Haberler

BURSA’NIN TARİHİ KİMLİĞİ MEZAR TAŞLARINDA GİZLİ

Font Boyutu

 10 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

BURSA’NIN TARİHİ KİMLİĞİ MEZAR TAŞLARINDA GİZLİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TARİHÇİLER TARAFINDAN ŞEHRİN TAPUSU OLARAK NİTELENDİRİLEN VE TARİHİ KİMLİĞİ YANSITAN BELGELER OLARAK KABUL EDİLEN ‘TARİHİ BURSA MEZAR TAŞLARI’ KİTABININ İKİNCİ CİLDİNİ EMİRSULTAN MEZARLIĞI KİTABI OLARAK BURSA BELGELİĞİNE KAZANDIRDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARİHÇİLERİN ‘KAYBOLAN BİR MEZAR TAŞINI ŞEHRİN TARİHİNDEN SİLİNEN BİR SATIR’ OLARAK DEĞERLENDİRDİĞİNİ BELİRTEREK, BURSA’NIN KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN TÜM DEĞERLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN YOĞUN ÇABA HARCADIKLARINI SÖYLEDİ.
- TARİHİ BURSA MEZAR TAŞLARI-2 EMİRSULTAN MEZARLIĞI KİTABI’NIN YAZARLARINDAN DOÇ.DR. HASAN BASRİ ÖCALAN, BU ÇALIŞMA KAPSAMINDA EMİRSULTAN MEZARLIĞI’NDAKİ 450 MEZAR TAŞINI OKUDUKLARINI, MEZAR TAŞI KAYBOLAN 200’ÜN ÜZERİNDEKİ MEZARIN DA KİME AİT OLDUĞUNU TESPİT ETTİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihçiler tarafından şehrin tapusu olarak nitelendirilen ve tarihi kimliği yansıtan belgeler olarak kabul edilen ‘Tarihi Bursa Mezar Taşları’ Kitabının ikinci cildini Emirsultan Mezarlığı Kitabı olarak Bursa belgeliğine kazandırdı. Başkan Altepe, tarihçilerin ‘kaybolan bir mezar taşını şehrin tarihinden silinen bir satır’ olarak değerlendirdiğini belirterek, Bursa’nın kaybolmaya yüz tutan tüm değerlerini ortaya çıkarmak için yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

Cumhuriyet döneminden Osmanlı ilk dönem eserlerine, Bitinya surlarından arkeolojik kazılara kadar Bursa’nın tüm tarihi değerlerini ayağa kaldırıp, işlevlendirerek buraları yaşayan mekanlar haline getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel miras çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. Bursa’nın manevi odak noktalarından köklü eğitim kurumlarına, önemli şahsiyetlerinden el sanatları ve seyahatnamelere kadar her alanda hazırlanan yayınlarla kentin hafızasını tazeleyen Büyükşehir Belediyesi, ‘Tarihi Bursa Mezar Taşları’ Kitabının ikinci cildini Emirsultan Mezarlığı Kitabı olarak Bursa belgeliğine kazandırdı. Bursa belgeliğine bu dönem kazandırılan 80’in üzerindeki eser arasında yerini alan kitabın tanıtım toplantısı, Büyükşehir Belediyesi’nce restore edildikten sonra kültür merkezi olarak hizmete açılan Emir Buhari Tekkesi’nde yapıldı.

Bursa’nın tarihi kimliği ortaya çıkıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gerek tarihi ve kültürel mirasa yönelik restorasyon çalışmaları gerekse de somut olmayan kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması yönünde yaptıkları çalışmalarla Bursa’nın ‘Müze Kent’ olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Bursa’nın tarihinde mezar taşları ve hazirelerin önemli yeri olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bursa tarihinde ıssız kalmış, büyük şahsiyetler ve yeri doldurulamayan, yaşadıkları döneme iz bırakan insanlardan şehrin yöneticilerine kadar herkesin bu hazirelerde izleri var. Bursa tarihinin derinlikleri burada. Tarihçilerimiz ‘kaybolan bir mezar taşını şehrin tarihinden silinen bir satır’ olarak değerlendiriyor. Biz de bu bilinçle hareket ederek kaybolan tüm tarihi izleri gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Bursa tarihinin kazındığı mezar taşları ve mezarlıkları ilk günkü düzenine kavuşturuyoruz. Bu çalışmalarımızda bize destek veren hocalarımız Doç.Dr. Hasan Basri Öcalan ve Yar.Doç.Dr. Bedri Mermutlu’ya katkıları nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.

Kentin kimliği mezar taşlarından belli olur
Kitabın yazarlarından Doç.Dr. Hasan Basri Öcalan da şehirlerin en büyük arşiv kaynağı ve tapusu olan mezar taşlarının bir kentin kimliğinin tespit edilmesinde de ana unsur olduğunu kaydetti. Erzurum’da bir köyün Türk köyü mü yoksa Ermeni köyü mü olduğu yönünde yaşanan itilafların, mezar taşlarında yapılan incelemelerle sona erdiğini dile getiren Öcalan, “Mezar taşlarında yapılan incelemeden sonra köyün Türk ve Müslüman köyü olduğu belirlenmişti. Bizler de mezar taşlarındaki tarihin gün yüzüne çıkarılmasını kendimize bir borç edindik. Belediyemizin de büyük destekleriyle bugün önemli bir mesafe almış durumdayız. Yaklaşık 20 ay önce çıkardığımız ilk ciltte büyük mezarlıklar dışında kalan 155 kabristanlardaki bin mezar taşını okumuştuk. Emirsultan Mezarlığı Kitabı için de 450 mezar taşını okuduk. Mezar taşı kaybolan 200’ün üzerindeki mezarın da kime ait olduğunu tespit ettik. Kent tarihine ışık tutan böyle bir eseri Bursa’ya kazandırmamızı sağlayan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Kitap tanıtım törenine katılan Mahmut Gündüz de “Bu kadar güzel bir hizmet için ancak teşekkür edilir” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 10.01.2013 | Okunma sayısı:5602

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu