Haberler

BURSA'NIN VİZYON PROJELERİ MECLİSTE ONAYLANDI

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kente vizyon kazandıracak projeler mecliste onaylandı. Başkan Recep Altepe, kentin ihtiyacı olan ötelenen sorunlar başta olmak üzere kentin gelişimine katkı sağlayacak projeleri hayata geçirmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

 

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında, devam eden ve planlanan çalışmalarla ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi. Çalışmalarda ağırlığı ulaşıma verdiklerinin altını çizen Başkan Altepe, alternatif yollarının açılmasının yanı sıra şehir içi trafiğine önemli ölçüde nefes aldıran raylı sistemi kentin dört bir tarafında yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti. Bu çerçevede Uludağ Üniversitesi etabında sağlanan yüzde 36’lık tasarrufun Mudanya güzergahında kullanılarak 2 bin 300 metre uzatılacak hattın temelinin ekim ayında atılacağını kaydeden Başkan Altepe, öte yandan raylı sistemi Kestel’e götürmek için proje çalışmalarının başlatıldığını kaydetti.

 

“Bursaray 6 istasyonla Kestel’e ulaşacak”

Başkanı Recep Altepe, hafif raylı sistemi Uludağ Üniversitesi’ne ulaştıracak olan C etabından elde edilen tasarrufla uzatılacak Mudanya hattının temelinin ekim ayında atılacağını, Bursaray’da yeni hedefin ise Kestel olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Kestel güzergahında saha çalışması yaptığını ifade eden Altepe, “Bir yandan proje hazırlıkları sürerken diğer taraftan da yatırımın kaynağını temin etmek için çalışıyoruz. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra inşaata başlayacağız ve raylı sistemi Kestel’e ulaştıracak 6 istasyonluk yeni güzergahı etap etap hizmete sunmak istiyoruz” dedi.

 

“Gürsu Hali Büyükşehir Belediyesi’ne devrediliyor”

Kentteki diğer gelişmelerle ilgili de bilgiler de veren Başkan Altepe, Gürsu Belediye Meclisi’nin ilçe halini Büyükşehir Belediyesi’ne devretme kararı aldığını ifade etti.

Prosedürleri tamamlandıktan sonra Gürsu Hali’nin de Büyükşehir Belediyesi idaresine devredileceğine işaret eden Başkan Altepe, “Artık kavga bitti. Gürsu da Büyükşehir Belediyesi’nin bir parçasıdır. Bursa’yı kalkındırırken, Gürsu’yu göz ardı etmek mümkün değil. Biz Bursa’yı bütün olarak görüyor ve öyle hizmet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

“30 metrelik yolda yıkımlara bayram sonrası başlanıyor”

Bu arada Bursa’ya alternatif olarak kazandırılacak Demiryolu altındaki 30 metrelik yol ile ilgili kamulaştırmaların yapıldığını belirten Başkan Altepe, vatandaşlarla anlaşmalar yapıldığını ve Ramazan Bayramı’ndan sonra yıkımların başlayacağını kaydetti.

 

“Tarihi eserler ayağa kalkıyor”

Ayrıca tarihi mirasın korunması yönündeki çalışmaların sürdüğüne işaret eden Başkan Altepe, İnönü Caddesi ile Yeni Cumhuriyet Caddesi’nin köşesinde bulunan Eskişehir Hanı’nın restore edileceğini söyledi. Mülk sahibi ile anlaşmaya varıldığını ve şehir merkezindeki bu tarihi mekanı bir butik olarak kente kazandıracaklarını dile getiren Başkan Altepe, aynı şekilde Kütahya Hanı’nın yenilenerek kentin kullanımına sunulacağını vurguladı.

 

Stratejik Plan hazır

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik planını da hazırladığını ifade eden Başkan Altepe, “Bu planda Bursa ile ilgili hedeflerimizi geniş tuttuk. Daha yaşanılabilir bir şehir kurma hedefinin yanı sıra tarihi, doğası ve kültürel değerlerine sahip çıkılan ve kaynakları en güzel şekilde kullanılan bir kent hedefini belirledik. Şehrin tüm eksikliklerini gidermek bize düşüyor. Bu önemli hedeflere hazırladığımız plan doğrultusuna ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

 

“Otobüs işletmesi alanında plan değişikliği”

Öte yandan meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmesi’nin Acemler’deki 34 bin metrekarelik alanda Turizm ve Ticaret Alanı olarak plan değişikliğine gidilmesine, sunulan önerge ile alanın satışa çıkarılmasına karar verildi. Karara ayrıca arsanın satılması halinde bölgeye yapılacak projeye Estetik Kurulu’nun onayı alınmadan ruhsat verilmemesi maddesi de eklendi.

 

“Yerel yönetimler sıkıntılarından alternatifler üreterek kurtulabilir”

Bursa’nın bu dönemde yerel yönetimlerden çok şey beklediğini ifade eden Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi’nin 34 bin metrekarelik otobüs işletmesinin bulunduğu alanını plan değişikliği ile değerlendirilerek, Bursa’ya hizmet verir hale dönüştürmek istiyoruz. Ankara’dan gelen gelirler belli. Sadece Türkiye değil Avrupa’da dahi merkezi hükümetler yerel yatırımlarını azalttı. Şehirler kendi sorunlarını çözmek ve sıkıntılarından kurtulmak için bir takım alternatifler üretmek zorundalar. Belediye olarak gayrimenkul almamız?????????????????????????q?????????????????????? ?#     +  ???????????@????????????,???????????????????????????????????????????????????Ó??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????!À?V?B?B???V???T???????????V?B?B???V ne kadar doğalsa satmamız da o kadar doğaldır. Bu alanda plan değişikliğine gidilirken, Mutlular Mahallesi’nde otobüs işletmesinin alanına eş değer bir alan Büyükşehir Belediyesi’ne kazandırıldı” dedi. Bu alanın Bursa’ya yakışacak güzel bir otel olarak değerlendirilmesinden yana olduklarının altını çizen Başkan Altepe, otobüs işletmesinin de Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yanındaki 41 bin metrekarelik alana taşınacağını kaydetti. Ayrıca BESOB’un Kestel’deki sanayi bölgesi projesiyle ilgili plan değişikliği mecliste görüşülerek onaylandı.

 

“Tek delikli kuruşun hesabını veririz”

Acemler’deki alan ile ilgili herhangi bir anlaşma yapılmadığına işaret eden Başkan Altepe, “Henüz kimseyle anlaşma yapılmadı. Ancak birçok projemizle ilgili görüşmeler yapılıyor. İntam Projesi için görüşülüyor, Sıcak Su Projesi için görüşülüyor. Ama malı göstermeden müşteri çıkmaz. Bunların yanı sıra kentin farklı noktalarında ulaşımdan kentsel dönüşüme kadar birçok proje için kamulaştırmalar yapılıyor. Otobüs işletmesinin arazisinin satışından kazanılacak para Bursa için kullanılacak. Bir yanlışımız olursa gelin hesap sorun. Tek delikli kuruşun hesabını veririz. Şerefimizle hizmet ediyoruz. Suçlayıcı eleştiriler değil yapıcı eleştiriler yapın. Bursa’yı bugünkü hale biz getirmedik. Ancak eksiklerini gidermeye çalışıyoruz. Belediye, şehri kalkındırmak ve ekonomisini canlandırmak için projeler yapar. Yeni dönemdeki projelerin sayesinde Bursa’da 10 tane 5 yıldızlı otel inşaatı başlatıldı. Yeni atılımlar da devam edecek” diye konuştu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, belediyelerin özellikle atıl gayrimenkullerini kat karşılığı ya da farklı usullerle satarak, kente kazanım sağlamasının mantıklı olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesi alanı ile ilgili plan değişikliği ve satış kararına destek verdiğini kaydetti.

 

“Çatışmada şehit olanlara ve afette ölenlere saygı duruşu ”

Meclis toplantısında ayrıca, Hakkari’de şehit olan ve İstanbul’daki sel felaketinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı. İstanbul’un büyük bir sel felaketi ile karşı karşıya kaldığını dile getiren Başkan Altepe, alınan raporlara göre Bursa’da yağışlarla ilgili bir sıkıntı olmadığını, Büyükşehir Belediyesi’nin ise BUSKİ ve İtfaiye Teşkilatı’yla birlikte gerekli önlemleri aldığını kaydetti.

 

“Sel felaketinden ders almalıyız”

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, şehit olan askerlerimiz ve sel felaketinde hayatını kaybedenler için duyduğu üzüntüyü dile getirirken Trakya ve İstanbul’daki bu felaketten herkesin önemli bir ders çıkarması gerektiğini kaydetti. “Yaşanan sel felaketi tüm yerel yöneticilere, belediye başkanlarına ve meclis üyelerine imar çalışmalarını yaparken, çok dikkatli olunması gerektiğini göstermiştir” diyen Bozbey, “Bugün Bursa’da da önlem alınması gerekiyorsa hemen alınmalı. Kapatılan doğal kanallar ya da dereler varsa onların hemen açılması gerekiyor. Zaman içinde kapatılan kanallar var. Ancak böylesine bir felakette suyolunu tekrar buluyor ve üzerine yapılan binaları yıkıyor, insanları öldürüyor. İnsanlarımız sağlığı için bu kanalların açılması gerekiyor” dedi.

Tarih: 10.09.2009 | Okunma sayısı:5495

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir