Haberler

Bursa’nın Tarihi kent belgeliğinde

Font Boyutu

16 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

‘Bursa’nın Tarihi’ kent belgeliğinde
- Bursa’nın kültürel mirasını gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi tarafından kent belgeliğine kazandırılan ‘8500 Yıllık Uygarlığın İzinden Bursa Tarihi’ adlı eser, kamuoyuna tanıtıldı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘8500 Yıllık Uygarlığın İzinden Bursa Tarihi’ adlı eser ile Bursa’nın köklü tarihinin tanıtıldığını söyledi.
- Başkan Altepe: “Bursa’nın tarihine ayna tutan bir eseri daha Bursa belgeliğine kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”
- Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, özel eseri kaleme alış öyküsünü anlattı.

BURSA – Bursa’nın değerlerini geleceğe taşırken, kentin soyut mirasını da anlatan çok sayıda esere imza atan Büyükşehir Belediyesi, ‘8500 Yıllık Uygarlığın İzinden Bursa Tarihi’ adlı eseri kent belgeliğine kazandırdı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa belgeliğine kazandırdığı yeni eser olan ‘8500 Yıllık Uygarlığın İzinden Bursa Tarihi’nin tanıtımı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Uludağ Üniversitesi’nden akademisyenler ve Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının katılımıyla Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu dönemde Bursa’ya somut ve soyut çok sayıda eserler kazandırıldığını ve kentin köklü tarihi mirasının öne çıkarıldığını söyledi. Başkan Altepe, Bursa’nın, tüm değerleriyle ve kentin gelişimine yönelik faaliyetleriyle her alanda lider ve öncü bir kent olduğunu söyleyerek, yeni eserle ilgili bilgiler verdi.

“Bursa’nın tarihine ayna tutuldu”
Bursa’nın 8500 yıllık tarihine ayna tutan bir eseri daha Bursa belgeliğine kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Altepe, eseri kaleme alan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Bursa Araştırmaları Merkezi, Bursa Kültür A.Ş. ve esere katkı koyan herkesi emeklerinden dolayı tebrik etti.
Bursa’nın her köşesinde ayrı bir tarihin yattığını ve kentin pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını anlatan Başkan Altepe, “Bursa’da göreve geldiğimiz günden bu yana, hem soyut hem de somut anlamda kentte kaybolmaya yüz tutmuş değerleri gün yüzüne çıkarma gayretindeyiz. Bursa’nın hemen her bölgesinde var olan ve birkaç yıl öncesine kadar harabe haldeyken restorasyonla yenilenen eserler, herkesin dikkatini çekiyor. Tarihi değerlerimiz, yeniden işlevlendiriliyor. Sadece mimari alanda değil, sosyal ve kültürel mirasımızı da yaptığımız çalışmalarla kayıt altına alıyor geleceğe taşıyoruz” diye konuştu.

A’dan Z’ye Bursa
Başkan Altepe, Bursa’nın birikimini her zaman vatandaşlarla paylaştıklarını da anlatarak, “Değerli hocamız Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu tarafından hazırlanan ‘8500 Yıllık Uygarlığın İzinden Bursa Tarihi’ kitabı, Akçalar’da yapılan ve 8500 yıl öncesine uzanan bulgulara rastlanan Arkeopark’tan bugüne kadar Bursa’nın geçirdiği tüm evreleri öğretici bir şekilde sunuyor. Eser, Bursa’ya hayat veren Uludağ ile başlayıp şehrimizin şampiyonu ve markası Bursaspor ile bitiyor” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, kitabın Bursa’nın kuruluşundan fethine, kültür merkezi konumundan üretim ve ticaret merkezi özelliklerine, doğal afetlerden salgın hastalıklara, göçmenlerden savaş yıllarına, zengin tarihi mirasından turizm potansiyeline kadar
birçok konuda, görsel desteklerle birlikte Bursa tarihinin özünü sunduğunu ifade etti.
Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu da Bursa’nın sadece bir Osmanlı şehri olmadığını belirterek, “Bursa, hem Cumhuriyet’in geleceğe bakan modern bir kenti, hem de tarihi kucaklayan derin geçmişi ve eserleri olan bir kent. Bu kitabı hazırlarken Bursa’yı tüm güzellikleriyle, her yönüyle ele almak istedim” diyerek, eserin hazırlık sürecini anlattı. Oğuzoğlu, Başkan Altepe’ye de kendilerine eserin hazırlığıyla ilgili verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Toplantının sonunda Başkan Altepe ve Oğuzoğlu, katılımcılar için kitap imzaladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 16.11.2013 | Okunma sayısı:4509

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu