Haberler

BURSA'NIN VİZYON PROJELERİ VİTRİNE ÇIKIYOR

Font Boyutu

 Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Aralık ayı meclis toplantısında Bursa’yı geleceğe taşıyacak, kent içi tramvay hattı, dişi tren, teleferik, belediye hizmet binası, çevre yolu bağlantıları ve tarihi mirasın korunmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgiler verirken, Merinos Kültür Merkezi’nin ve Kültürpark’ın yatırımcılara kiralanması konularını meclis üyeleriyle istişare etti.

Başkan Altepe, Bursa’nın vizyon projelerle daha yaşanabilir bir kent haline geleceğini belirtirken, Uludağ’a alternatif bir ulaşım sistemi olan dişli tren projesiyle ilgili inceleme çalışmalarının başladığını, kent içi tramvay hattı projesinin ilk uygulamasının ise Cumhuriyet Caddesi’nde yapılacağını söyledi. Başta ulaşım olmak üzere her alanda kentin eksiklerinin Bursa’ya yakışır projelerle sırasıyla giderildiğini ifade eden Başkan Altepe, özellikle şehir içi ulaşımdaki yoğunluğun azaltılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Cumhuriyet Caddesi’ne tramvay hattı
Kent içi trafiği rahatlatacak öncelikli çözümün raylı sistem ve toplu ulaşım araçları olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, bu çerçevede proje çalışmaları devam eden şehir içi tramvay hattının ilk uygulamasını Cumhuriyet Caddesi’nde hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Santral Garaj – Heykel tramvay hattıyla ilgili gerek planlama gerekse proje çalışmalarını sürdüğünü anlatan Başkan Altepe, “Bu proje çerçevesinde Cumhuriyet Caddesi’ni trafiğe kapatarak ilk tramvay uygulamasını burada hayata geçirmek istiyoruz. Şehir merkezinde ve oldukça yoğun bir araç ve yaya trafiğine sahip olan bu caddeye araç girişlerini sabah ve akşam belirli saatlerle sınırlayarak caddeyi yaya trafiğine ve tramvay güzergahına açmayı planlıyoruz. Böylece şehir içinde tramvay hattının nasıl sonuç vereceğini, kente kazandıracaklarını daha net gözlemleyebileceğiz. Cumhuriyet Caddesi hattını pilot bölge olarak bir an önce uygulamaya sunmak istiyoruz. Alınacak sonuç doğrultusunda ise kent içinde planlanan diğer tramvay hatlarını hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Dişli tren için düğmeye basıldı
Başkan Altepe, Uludağ’a ulaşımda alternatif bir sistem olacak dişli trenle ilgili çalışmaların başlatıldığını vurguladı. Dişli treni bu dönem içerisinde hayata geçirmeye kararlı olduklarını dile getiren Başkan Altepe, “Avrupa’nın birçok kış turizm merkezinde kullanılan bu sistem sayesinde Uludağ ile Bursa arası mesafe karayolunun üçte biri seviyesine inecek. Uzmanlar ve danışmanlarımız incelemelerini sürdürüyorlar. İncelemelerden alınacak sonuçların ardından projenin startını vermek içi gereken çalışmaları yapacağız” dedi.

“Teleferiğin inşaatına başlanacak”
Bursa’nın en önemli simgelerinden ve Uludağ’a ulaşımda önemli bir yol olan teleferikle ilgili proje ve plan çalışmalarının da tamamlandığını hatırlatan Başkan Altepe, müteahhidin en kısa zamanda işe başlamasının belendiğini dile getirdi. İnşaatının başlamasının ardından teleferik projesinin bir yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Başkan Altepe, yeni teleferik sistemi ile günde taşınan bin 500 yolcunun, saatte taşınabileceğini ve Uludağ’ın adına yakışır bir ulaşım sistemine kavuşacağını söyledi.

Çevre Yolu bağlantıları

Başkan Altepe, katrilyonlar harcanarak Bursa’ya kazandırılan Çevre Yolu’nun, kent içi yolları ile bağlantılarının yeterli olmadığını ifade ederek, bu bağlantılarla ilgili Büyükşehir Belediyesi olarak bazı çalışmalar yaptıklarını ve Karayolları ile paylaştıklarını anlattı. Çevre Yolu’ndan Polis Okulu Kavşağı’na bir bağlantı yolu planlandığını kaydeden Başkan Altepe, yaklaşık 1,6 kilometrelik bağlantı yolu ile şehir içindeki trafiğin rahatlatılmasının hedeflendiğini söyledi.

Bir diğer bağlantı yolunun ise Yıldırım’da öngörüldüğünü hatırlatan Başkan Altepe, “Çevre Yolu’nu Kazıklı üzerinden Yıldırım ilçesine bağlanması planlanıyor. Ancak Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmada bu bağlantının Samanlı üzerinden yapılmasının daha uygun fikri oluştu. Bununla ilgili de Karayolları’na bir yazı yazdık. Ancak bizim için meclisimizin de kararı ve katkıları önemli. Bu yüzden meclis üyelerimizin de görüşüne açıyoruz” diye konuştu.

Öte yandan OSB ve NOSAB’ın Çevre Yolu ile bağlantısıyla ilgili de bir çalışma başlatıldığını bildiren Başkan Altepe, bu çalışma ile özellikle ağır tonajlı araçların şehir içine girmeden sanayiye ve çevre yoluna ulaşmasının sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

“Bursa’ya yakışır bir yapı olacak”
Başkan Altepe, eski hal alanına yapılması planlanan Büyükşehir Belediyesi hizmet binası ile ilgili hazırlanan bazı projeleri de meclis üyelerine sundu. Henüz bir projeye karar verilmediğini ifade eden Başkan Altepe, “Belediye binası kentin p?????????????????????????q????????????????? ?restij binasıdır. Modern yapısının yanı sıra tarihi motifleriyle Bursa’ya yakışır bir hizmet binası yapmak istiyoruz. Buna hep birlikte karar vereceğiz” dedi.
Bu arada, Merinos Kültür Merkezi’nin bir yatırımcı tarafından sosyal aktivite alanı olarak kullanılmak üzere kiralanmak istendiğini de belirten Başkan Altepe, buranın oldukça kullanışlı bir tesis olduğunu, şu anda belediye birimlerinin hizmet verdiği bu tesisin sosyal aktivite alanına dönüştürmek isteyen bazı yatırımcılar tarafından kiralanmak istendiğini söyledi. Tesisin kiralanmasından elde edilecek peşinat geliri ile Merinos Atatürk Kongre Merkezi’nin inşaatının ve belediye hizmet binası inşaatının tamamlanabileceğini de hatırlatan Başkan Altepe, “Henüz tekliflere bir yanıt vermedik. Belediye ve Bursa için en faydalı sistemi tercih edeceğiz” diye konuştu.
Aynı şekilde Kültürpark’ın da özel bir firma tarafından yatırım yapmak ve işletmek amacıyla kiralanmak istendiğini anlatan Başkan Altepe, burayla ilgili de bir kararın oluşmadığını, görüşmelerin ve incelemelerin sürdüğünü Bursa için en iyi kararın alınacağını sözlerine ekledi.

Meclis toplantısında ayrıca 24 madde ile 26 önerge görüşülerek karara bağlandı.

Tarih: 10.12.2009 | Okunma sayısı:4828

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir