Haberler

Bursaray’da son viraj

Font Boyutu

18 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSARAY’DA SON VİRAJ
- BURSARAY VAGON SAYISINI ARTIRMAK İÇİN İHALEYE ÇIKMAYA HAZIRLANDIKLARINI BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, VAGON TAKVİYESİYLE BİRLİKTE ARTIRILAN SEFERLERLE METRO ULAŞIMINDA YAŞANAN YOĞUNLUĞUN TARİHE KARIŞACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA - Bursaray vagon sayısını artırmak için ihaleye çıkmaya hazırlandıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, vagon takviyesiyle birlikte artırılan seferlerle metro ulaşımında yaşanan yoğunluğun tarihe karışacağını söyledi.

Hazırlıklar son aşamada
Başkan Altepe, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısında konuştu. Çarşamba’daki İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda gündeme ilişkin soruları cevaplayan Başkan Altepe, Bursaray’da yaşanan yoğunluğun kısa zaman sonra sona ereceğini ifade etti. Batıda Görükle doğuda da Kestel’e uzatılan metro hatları nedeniyle raylı ulaşımda istenmeyen yoğunlukların yaşandığını belirten Başkan Altepe, Bursaray’ın önce vagon sonra da sefer sayısının artırılmasıyla yaşanan sıkıntının sona ereceğini kaydetti. Bursaray’ın vagon sayısının artırılmasına yönelik ihale hazırlıklarının son aşamada olduğunu belirten Başkan Altepe, “İnşallah ihaleye çıktıktan sonra hem vagon hem de sefer sayılarımız artmış olacak” dedi.

Yerli araçlar caddelerde
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, metro vagonu alımında özel bir firma tarafından tamamen yerli kaynaklarla Bursa’da üretilen metro vagonlarının kullanılabileceğini ifade etti. İhaleyi metro vagonu üreten Bursalı firmanın alabileceğini, başka firma olsa dahi metro vagonlarının yerli üretilmesi şartının bulunduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Artık raylı sistemi kim alırsa alsın bunu yerli yaptırmak zorunda. Kendi yerli raylı sistem aracını üreten Bursa, bunu Türkiye’ye kazandırmış oldu. Diğer firmalar da yerli firmalarla çalışmak şartıyla ihalelere girebilecek. İhale sonucuna göre inşallah Bursa’da üretilen yerli vagonlar caddelerimizde boy gösterecek” diye konuştu.

BURULAŞ’a 2 yeni hat
Başkan Altepe, açıklamasında deniz ulaşımında gerçekleştirilen yeni yatırımlara da değindi. Bursa’nın deniz ulaşımı ve çevre illere bağlanmasıyla ilgili her geçen gün yeni hamle yaptıklarını dile getiren Başkan Altepe, bundan sonra Armutlu’dan İstanbul’a, Bandırma’dan da İstanbul’a yolcu taşıyacaklarını ifade etti. Hatlarla ilgili her türlü iznin alındığını ve seferleri başlatmak için gün saydıklarını belirten Başkan Altepe, “İzin alabildiğimiz, talebin olduğu tüm destinasyonlara hatlarımızı koyuyoruz. Avşa, Marmara Adası gibi hatlar çalışıyor. Son olarak Armutlu’da da izinler alındı. Bundan sonra Mudanya’dan İstanbul’a giden deniz otobüsü Armutlu’ya da uğrayıp oradan da yolcu alacak. Aynı şekilde Bandırma için de izinleri aldık. Bandırma’dan da İstanbul’a karşılıklı olarak deniz uçağı seferleri yapmış olacağız” diye konuştu.

“Yenişehir’in alternatifi yok”
Başkan Altepe, toplantıda Yenişehir Havaalanı ve Büyükşehir Stadyumu’yla ilgili açıklamalarda da bulundu. Yunuseli Havaalanı’nın Türk Hava Kuvvetleri’nin nezdinde sadece küçük uçaklara açılacağını vurgulayan Başkan Altepe, Yunuseli’nin kesinlikle Yenişehir Havaalanı’na alternatif olmadığını, olamayacağını söyledi. İnşaatı devam eden Büyükşehir Stadyumu’na ilişkin görüşlerini de açıklayan Başkan Altepe, şu anda çatısı gerilen stadyumun yılbaşından sonra müsabakalara hazır hale getirileceğini anlattı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 18.09.2014 | Okunma sayısı:5267

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir