Haberler

Bursa’nın şampiyon kuşları belirleniyor

Font Boyutu

02 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

Bursa’nın şampiyon kuşları belirleniyor
- Geçtiğimiz yıl 17. Kanarya ve Kafes Kuşları Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Merinos AKKM, bu yıl ise 6-7-8-9 Ocak 2014 tarihlerinde İzmir’de yapılacak şampiyonanın Bursa ayağını ağırlıyor.
- Renkli görüntülerin yaşandığı sergide, muhabbet kuşlarından papağana, Hint bülbülünden kanaryaya kadar yüzlerce çeşit kuş çeşidi yer alıyor.

BURSA – Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu tarafından bu yıl 18.’si yapılacak olan ‘Kanarya ve Kafes Kuşları Türkiye Yarışması’nın Bursa ayağı, farklı şehirlerden gelen 3 bin civarında cins kuşun katılımıyla Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) başladı.

Geçtiğimiz yıl 17. Kanarya ve Kafes Kuşları Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Merinos AKKM, bu yıl ise 6-7-8-9 Ocak 2014 tarihlerinde İzmir’de yapılacak şampiyonanın Bursa ayağını ağırlıyor. Farklı şehirlerden gelen 150 farklı türden toplam 3 bin cins kuşun yarışacağı şampiyonada, uzmanlar sesleri, duruşları, görünümleri gibi dallarda değerlendirme yapıyor. Merinos AKKM Fuar Alanı’nda iki gün açık kalacak olan şampiyonaya kuş tutkunları da büyük ilgi gösteriyor. Bir yandan Zeki Müren ve Müzeyyen Senar Sergi Salonları’nda şampiyon kuşlar hünerlerini sergileyerek dereceye girmek için uğraşırken, diğer yandan ziyaretçiler kuşlarını da satma veya takas etme imkanı buluyor. Renkli görüntülerin yaşandığı sergide, muhabbet kuşlarından papağana, Hint bülbülünden kanaryaya kadar yüzlerce çeşit kuş çeşidi yer alıyor.
Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu Başkanı Yılmaz Çakmak, ‘Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Yarışması’nı elemelerinin 12 farklı şehirde yapıldığını, bunlardan birisinin de Bursa olduğunu söyledi. Farklı şehirlerden çok sayıda kuş tutkunun buluştuğunu belirten Çakmak, “Şampiyonanın Bursa ayağına 150 farklı türden toplam 3 bin civarında kuş katıldı. Bunun dışında Fuar Alanı’nda da binlerce kuş türü sergileniyor. Kuş tutkunları takas, damızlık bulma ve satma fırsatı buluyor. Serginin sonunda dereceye giren kuşlar, geçtiğimiz yıl Bursa’da yapılan ve bu yıl 6-7-8-9 Ocak 2014 tarihleri arasında İzmir’de yapılacak olan Türkiye Şampiyonası’na katılacak. Şampiyonaya da 5 bin civarında kuşun katılacağını tahmin ediyoruz. Türkiye Şampiyonu olan kuşlar veya olmadığı halde kuşuna güvenen üreticiler, 16-26 Ocak tarihleri arasında İtlay’nın Bari şehrinde düzenlenecek dünya şampiyonasına katılacak. Dünya şampiyonasına Türkiye’den 150 cins kuşun katılmasını da bekliyoruz. Bu zamana kadar Belçika, İspanya, Portekiz, İtalya, Hollanda, Almanya ve Fransa’da yapılan şampiyonalarda ülkemiz toplam 714 birincilik, ikincilik ve üçüncülük elde etmiştir” dedi.
Merinos AKKM Fuar Alanı’nda devam şampiyona, 03 Kasım Pazar günü de ziyaret edilebilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 02.11.2013 | Okunma sayısı:5652

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir