Haberler

BURSA’NIN KAÇAK YAPI HARİTASI ÇIKIYOR

Font Boyutu

30 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA’NIN KAÇAK YAPI HARİTASI ÇIKIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NCE HAZIRLANAN KAÇAK VE RUHSATLI YAPI BİLGİ SİSTEMİ, KAÇAK İNŞAATLA MÜCADELEYİ DAHA ETKİN KILACAK.

BURSA – Bursa’nın en önemli sorunlarının başında gelen kaçak yapılaşmayla mücadele konusunda ilk kez bu dönemde aktif bir rol oynayan ve Valilikle birlikte bu konuda tek otorite olan Büyükşehir Belediyesi, kaçak inşaatla mücadelede uzun soluklu yeni bir uygulamayı daha başlatıyor. Uygulama kapsamında kaçak ve ruhsatlı yapı bilgi sistemi oluşturularak, kaçak inşaatlarla ilgili sağlıklı veriler toplanacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yanı sıra ilçe belediyelerinin bugüne kadar tespit ettiği kaçak inşaatlar sayısal ortama taşınarak ‘Kaçak ve Ruhsatlı Yapı Bilgi Sistemi’ oluşturulacak. Çalışma kapsamında hem Bursa’nın ‘resmi kaçak yapı haritası’ çıkarılmış olacak hem de Kaçak Yapı Bilgi Sistemi’ndeki veriler kurum, kuruluş ve kamuoyu ile paylaşılarak topyekûn mücadele sağlanmış olacak. Yaklaşık 2 yılda tamamlanması öngörülen çalışmayı Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Uygulama Dairesi yürütüyor.

Sağlıklı veriler toplanacak
Kaçak ve plansız yapılaşmayla mücadele amacıyla bir yandan bizzat yıkım yaparken, diğer yandan ilgili tüm kurum ve kuruluşları harekete geçiren Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ovası’nın daha fazla talan olmasını engellemek için geçtiğimiz günlerde tarımsal alan-imar alanı arasındaki bölgeyi tel örgüyle ayırdı. Büyükşehir Belediyesi’nin plansız yapılaşmayla ilgili son uygulaması, Kaçak ve Ruhsatlı Yapı Bilgi Sistemi oluşturarak, hem bilgileri şeffaf hale getirmek hem de mücadele eden kuruluşların işini kolaylaştırmak olacak. Sistem, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin tespitlerinin yanı sıra, ilçe belediyelerinin bugüne kadar tespit ettiği veya işlem yaptığı tüm kaçak inşaatlara ait bilgileri sayısal olarak Büyükşehir Belediyesi’ne vermesiyle oluşacak. Bazı ilçe belediyelerinin bilgileri Büyükşehir Belediyesi’ne ulaşmaya başladı.

Denetim kolaylaşacak
Ruhsatlı bina bilgilerinin yer alacağı sistem sayesinde, takip ve denetim daha kolay olacak. Kaçak inşaatları anbean takip etmek mümkün olacak. Sistem, sadece kaçak inşaat bilgilerini değil, bölgeyle veya yapıyla ilgili sigorta, imar, zemin, yeşil alan gibi başka bilgileri de bünyesinde barındıracak. Tüm veriler toplanıp sisteme aktarıldığında, Osmangazi, Yıldırım, Kestel, Gürsu, Nilüfer, Gemlik ve Mudanya’daki toplam 308 bin 259 binaya ait tüm bilgilere tek tuşla ulaşılabilecek. Kaçak inşaatların uydudan takibine de imkan veren sistem sayesinde hem verilerin saklanması/ gizlenmesi mümkün olmayacak hem de arazide olup da resmi kayıtlara girmemiş bina kalmayacak. Kaçak ve Ruhsatlı Yapı Bilgi Sistemi, sadece yer üstüne ilişkin bilgileri barındırmayacak. Bina veya parsel bazında yapılan tüm etütler de sisteme yüklenerek yer altı bilgileri kamuoyuna açılmış olacak.

Topyekûn mücadele şart
Çalışmayla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu dönem kaçak ve plansız yapılaşmayla kararlı bir mücadele başlattıklarını hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kez ekipler kurarak hem kaçak inşaat tespitleri hem de yıkımlar yaptığını kaydeden Başkan Altepe, “Gerek ovamızın korunması ve gerekse kentimizin sosyal ve fiziksel açıdan yaşanmaz hale gelen bölümlerinin sağlıklaştırılması için bu mücadeleyi topyekûn yapmamız gerekli. Biz, bu konuyla ilgili tüm kurum ve kuruluşları harekete geçirdik. Şimdi sıra kentteki tüm ruhsatlı ve kaçak inşaat bilgilerini sanal ortama taşıyarak denetimi kolaylaştırmakta. Ekiplerimiz 1-2 yıl içinde Bursa’nın tüm bina bilgilerini barındıracak sistemi tamamlayacak” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 30.10.2010 | Okunma sayısı:16401

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu