıdır. İstiyoruz ki dünyanın en güzel stadyumu Bursa’da olsun. Belediye binamız en güzel şekilde olsun diye dünyanın her yerindeki belediye binalarını inceliyoruz. Kayak merkezinden dişli trene, tarihi dokulardan termale kaynaklarına kadar her şeyin en iyisi Bursa’da olsun istiyoruz” diye konuştu.

Dokunmamak yasaktır
Bilim ve Teknoloji Merkezi ile ilgili çalışmaların bu yılın ilk aylarında başlandığını hatırlatan Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Etüd Projeler Daire Başkanlığı ekipleri ile Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın da katılımlarıyla, dünyadaki benzer yapıların incelendiğini kaydetti. Başkan Altepe, Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin çocukların, gençlerin ve toplumun ilgisini bilme ve teknolojiye çekerek bu alanda fark oluşturma amacıyla hayata geçirildiğini söyledi. Dünyanın birçok kentinde müze olarak kurulan bu merkezlerde oluşturulan mekanlara ve ünitelere dokunmanın yasak olduğuna işaret eden Başkan Altepe, “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde ise çocukların görme, işitme ve özellikle dokunma duyularına hitap eden bir sistem uygulanacak. Merkeze gelen çocuklar burada oluşturulacak bilimsel ve teknolojik ünitelere dokunarak hem eğlenecek hem de öğrenecekler. Bu yüzden projemizin sloganını da ‘Dokunmamak Yasaktır’ olarak belirledik. Bu merkezde çocuklar her şeyi görecek, dokunacak, test edecek ve öğrenecekler” dedi.

170 farklı ünitede eğitim verilecek
Başkan Altepe, merkezin TÜYAP Fuar Alanı’nın yanındaki 10 bin metrekarelik alanda kurulacağını belirterek, merkezin içerisinde bilim ve teknoloji alanında 170 farklı ünitede, başlarındaki eğitmenler tarafından öğrencilere eğitimler verileceğinin altını çizdi. Siparişleri verilen ünitelerin 70 tanesinin İstanbul, Ankara ve Bursa’da diğer 100 ünitenin ise Almanya ve Hollanda’daki uzman firmalarda üretildiğini kaydeden Başkan Altepe, “Hedefimiz 2011 Mayıs ayında 170 düzeneğin tamamlanarak sergilenmesini sağlamaktır. Fuar alanın yanında yapılan merkezin en geç 1 yıl içinde hizmete açmak istiyoruz. Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Bursa’nın bu alanda da örnek bir şehir olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Hedef Bursa’dan bilim adamları yetiştirmek
Dünyada birçok ülkede bilim ve teknoloji merkezlerine büyük önem verildiğini ifade eden Başkan Altepe, Amerika’da Boston Bilim Müzesi’nin 1830 yılında kurulduğunu ve 1970’li yıllardan itibaren müzelerin içerisinde bilim merkezleri oluşturulduğunu 1980’lerden sonra ise doğrudan bilim merkezleri kurulduğunu kaydetti. İngiltere’de ise 1800’lü yılların başında kurulan Victoria Müzesi’nin 1910 yılında kraliyet ailesinin politikası olarak bölünerek bilim müzesi oluşturulduğunu bildiren Başkan Altepe, “Almanya’da ise 2010 yılından itibaren bilim merkezinin renovasyon çalışması için hükümet tarafından 450 milyon Avro bütçe ayrılmıştır. Bunların dışında Ortadoğu’daki Suriye, Ürdün, Mısır, Tunus, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gibi ülkelerde de 10 yılı aşkın süredir bilim merkezleri bulunmaktadır. Türkiye’de böyle bir yapı ilk defa Bursa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Yeni yetişen genç nesle bilimi sevindirecek, kolayca anlamalarını sağlayacak görsel, işitsel ve dokunacakları bir ortam sağlanacak. Bilimsel farkındalık düzeyini artırarak bilimi somutlaştırarak sunmak, geleceğin bilim adamlarının yetiştirilmesine katkı sağlamak bu merkezin en önemli hedefleridir” şeklinde konuştu.

20 milyon nüfusa hizmet verecek
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Bursa’nın yanı sıra çevre illere de hizmet vereceğini dile getiren Başkan Altepe, “Hedefimiz 6 – 14 yaş arası çocuklarımızın bilim ve teknoloji alanına olan ilgilerini arttırmak. Bu diğer illerimizdeki eğitim kurumlarının da ilgisini çekecektir. Bu merkez Balıkesir, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Yalova ve İstanbul’la birlikte yaklaşık 20 milyonluk bir nüfusa hizmet verecek” dedi.
Projeyi yürüte Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan da Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde bulunacak bölümler hakkında bilgiler verdi. Rıfat Bakan, görsel, işitsel, deneysel düzeneklerle fizik, mekanik, statik, elektrik, enerji, magnetizm, ışık, renkler, biyoloji, tıp, anatomi, dna, astronami, su dinamiği, matematik, ısı, yön bulma, koku, tat, dokunma, ses, bakış açısı ve kimya alanlarında çocuklara eğlenceyle eğitimin bir arada sunulacağını söyledi. Projede kullanılacak üniteler ile merkezin planlanmasında birçok çizim Kültür A.Ş. tarafından oluşturulan 8 kişilik ekip tarafından yapıldığına dikkati çeken Bakan, “Hayalimiz bu merkez sayesinde birkaç çocuğun bilim adamı olmasıdır” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 09.11.2010 | Okunma sayısı:14130

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu