Haberler

Bursa’nın geleceği için güç birliği

Font Boyutu

15 OCAK 2018

 

BASIN BÜLTENİ

 

Bursa’nın geleceği için güç birliği

Kentin geleceğine değer katan projelere yön veren Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BTSO, işbirliğini ‘Ortak Akıl’ ile güçlendiriyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ile üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, kentin geleceğine yön verecek çalışmalarda işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

 

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, kentin geleceğine yön verecek çalışmalarda işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulu üyeleriyle BTSO Altıparmak Hizmet Binası’nda bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın katma değerli üretim ve ihracatta marka olduğunu söyledi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ vizyonu ile kent ekonomisine ivme kazandıran önemli projelere imza attığını dile getiren Aktaş, BTSO ile birlikte kentin ticaret ve sanayi hayatına güç katacak adımlar atmaya devam edeceklerini dile getirdi. Bursa’nın farklı dinamikleriyle bir araya gelerek şehrin nabzını tutmaya ve şehirde yapılacak çalışmalara yön vermeye devam ettiklerini anlatan Başkan Aktaş, Bursa’nın mevcut potansiyeli ve tecrübesi ile Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı sağladığını söyledi. Aktaş, kentin tüm dinamikleri ile ‘Ortak Akıl’ doğrultusunda Bursa’yı büyütmeyi sürdüreceklerini belirterek, “Tek bir hedefimiz var. O da Bursa’nın geleceğine yön vermek. Bursa’nın hak ettiği yere yükselmesini istiyoruz. Mutlaka araştırmalı ve dünyayı yakından takip etmeliyiz. Bu noktada BTSO’nun bütün projelerinin ana hedefinde ve özünde ekonomiyi geliştirmek var” dedi.

 

“Bursa kazansın”

Bursa gibi bir marka şehirde Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevini yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Bursa için yapılan her projenin yanındayız. Yeter ki Bursa kazansın, kentimiz için iyi şeyler olsun. Bu şehre katma değer sağlayan herkese teşekkür ederim. Sanayicilerimiz de kentimiz için önemli görevleri yapıyor. Şehrimiz için nitelikli üretim gerçekleştiren, istihdam sağlayan ve ihracat yapan tüm iş insanlarımıza üstün gayretlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. İş dünyası temsilcilerimizin fikirleri bizim için büyük önem arz ediyor. Verimli ve önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Kurum ve kuruluşlarla yapılan iyi istişareler sorunların çözümü açısından önemli. Bursa ekonomisinin önünü açan ve ekonomimize değer katan atılımlar içerisinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

“Fuarcılıkta dünya modellerini örnek alıyoruz”

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, oda olarak Bursa’nın başta sanayi ve ticaret olmak üzere her alanda gelişmesi açısından adımlar attıklarını söyledi. BTSO olarak 4 yıllık süre zarfında 40’a yakın projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Burkay, Büyükşehir Belediyesi ve BTSO işbirliğiyle yürütülen projeleri anlattı. Burkay, BTSO olarak Bursa’nın fuarcılık alanında Türkiye’de lider şehir haline gelmesini istediklerini ve bu alanda dünyada marka olan şehirleri örnek aldıklarını dile getirdi. Yılda ortalama 3 milyon iş profesyonelini ağırlayan Frankfurt’un yanı sıra Şangay ve Guangzhou gibi şehirleri rol model aldıklarını kaydeden Burkay, “İş dünyamızın dünyaya açılması için fuarcılık çalışmalarına önem veriyoruz. Üretim ve ihracat şehri olan kentimizin fuarcılıkta da marka olmasını hedefliyoruz. Dünyada bu işleri başaran şehirler var. Bursa’da da bu potansiyel var” ifadelerini kullandı.

 

“Tarihi Çarşı ve Hanlar bölgemiz bizim zenginliğimiz”

Burkay, TÜBİTAK destekleriyle Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde geçen sene temeli atılan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’ni Ağustos ayında hizmete açmayı  hedeflediklerini söyledi. Merkezin genç nesle uzay ve havacılık alanında farkındalık kazandıracağını kaydeden Burkay, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte sürdürdükleri Payitaht Çarşı Projesi ile ise 7 asırlık çarşının cazibesini artırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Bursa, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi gibi büyük bir zenginliğe sahip. 14. yüzyıldan bize miras kalan bu bölgede esnafımızın kurumsal gelişimine katkı sağlamak ve bölgedeki binaların yenilenmesi noktasında çalışmalar yürütüyoruz. Bizde bu zenginlik var. Makro projelerimizin en önemli destekçilerimizden olan Büyükşehir Belediyesi ile yeni projelere ve çalışmalara imza etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, BTSO’nun projelerinin yanı sıra TEKNOSAB ve KOBİ OSB projeleriyle ilgili sunumlar ile 51 meslek komitesinden gelen talepler de Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a aktarıldı.

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 15.01.2018 | Okunma sayısı:1866

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu