Haberler

BURSA'NIN GÜCÜNÜ HAREKETE GEÇİRECEĞİZ

Font Boyutu

Bursa’nın her sıkıntısını aşacak, talebini karşılayacak güçte olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yunuseli’ni aktif hale getirip Bursa Hava Yolları’nı kentin dinamikleri ile birlikte kuracaklarını, Bursa’da üretilen ilk vagonun önümüzdeki yaz ayında raya indirileceğinin müjdesini vererek, “Bursa’nın gücünü harekete geçireceğiz. Bursa bunu hak ediyor” dedi.

Başkan Altepe, Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BUSİAD) geleneksel iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, 2009 – 2014 projeksiyonunda Bursa’da yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları anlattı. Bursa’nın ortak değerimiz olduğunun altını çizen Başkan Altepe, kente dünden bugüne hizmet eden, katkı koyan yöneticiler, iş adamları, sanayiciler ile tüm sivil toplum ve kuruluşla birlikte geleceğe taşıyacaklarını söyledi.

“Önceliğimiz halkımızın beklentileri”
Dünyada insanların yaşamak istediği kentlerden biri olan, son 50 yılda 17 kat büyüyen Bursa’yı tüm dinamikleriyle birlikte geleceğe taşıyacaklarının altını çizen Başkan Altepe, yerel yönetimlerin her zaman her yaraya merhem olma özelliği taşıdığını belirterek, bu dönem de halkın yerel yönetimden büyük beklentileri olduğunu dile getirdi. Uludağ’ından sahillerine kadar tüm Bursa’nın Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Elimizin uzandığı her yere uzanarak, tüm kentin geleceğe ulaşmasına katkı koyacağız. Bu kentin her türlü sıkıntısı bizim derdimiz. Hangi konuda olursa olsun bir sıkıntı bizi ilgilendirmez diyemeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak her sıkıntıya sahip çıkacağız. Halkımızın arasında olacağız. Halk kendine muhatap belediye başkanı istiyor. Bizim önceliğimiz halkımızın mutluluğudur. Büyük projeleri hayata geçirirken, halkımızın beklentilerini de karşılayacağız” dedi.
Bu dönemde katılımcı bir yönetim tarzı izlediklerini dile getiren Başkan Altepe, “Bursa’da kent dinamikleri çok güçlü. Artık Bursa’ya hizmetin siyaseti yok. Kolektif akılla problemleri çözeceğiz. Medeniyetin merkezi olan Bursa, olarak ortak akılla ortaya çıkarılan projelerle de Türkiye’ye ve dünyaya örnek olmalı. İlk 4 ayı geçirdik. Bursa’da yapılacak iş çok, atılacak çok adım var. Çünkü Bursa olarak gücümüzü ortaya koymamız gerekiyor. Bu dönemde attığımız her adım şeffaf olmalı. İnsanların kafasında soru işaretleri oluşturmaktan kaçınmaya özen gösteriyoruz. Örnek projeler, örnek çalışmalar Bursa’da gerçekleştirilecek. Hayata geçireceğimiz projeler ile Bursa Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak” şeklinde konuştu.

“Önümüzdeki yaz Bursa’nın vagonu raya inecek”
Kent içi ulaşımdaki problemleri çözmek için ulaşım ana planının revize edildiğini dile getiren Başkan Altepe, ulaşımda yalnızca proje yaparak, teknik olarak çözüm üretmenin yeteli olmadığını, tüm kent dinamikleriyle bir araya gelerek konunun sosyolojik olarak da ele alındığını kaydetti.
Kent içi ulaşımın en önemli çözüm noktasının raylı sistem olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, “Kentte raylı sistemin yaygınlaşması için Bursa’nın kendi vagonlarını üretmesi gerektiğine inandık. Bunanla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz önümüzdeki yaz Bursa’nın ilk kendi ürettiği vagonunu raya indirmek. Bunu yapmak için gücümüz var. Kriz ortamında bunu nasıl yapacaksınız diye soranlar var. Kriz ortamında 6.2 milyon TL’ye vagon alınabiliyorsa, biz de kendi ürünümüzü ortaya koyabiliriz, buna herkes inanıyor. Bursa’nın gücünü göstereceğiz” diye konuştu.

“Bursa Hava Yolları’nı kuracağız”
Bursa’da yalnızca şehir içi ulaşımda değil şehirlerarası ve hatta ülkeler arası ulaşımda da önemli adımlar atacaklarını belirten Başkan Altepe, deniz ulaşımına Kadıköy-Kabataş seferlerini de eklediklerini hatırlattı. Hava ulaşımı konusunda ise Yunuseli Havaalanı’nı aktif hale getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Başkan Altepe, “Bursa’da birçok uçak sahibi iş adamımız var. Hiçbirinin uçakları Bursa’dan kalkıp inemiyor. 400 – 500 nüfuslu bölgelerin havaalanlarında onlarca uçak var. Sürekli hareket halindeler. Türkiye’nin 4. büyük kentiyiz ancak havaalanımıza helikopter dahi inmiyor. Bunu iş adamlarımızın da desteği ile en kısa zamanda çözeceğiz. İnanıyorum ki Bursa Hava Yolları’nı en kısa zamanda hep birlikte kuracağız” diye konuştu.

“Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin 1800 kişilik salonu yılbaşında açılacak”
Öte yandan devam eden projelerden olan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin de inşaatının önemli bir seviyeye geldiğini ifade eden Başkan Altepe, 4 – 5 ay içerisinde kongre merkezinin bin 800 kişilik salonun tamamlanacağını ve Bursa’nın Türkiye’nin önemli kongre merkezlerinden biri haline geleceğini kaydetti. Kentin sanayici ve iş adaml????????????????????????’?’???????????????????????? ??                             ""$%'((*+,/0378:=@@ADFHJOQUV[^_eiow}‚ˆŠ’ž¢«¶½ÇÏÚì????????????????????arıyla bir araya gelme fırsatı verdiği için BUSİAD’a teşekkür eden Başkan Altepe, Bursa’ya katkı koyan bu önemli kuruluşun dinamik yapısıyla kente katkısının devam edeceğine inandığını da sözlerine ekledi.

İşadamlarından teşekkür
BUSİAD Başkanı Arif Özer, bugüne kadar Bursa’ya hizmet etmiş tüm yöneticilere ve Büyükşehir Belediye Başkanları’na teşekkür etti. Başkan Altepe’ye de yeni vizyonu ve çalışmaları için teşekkür eden Özer, Altepe’ye çini bir vazo hediye etti.
BUSİAD’ın geleneksel iftarına Vali Şahabettin Harput, Milletvekilleri Sedat Kızılcıklı, Mehmet Ocakden, Ali Koyuncu, Necati Özensoy, İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Alay Komutanı Fahri Cici, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ve çok sayıda BUSİAD üyesi sanayici ile işadamı katıldı. İşadamları 4 aylık hizmetlerini ve geleceğe yönelik projelerini anlatan Başkan Altepe’yi özellikle Yunuseli, Uludağ ve vagon imalatı konularındaki açıklamalarından dolayı konuşmasını alkışlarla kestiler. İşadamları Altepe’yi sunumu sonrasında tebrik ederek, Bursa için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdiler.

Tarih: 25.08.2009 | Okunma sayısı:3896

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir