Haberler

BURSA’NIN KENTSEL GELİŞİMİ TANZANYA’YA MODEL OLUYOR

Font Boyutu

 7 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA’NIN KENTSEL GELİŞİMİ TANZANYA’YA MODEL OLUYOR
- TANZANYA ULUSAL KONUT ŞİRKETİ YÖNETİCİLERİ, TOKİ’NİN UYGULAMALARINI İNCELEMEK İÇİN GELDİĞİ BURSA’DAKİ KENTSEL GELİŞİMİ KENDİLERİNE MODEL OLARAK BELİRLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, BAŞTA ULAŞIM VE KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAK ÜZERE HER ALANDA TANZANYA İLE PROJE ORTAKLIĞI YAPMAYA HAZIR OLDUKLARINI SÖYLEDİ.
- TANZANYA ULUSAL KONUT ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRÜ NEHEMİAH KYANDO MCHECHU, İSTANBUL VE ANKARA’DA DA İNCELEMELERDE BULUNDUKLARINI ANCAK YEREL YÖNETİM KANALIYLA EN FAZLA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN BURSA’DAN GERÇEKLEŞTİĞİNİ GÖZLEMLEDİKLERİNİ KAYDETTİ.


BURSA – Türkiye’deki Toplu Konut İdaresi’nin çalışmalarını incelemek için Bursa’ya gelen Tanzanya Ulusal Konut Şirketi yöneticileri, ulaşım ve kentsel dönüşüm yatırımlarında Bursa’yı kendilerine model olarak seçti. Başkan Altepe, ulaşımdan kentsel dönüşüme kadar her alanda Tanzanya ile proje ortaklığı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Tanzanya Ulusal Konut Şirketi Genel Müdürü Nehemiah Kyando Mchechu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi makamında ziyaret etti. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin uygulamalarını kendilerine örnek olarak seçtiklerini belirten Mchechu, bu kapsamda yapılan çalışmaları yerinde incelediklerini söyledi. İstanbul ve Ankara’da da temaslarda bulunduklarını kaydeden Mchechu, “Ancak oralardaki yatırımların büyük bir bölümü merkezi yönetim tarafından gerçekleştiriliyor. Yerel yönetimlerin sağladığı kentsel dönüşüm ise en iyi Bursa’da göz önüne çıkıyor. Bu nedenle başta ulaşım ve kentsel dönüşüm olmak üzere çeşitli alanlarda Bursa’nın desteğini almak istiyoruz. Bunun yanında Tanzanya, doğalgaz, petrol ve elmas yatakları bakımından zengin. Tarım alanlarımız organik tarıma elverişli. Bursalı yatırımcıları da ülkemize bekliyoruz” diye konuştu.

“Proje ortaklığına hazırız”
Sosyalist rejim nedeniyle arazilerin tamamının devlete ait olması nedeniyle toplu konut ve dönüşüm projelerinin Tanzanya’da hayata geçirilmesinin Türkiye’ye göre çok daha kolay olduğunu dile getiren Başkan Altepe, Tanzanya ile proje ortaklığı şeklinde çalışmaya hazır olduklarını kaydetti. Tanzanya’dan gelecek teknik ekiplere gerekli proje desteği verebileceklerini kaydeden Başkan Altepe, “Ulaşımda raylı sistem ve kavşak yatırımları başta olmak üzere hayata geçirilen kentsel dönüşümlerle ilgili olarak her türlü desteği verebiliriz” dedi.
Başkan Altepe, ziyaretin anısına Mchechu’ya çini plaket verdi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 07.07.2011 | Okunma sayısı:4717

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu