Haberler

Bursa’nın ulaşımına uzmanlar katkı sunacak

Font Boyutu

 30 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

BURSA’NIN ULAŞIMINA UZMANLAR KATKI SUNACAK
- BURSA’DA ULAŞIM VE LOJİSTİK ALANINDA ORTAK AKILLA DOĞRU PROJELER ÜRETİLMESİ AMACIYLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BTÜ VE MMG BURSA ŞUBESİ TARAFINDAN ‘BURSA ULAŞIM SİSTEMLERİ VE LOJİSTİK KÖY PROJESİ’ KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi, ulaşım ve lojistik konularında ortak akıl oluşturmak amacıyla Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ve Mimarlar Mühendisler Grubu (MMG) Bursa Şubesi ile beraber ‘Bursa Ulaşım Sistemleri ve Lojistik Köy Projesi’ konulu konferans düzenledi.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’ndaki konferansa, Vali Münir Karaloğlu, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altun, MMG Şube Başkanı Ali Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, kamu ve özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları katıldı.
Vali Münir Karaloğlu, Bursa’nın birçok açıdan cazibe merkezi olduğunu, buna bağlı olarak son 45 yıldır ciddi göç aldığını söyledi. Şehrin plansız büyüdüğünü, sanayi ve nüfus baskısıyla ulaşım sıkıntısının ortaya çıktığını belirten Karaloğlu, şehir içi ulaşım ve şehirlerarası ulaşım konularında önemli projelerin devam ettiğini hatırlattı. Çalışmalar tamamlandığında ulaşım sıkıntısının bugünden daha iyi olacağını ifade eden Karaloğlu, “Tüm metropol şehirlerinde ulaşım sıkıntısı var. Ancak onlar toplu taşıma olayını çözmüş. Bu sayede insanlara alternatif sunulabiliyor. Bursa’da en büyük sıkıntı toplu taşımayı çözemememizdir. Büyükşehir Belediyesi bu konuda hafif raylı sistemleri uzatıyor. Yeni arterler açıyor. Bana göre çözüm, kentsel dönüşüme bağlıdır. Çarpık yerleşimleri hızla dönüştürüp ulaşım sıkıntısını da çözmeliyiz” dedi.
Bursa’yı büyük merkezlere bağlayan duble yolların son 10 yılda yapıldığını hatırlatan Karaoğlu, Bursa’nın bu sıkıntılarına rağmen hızla büyüdüğünü, İstanbul-Bursa-İzmir otoyolu ve hızlı tren projesiyle baskının daha da artacağını dile getirdi. Projeler bittiğinde Bursa’nın merkez olacağını anlatan Karaloğlu, “Şehir, bundan sonraki süreci konuşarak çözüm üretmelidir. Bursa denizden yeteri kadar yararlanamıyor. Şehrin 2023 hedeflerine ulaşması için mutlaka lojistik köyü de kurulmalıdır. Deniz ve demiryolları da geliştirilerek karayolu üzerinden yük azaltılmalıdır. Şehrin önemli meselesinin uzmanlarla beraber masaya yatırıldığı için Büyükşehir Belediyesi’ne, BTÜ ve MMG Bursa Şubesi’ne teşekkür ederim” diye konuştu.
BTÜ Rektörü Ali Sürmen ise, Türkiye’de yük taşımacılığının yüzde 88’inin, yolcu taşımacılığının ise yüzde 92’sinin karayoluyla yapıldığını hatırlattı. Ülkede şehirleşmenin de yüzde 80’lere yaklaştığını belirten Sürmen, Bursa’da da şehirleşme oranlarının hızla arttığını kaydetti. Hızla şehirleşmenin bazı sıkıntıları beraberinde getirdiğini anlatan Sürmen, meseleleri çözebilmek için var olan çalışmaların yanında daha fazla proje üretilmesi gerektiğinin farkında olduklarını söyledi. BTÜ olarak akademisyenlerin, yöneticilerin, sivil toplum kuruluşlarının çözüm için ortaklık kurması gerektiğine inandıklarını ifade eden Sürmen, toplantıların bu açıdan önem taşıdığını aktardı.
MMG Bursa Şube Başkanı Ali Yılmaz, kurumları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Türkiye ölçeğinde yürütülen önemli projeleri masaya yatıracaklarını, konusunda uzman kişilerin düşüncelerini öğreneceklerini söyleyen Yılmaz, toplantının şehre ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından ‘Türkiye karayolları ulaşım vizyonu, İstanbul-Bursa-İzmir otoyol projesi, Bursa hızlı Demiryolu, Bursa Lojistik Köy Projesi, kentsel ulaşım sıkıntılarına yönelik strateji, politika ve tedbirler, dünyada şehir içi ulaşımda iyi uygulama örnekleri ve Bursa Ulaşım Master Planı başlıkları altında toplanan konular hakkında sunumlar yapıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 30.01.2014 | Okunma sayısı:1671

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir