Haberler

BURSARAY’DA İŞLER YOLUNDA, SIRADA METROBÜS VAR

Font Boyutu

13 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSARAY’DA İŞLER YOLUNDA, SIRADA METROBÜS VAR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSARAY’I KESTEL’LE BULUŞTURACAK HATTIN İHALESİNİ OCAK AYINDA YAPMAYI PLANLADIKLARINI BELİRTEREK, BİR SONRAKİ ADIMIN İSE TERMİNAL VE MUDANYA’YA ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRACAK METROBÜS HATLARI OLDUĞUNU SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, SICAKSU VE İNTAM’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SAĞLANMASI İÇİN TOKİ’YLE ÖN SÖZLEŞME İMZALANDIĞINI HATIRTARAK, SIRADA YALOVA YOLU, ANKARA YOLU VE DOĞU YAKIN ÇEVRE YOLU ETRAFINDAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMLERİNİN OLDUĞUNU KAYDETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaray Görükle ve Emek hatlarında inşaatların hızla sürdüğünü, Kestel hattının ihalesini ise Ocak ayında yapmayı planladıklarını belirterek, bir sonraki adımın ise Terminal ve Mudanya ile bağlantıyı sağlayacak olan metrobüs hatlarının olduğunu söyledi.

Başkan Altepe, Olay TV’de yayınlanan Hasan Boztürk’ün sunduğu Parantez programında, Büyükşehir Belediyesi’nin kenti geleceğe taşıyacak projeleri hakkında bilgiler verdi. Merkez nüfusu 300 bini aşan tüm kentlerde ulaşımın en önemli sorun olduğunu dile getiren Başkan Altepe, nüfusu 1 milyonu aşan kentlerde ise raylı sistemlerin tek çözüm noktası olduğunu kaydetti.

“Sırada metrobüs hatları var”
Kesintisiz ulaşımı kentin dört bir yanında sağlamak hedefi doğrultusunda önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini dile getiren Başkan Altepe, Bursaray Görükle ve Emek hatlarında inşaatların hızla sürdüğünü vurguladı. Bu dönem programda olmamasına rağmen Bursaray’ı kentin doğu yakasıyla buluşturacak Kestel hattının proje çalışmalarını tamamladıklarını ve Ocak ayında ihaleye çıkmayı planladıklarını dile getiren Başkan Altepe, “İnşaata başladıktan sonra ise 1,5 yıl içinde bu etabı da hizmete açmayı planlıyoruz. Kesintisiz ulaşımı kentin tüm noktalarına ulaştırmakta kararlıyız. Bu bağlamda terminal ve Mudanya’ya bağlantıyı ise ilk etapta bölünmüş yollarda metrobüs sistemiyle çözmeyi planlıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Ancak özellikle terminal bölgesinden gelecek hattın, Ankara yolunun güneyine yani kent meydanın bulunduğu bölgeye geçirmekte sıkıntı yaşıyoruz. Eğer alışveriş merkezi olmasaydı işimiz daha kolay olacaktı. Yolu alttan bağlamak mümkün olabilirdi. Amacımız Ankara yolu ile kesişmeden kuzeyden gelecek kattı merkeze bağlamak. Bu yöndeki çalışmalarımız da sürüyor” diye konuştu.

“Kentin kalitesi kentsel dönüşümle sağlanacak”
Kentin en önemli yıpranmış dokusu olan Sıcaksu ve İntam bölgelerinde uygulanacak kentsel dönüşüm projesiyle ilgili olarak TOKİ ile ön sözleşmeyi imzaladıklarını dile getiren Başkan Altepe, toplamda 210 bin metrekarelik alanı kapsayan bu iki bölgeyle ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından tüm hak sahipleriyle anlaşma yapılacağını ve ardından çalışmalara başlanacağını hatırlatan Başkan Altepe, bu iki bölgeye uygulanacak projelerin Bursa için prestij olacağını açıkladı. Başkan Altepe, kentin diğer yıpranan dokuları olan kent meydanı ile Osmangazi Belediyesi arasında kalan alan, Yalova yolu, Ankara yolu ve doğu yakın çevre yolu etrafındaki bölgelerde de kentsel dönüşüm için çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Bu bölgelere bir çok yatırımcı getirdiklerine dikkat çeken Başkan Altepe, “Yatırımcılar kar amacında oldukları için yüzde 40 verip, yüzde 60 istiyor. Bu da yapı yoğunluğunu beraberinde getiriyoruz. Biz yoğunluğu en aza indirecek projeler üzerinde duruyoruz. Kentsel dönüşümlerle kentin kalitesinin artacağını biliyoruz. İstiyoruz ki, Küçükbalıklı’da kaplamacılar, kaportacılar gibi kötü görüntülere neden olan işletmeler sanayi bölgelerine gitsin ve bu bölgeler çağdaş konutlarla donatılsın. Bunun için yoğun şekilde çalışıyoruz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 


 

 

Tarih: 13.11.2010 | Okunma sayısı:12725

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir