Haberler

BURSA’NIN GÜNDEMİ ‘ATIK YÖNETİMİ’

Font Boyutu

28 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

BURSA’NIN GÜNDEMİ ‘ATIK YÖNETİMİ’

BURSA – Bursa’da çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla yürütülen projeler kapsamında, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıda ‘Ambalaj Atıkları, Hafriyat Atıkları ve Pil Atıklarının Yönetimi’ konusu değerlendirildi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) gerçekleştirilen toplantıda ‘Ambalaj Atıkları, Hafriyat Atıkları ve Pil Atıklarının Yönetimi’ konusu gündeme taşındı. Toplantıya, 7 merkez ilçenin belediye temsilcileriyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcileri katıldı.
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bahattin Kuşoğlu, toplantıda ambalaj, hafriyat ve pil atıkları yönetimi ve yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara genel bilgiler verdi. Atık yönetimi hakkında 1 Şubat ve 13 Nisan tarihlerinde yapılan koordinasyon toplantılarında alınan kararların da değerlendirildiği görüşmede, 24 Ağustos 2011 tarih ve 28035 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin Bursa’daki uygulamaları değerlendirildi. Toplantıda özellikle toplama maliyetleri konusunda uygulayıcı ilçe belediyelerinin karşılaştıkları sorunlar incelendi ve çözümlenmesine yönelik değerlendirmeler yapıldı. Hafriyat atıklarının denetlenmesi ve yaptırımlarının arttırılmasına yönelik görüşlerin de dile getirildiği toplantıda; okul, muhtarlık, hastane, alışveriş merkezi, cami gibi yerlerde atık pillerin ayrı toplanmasına yönelik çalışmaların Bursa’da daha da yaygınlaştırılması için Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği İktisadi İşletmesi (TAP) ile Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer belediyeleriyle protokol yapılması konusu ele alındı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 28.12.2012 | Okunma sayısı:4201

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir