Haberler

Bursa’nın tarımı güç kazanacak

Font Boyutu

23 OCAK 2018

 

BASIN BÜLTENİ

 

Bursa’nın tarımı güç kazanacak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentin ‘tarım şehri’ kimliğini öne çıkarmak hedefiyle önemli adımlar atıyor.
Başkan Aktaş, Bursa’da tarımsal faaliyetlerin güçlendirilmesi ve vatandaşların ihtiyacını karşılayacak, sıkıntıları giderecek çözümler geliştirilmesinin önemine dikkati çekti.

 

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentin ‘tarım şehri’ kimliğini ön plana çıkarmak amacıyla ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirerek, Bursa’da tarımsal faaliyetlerin güçlendirilmesi ve vatandaşların ihtiyacını karşılayacak, sıkıntıları giderecek çözümler geliştirilmesinin önemine dikkati çekti.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan ile Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı’yı ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan’ı İl Müdürlüğü’ndeki makamında ziyaret eden Başkan Alinur Aktaş, tarımsal faaliyetlerin güçlendirilmesi ve vatandaşların ihtiyacını karşılayacak, sıkıntılarını giderecek çözümler geliştirilmesi için istişarede bulunduklarını belirtti. Bursa’nın tarımsal potansiyelinin önemine değinen Başkan Aktaş, “Bursa, sanayi şehri olduğu kadar aslında bir tarım şehri. Bu özelliğini daha fazla ön plana çıkarabilmek, günün şartlarına uygun hale getirmek için belediye olarak biz de çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

 

“Kırsalı güçlendirmemiz gerekiyor”

Başkan Aktaş, kurumlar arası diyaloğu artırmanın önemine değinerek, “Niteliği, tarımsal girdileri, tarımla alakalı verimliliği, ihracatı arttırmayı amaçlıyoruz. Bir de şu var, kırsaldan şehre yaşanan aşırı göçlerle beraber, belirli sosyal yaralar ve sıkıntılar ortaya çıktı. ‘Taş yerinde ağırdır’ misali bizim kırsalı güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Kırsaldaki yaşamın kalitesinin arttırmaya yönelik faaliyetlerin sürdüğünü anlatan Başkan Aktaş, yapılan çalışmaların daha rantable hale gelmesinin ve faydaya dönüştürülebilmesinin değerine işaret ederek, “Komplekslerimiz yok herkesle işbirliği içerisinde çalışabiliriz. Mesele, Bursa insanı kazansın. Bursa’ya faydamız dokunsun. Samimi olarak söylüyorum. Hiç kimse vazgeçilmez değildir” açıklamasını yaptı.

Eldeki değerlerin maksimum verimlilikle kullanılmasının ve sonuç odaklı çalışmanın daha faydalı olacağını belirten Başkan Aktaş, “Şu gerçeği bir kez daha anladık, evet Bursa’nın aslında çok fazla tarım toprağı yok. Türkiye ortalamasına baktığınızda verimli de çalışıyoruz ama Avrupa standartlarıyla baktığımız zaman da verimliliğimiz düşük” diyerek yapılacak çalışmalarda, üreticinin önünü açacak donelerin ortaya konması gerektiğini vurguladı.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan da Başkan Aktaş’ın yeni ve farklı bakış açılarıyla yorumlar yaptığını söyleyerek, “Birlikte Bursa’ya hizmete devam edeceğiz” dedi.

 

Ortak akılla Bursa için üretmeye ve çalışmaya devam

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, daha sonra da Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı’yı ziyaret etti. Borsa ile gerçekleştirilebilecek proje ve çalışmaların görüşüldüğünü belirten Başkan Aktaş, ortak akılla Bursa için üretmeye ve çalışmaya devam ettiklerini belirterek, “Bursa tarım ve hayvancılığını, özellikle et işlemeyi yakında ilgilendiren bazı dönüşüm projeleriyle alakalı istişare yaptık. Belediye olarak daha önce Badırga bölgesinde 300 dönümlük bir arazi plan revizyonu ile bir et kompleksi yapılmasıyla alakalı bir dönüşüm sağlanmıştı. Tarım Bakanlığı ayağıyla ilgili yapılacak görüşmeler var. Borsamızın, Doğanbey civarında yerleri var. Bunların da arsa olarak değerlendirilmesi konularını değerlendirdik” dedi.

Aktaş, hem Bursa’nın faydasına yönelik hem de sektör temsilcilerinin daha kazançlı hale gelebilmesi adına karşılıklı iki kurum arasında diyaloğun önemine vurgu yaptı.

 

“Güvenilir gıdanın başkenti Bursa”

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ise Başkan Aktaş’ın ziyaretinden dolayı mutlu olduklarını söyleyerek, “Başkanımızın hızlı, pratik çözüm odaklı olmasından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Yapılacak işlerle tekrar bir ivme kazanmaya başladık. Güvenilir gıdanın başkenti Bursa, ‘Şehirler Yarışıyor’ noktasında dünya liginde tarımsal alanda söz sahibi olacak” diyerek Başkan Aktaş’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 23.01.2018 | Okunma sayısı:3130

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu