Haberler

‘Bursa’nın trafiği ve çözümleri’ mercek altında

Font Boyutu

4 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

‘Bursa’nın trafiği ve çözümleri’ mercek altında
- Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü ortaklığıyla gerçekleştirilen ‘Bursa’da Trafik ve Çözümleri’ konulu çalıştay, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonu’nda başladı.
- İki gün sürecek çalıştayda, kent içi trafiğin durumu ve geleceği konusunda ilgili kurumlar arasında durum değerlendirmesi ve çözüm önerileri ele alınacak.

BURSA – Bursa’nın daha huzurlu, daha sağlıklı ve daha modern bir kent olması hedefiyle ‘Bursa’nın trafiği ve çözümleri’ temasıyla gerçekleştirilen çalıştayda, kent trafiğinin mevcut durumu ve geleceği ilgili kurumlarca mercek altına alınıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü ortaklığıyla gerçekleştirilen ‘Bursa’da Trafik ve Çözümleri’ konulu çalıştay, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonu’nda yapılan açılış töreniyle başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, tüm büyük kentlerde olduğu gibi ulaşım ve trafik sıkışıklığının Bursa’da da önemli bir kentsel sorun olduğunu ifade etti. Nüfus artışının yanında nüfus başına düşen otomobil sayısının da artması, imar planları ve arazi kullanım kararları ile belirlenmiş yol sistemlerinin taşımakta zorlandığı bir araç trafiğine neden olduğunu kaydeden Başkanvekili Karlık, “Tarihi ve doğal doku korunma zorunluluğundan dolayı hızlı büyüyen kentimizde trafik probleminin yaşandığı bölgelerde karayolu ağını geliştirme mümkün olamıyor. Bu durumda, mevcut fiziki ulaşım kapasitesinden maksimum düzeyde faydalanmak ve verimini artırmak gerekiyor. Bugün mevcut durumda ise ulaşım talebinin bir anda ve aynı saatlerde oluştuğu biliniyor” dedi.

“Şehir gelişiyor ancak trafik yükü de artıyor”
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanının 6360 sayılı yasa ile birlikte 7 ilçeden 17 ilçeyi kapsayacak hale geldiğini belirten Karlık, “Yasa öncesi sadece ana arterden oluşan 494 km karayolu ağı yeni durum ile birlikte 945 km ana arter 4086 km köy yolu olmak üzere toplam 5031 km’ye ulaşmıştır. 2007 yılından bugüne Bursa’da toplam araç sayısında yüzde 54’lük bir artış olmuş ve otomobil artışı da yüzde 68 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla şehrin en kritik noktalarından ve düğüm noktası olan Acemler Kavşağı’nın 2006 yılında yapıldığını hatırlandığında, böylesi bir değişime sadece yeni yollar ve kavşakların yapımı ile karşı konulamayacağı bir gerçektir” diye konuştu.
Karlık, ulaşım ana planı çalışmalarından da örnekler verdiği açıklamasında, “Bursa’da ulaşım ana planı çalışmalarında da tespit edildiği gibi gelecek yıllarda kentlerimizde çok daha büyük boyutlu trafik ve ulaşım sorunları yaşanacağı düşünülüyor. Bütün kesitlerde hesaplama yapıldığında, ana karayolu ağında zirve saatlerinde trafik yükü 2010 yılındaki rakamlara göre 2030 yılına kadar yaklaşık yüzde 70 oranında bir artış göstereceği tahmin ediliyor. İzmir Yolu’nda Sanayi Caddesi ile Çevre Yolu’nun Nilüfer’deki bağlantıları arasındaki kesitteki trafik yükü, 2010’da yaklaşık saatte 9800 araçken 2020’de yaklaşık saatte 12.800 araca çıkacağı belirtiliyor. Bağlantı yollarının etkisi dikkate alınmadan bu rakam en az 6 şeritli bir yolun gerekli olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.
Genel olarak ana karayolu ağındaki trafik durumunun şehrin imar açısından gelişmesine dayanarak özellikle Batı bölgesinde ve Doğu-Batı bağlantılarında kısmen önemli derecede artacağının tespit edildiğini ve en yoğun saatlerde trafik yükünün 2010 yılına göre 2-3 katına çıkacağını söyleyen Başkanvekili Karlık, bugünden herhangi bir düzenleme yapılmaz ise 2030 yılında nüfusun yüzde 116 artışla 3 milyon 16 bin 955 kişiye çıkacağını ve bin kişiye düşen otomobil sahipliliği oranının da bugüne göre çok daha fazla olacağını anlattı.

Başkanvekili Karlık çözüm önerilerini de anlattı
Konuşmasında çözüm önerilerilerine de dikkati çeken Başkanvekili Karlık, “Bursa’da sürdürülebilir ulaşım ve trafik sorunlarının çözümü için kentsel planlama ile Nilüfer, Mudanya, Gemlik ve Yıldırım ilçelerinde yeni kanat çekim merkezleri oluşturulmalı ve bu merkezlerde de sağlık, eğitim, dinlenme, eğlenme ve benzeri kentsel donanımlarla bisiklet ve yaya ulaşımına öncelik verecek akıllı kent merkezleri oluşturulmalıdır. Vatandaşların toplu taşımadan hızlı, konforlu, ucuz ve kaliteli bir şekilde yararlanması sağlanmalıdır. Bursa’da da insan ve çevre sağlığını ön plana çıkaran sağlıklı şehirler konseptine uygun toplu taşıma sistemlerin geliştirilmesi amacıyla raylı sistem ağı artırılması ve yayalaştırma yapılarak kent merkezine özel araç girişi kısıtlanmalıdır. Tarihi ve ticari anlamda Bursa’nın kalbi konumundaki tarihi kent merkezinde ulaşım probleminin Avrupa’nın çağdaş kentlerindeki gibi yayalar, bisikletliler ve raylı sistemler dâhil toplu taşım olanakları kullanılarak çözülmesi hedeflenmeli. Toplu taşımayı teşvik etmek ve kent merkezine özel araç yolculuklarının sayısını azaltmak için yol boyu ve yol dışı park yerlerinin denetlenmesi, kısaca park etmenin yönetilmesi için ‘Bursa otopark yönetim ve yönlendirme sistemi’ kurulmalı, bisiklet ulaşımının genel trafik içerisindeki payının artmasıyla amacıyla Doğu Batı aksında lineer bir bisiklet yolu ve BursaRay istasyonlarına bağlantılı bölgesel dikey bisiklet hatları ile bisiklet kullanımı yüzde 6-7 seviyelerine yükseltilmeli” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını bu doğrultuda planladığına değinen Karlık, Kent genelinde akıllı ulaştırma sistemleri kurularak araç ve yaya trafiğinin yönetilmesi ve denetlenmesi konusunda etkin bir elektronik denetim sistemi kurulması gerektiğini söyleyereK, “Ulusal ve yerel düzeyde kanuni düzenlemelerle ulaşım ve trafiğin tek elden yürütülüp denetlenmesi konusunda kurumsal yapılanma güçlendirilmelidir. Ulaştırmada talep yönetimi olarak adlandırılan sistemle sabah ve akşam zirve saatlerde yaşanan aşırı yüksek ulaşım talebine başka bir çözüm olarak mesai başlangıç ve bitiş saatlerinin kaydırılarak, zirve saat trafiğinin sabah 07.00-10.00, akşam 16.00-20.00 saatlerine yayılması sayesinde hem mevcut toplu taşıma sistemindeki raylı sistem, otobüs, minibüs ve servis araçları gibi araçların hem de özel araçların karayolundan faydalanma kapasitesini daha etkin ve verimli kullanılması sağlanabilecektir” açıklamasını yaptı.

Vali Karaloğlu’ndan eğitim uyarısı
Bursa Valisi Münir Karaloğlu da konuşmasında metropol kentlerde toplu taşıma sistemlerindeki sorunların tam olarak çözülmesi gerektiğine işaret etti. Vali Karaloğlu, Bursa gibi tarihi kentlerde kentin yapısının kolaylıkla değişemeyeceğini kaydederek, “İstatistikler, trafikte yaşanan kazalarda hatanın yüzde 90 civarında insan unsurundan kaynaklandığını gösteriyor. Bu noktada da eğitim çok büyük önem kazanıyor. Anaokulundan itibaren çocuklarımızın trafik eğitimi almalarına dikkat etmeliyiz. Ancak trafikle ilgili her kurum üzerine düşen sorumluluğu üstlenmeli ve gereğini yerine getirmelidir” dedi.
Vali Karaloğlu, 3 milyon nüfusu bulunan Bursa’nın her yıl nüfusta yüzde 2’nin altında artış sağlamasına rağmen, milli ekonomik gelişimin de etkisiyle, araç sayısının çok daha yüksek oranda artış gösterdiğini sözlerine ekledi.
Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız ise Emniyet Müdürlüğü olarak 800’ün üzerinde personelle hizmetlerini sürdürürken kendilerine çalışmalarında destek olan kurumlara teşekkür etti. Bursa’da kayıtlı 1 milyon sürücü olduğunu söyleyen Yıldız, aynı zamanda 750 bin civarında da kayıtlı aracın trafiğe çıktığını anlattı. Trafiğin sağlıklı şekilde sağlanması için herkesin kendi üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesini gerektiğini de vurgulayan Yıldız, çalıştaya destek veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye de teşekkür etti.
Bursa’da MOBESE kameraları tarafından kaydedilen kazaların gösteriminin de yapıldığı çalıştayın ilk oturumu katılımcıların anı fotoğrafıyla sona erdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 04.05.2016 | Okunma sayısı:2126

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu