Haberler

“BURSA’NIN REYTİNGİ YÜKSELİYOR”

Font Boyutu

18 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

“BURSA’NIN REYTİNGİ YÜKSELİYOR”
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’YA DEĞER KATACAK RADİKAL KARARLARI ALARAK, KENTİ GELECEĞE TAŞIDIKLARINI SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, BURSARAY GÖRÜKLE VE EMEK HATLARINDA ÇALIŞMALARIN HIZLA DEVAM ETTİĞİNİ, KESTEL HATTIYLA İLGİLİ PROJEYİ İSE 6 AY İÇİNDE BAŞLATACAKLARINI BELİRTEREK, TERMİNAL VE MUDANYA’YA KADAR OLAN BAĞLANTILARIN İSE BÖLÜNMÜŞ YOLLAR YAPILARAK, METROBÜSLERLE KESİNTİSİZ OLARAK SAĞLANACAĞINI İFADE ETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaspor’un şampiyonlar ligi maçları nedeniyle çok sayıda yabancının Bursa’ya geleceğini belirterek, bunun kentin tanıtımı için büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Tramvay hatlarından, teleferik projesine kadar pek çok alanda Bursa’ya değer katacak radikal kararlar aldıklarını dile getiren Başkan Altepe, Bursa’nın reytinginin gün geçtikçe yükseldiğini vurguladı.

“Şampiyonluk tanıtım için büyük fırsat”
Bursa’nın gerek tarihi ve kültürel gerekse doğal varlıklar açısından çok zengin bir kent olduğunu dile getiren Başkan Altepe, ancak yeterli tanıtımın yapılamaması nedeniyle bugüne kadar turizmden istenen payın bir türlü alınamadığını ifade etti. Bursaspor’un şampiyonluğunun tanıtım açısından önemli bir fırsat olduğuna değinen Başkan Altepe, “Futbol maçları bütün dünyanın ilgisini çekiyor. İnsanlar, kulüpleri şehirleri tanıyorlar. Sürekli değişik ülkelerden yabancı konuklar ağırlıyoruz ve konuşma hep spor ve Bursaspor’un şampiyonluğu üzerinden başlıyor. Bursaspor’la birlikte Bursa’nın prestiji arttı ve takımla birlikte kent şampiyon oldu” dedi.

“Ulaşımda sorun yaşanmaz”
Şampiyonlar ligi maçları için kente gelecek olan yabancı turistlerin ulaşımda bir sorun yaşamayacağına değinen Başkan Altepe, Uluslararası Yenişehir Havaalanı’nın son dönemdeki tarifeli seferlerle aktif hale gelmeye başladığını hatırlattı. Karşılaşmalar için gelecek olan taraftarların toplu halde özel uçaklarla Yenişehir’e, oradan da Bursa’ya sorunsuz bir şekilde ulaşabileceğini dile getiren Başkan Altepe, Yunuseli Havaalanı’ndaki düğümün de çözüldüğünü, gerekli onayların alındığını belirtti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından gerekli projelerin hazırlandığını hatırlatan Başkan Altepe, kule, idari binalar ve pistin yenilenmesi ile ilgili işlemlerin ise Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını vurguladı. Yunuseli Havaalanı’nın yılsonuna kadar ulaşıma açılmasını beklediklerini kaydeden Başkan Altepe, “Bursa’da 250’ye yakın yabancı sermayeli firma var. Onlar Bursa’ya özel uçakları ile gelip gitmek istiyorlar. Çünkü günümüzde zaman çok önemli. Küçük uçaklar Yunuseli Havaalanı’nı kullanırken, büyük uçaklar da Yenişehir Havaalanı’nı kullanacak. Böylelikle Bursa’nın hava ulaşım ağı da genişlemiş olacak” diye konuştu.

“‘Timsah Arena’da inşaat yılsonunda başlayacak”
Bursaspor’un şampiyonlar ligi maçlarını Atatürk Stadı’nda oynayabilmesi için gerekli düzenleme çalışmalarının hızla sürdüğünü hatırlatan Başkan Altepe, Velodrom’a yapılacak olan yeni stadyumla ilgili yer sorununun da çözülmek üzere olduğunu vurguladı. Ağustos ayında ihale çıkmayı planladıklarını kaydeden Başkan Altepe, yer tesliminin yapılması ve gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından da bu yılsonunda kazmayı vurup, 1,5 yıl içinde de inşaatı bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

“Bursa’ya değer katacak radikal kararlar alıyoruz”
Bursa’nın sahip olduğu değerlerin ayağa kaldırılması noktasında alanında uzman isimlerle çalıştıklarını dile getiren Başkan Altepe, ‘Bursa’nın kalbi’ olarak nitelendirdiği çarşı ve hanlar bölgesiyle ilgili projede ise dünyaca ünlü mimar Massimiliana Fuskas ile birlikte çalıştıklarını hatırlattı. Cumhuriyet Caddesi’nin araç trafiğine kapatılması ve nostaljik tramvay seferleri ile ilgili projenin Fuskas tarafından da beğenildiğini dile getiren Başkan Altepe, “Bursa’ya değer katacak çok radikal kararlar aldığımızı onlar dile getiriyor. Tekel binasının yıkılıp, yerine meydan yapılması ve bölgedeki hem tarihi hem de sivil mimarlık örneği yapıların ayağa kaldırılmasıyla Kayhan ve hanlar bölgesi gece gündüz hareketliliğin olacağı mekanlar haline gelecek” dedi.

“Mudanya ve Terminal’e bölünmüş yol”
Raylı sistem ağının genişletilmesine yönelik çalışmaların da hızla sürdürüldüğünü dile getiren Başkan Altepe, Görükle etabındaki Altınşehir, Ertuğrul ve Özlüce istasyonlarında deneme seferlerinin önümüzdeki günlerde başlayacağını Emek hattındaki çalışmaların da hızla sürdüğünü vurguladı. Programda olmamasına rağmen Kestel hattı ile ilgili proje çalışmalarının tamamlandığını ve finans sorununun çözülmek üzere olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, 6 ay içinde burada da inşaata başlayıp, 1,5 yıl içinde Kestel hattını da tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı. Başkan Altepe, Terminal ve Mudanya’ya ulaşım noktasında ise ulaşımın yapılacak bölünmüş yol ile metrobüs aracılığıyla kesintisiz sağlanacağını belirterek, uzun vadede bu bölgelerde de raylı sisteme geçileceğini ifade etti.

Turizme büyük yatırım
Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılmasının yanında Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması için de yoğun bir çaba harcadıklarını dile getiren Başkan Altepe, geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi sayesinde Bursa’nın bir kongre kenti haline geleceğini belirtti. Uludağ’ın sadece kışın değil yılın 12 ayı kullanılabilmesine yönelik çalışmalarının da hızla sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, ilgili bakanlıklardan Uludağ’da altyapı yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’ne verildiğini, üst yapı yetkisinin de verilmesiyle Uludağ’ı yeniden kış turizminin merkezi haline getirecek çalışmaları hayata geçireceklerini kaydetti.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 18.06.2010 | Okunma sayısı:4595

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir