Haberler

BURSA’NIN ÇEVRE SORUNLARINA SİVİL KATILIM

Font Boyutu

12 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA’NIN ÇEVRE SORUNLARINA SİVİL KATILIM
- BURSA’NIN ÇEVRE SORUNLARINA SİVİL KATILIM PROJESİ KAPSAMINDA BURSA’DA ÇEVRE YATIRIMLARI VE ÇEVRE SORUNLARINA YÖNELİK ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİN KONUŞULDUĞU ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi, Sosyal Politikalar Merkezi Derneği (SOMER) ve Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği’nin (DOĞADER) ortağı olduğu ve Ekolojik Yaşam Derneği (EKODER) koordinasyonunda yürütülen ‘Bursa’nın Çevre Sorunlarına Sivil Katılım’ projesi kapsamında “Bursa’da çevre yatırımları, çevre sorunlarına yönelik çözüm önerileri” konulu çalıştay gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Yerel Düzeyde Sivil Katılımın Güçlendirilmesi programınca desteklenen ‘Bursa’nın Çevre Sorunlarına Sivil Katılım’ projesi kapsamında Bursa Barosu Lokali’nde gerçekleştirilen çalıştaya doğa, ekoloji ve çevre ile ilgili alanlarda faaliyet gösteren kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Battal Keskin konuşmasında, Türkiye’de kent konseylerinin sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi ve kurumsallaşmasına katkı sağlamak görevi olduğunu söyledi. 2005 yılında çıkan 5393 Sayılı Belediye Kanunu’ndan sonra Bursa Kent Konseyi’ni yeniden yapılandıklarını söyleyen Keskin, Bursa Kent Konseyi bünyesinde sivil toplum kuruluşlarına destek olmak amacı ile kent konseyleri arasında Türkiye’de ilk olan “Sivil Toplum Geliştirme ve Projeler Ofisi” oluşturduklarını anlattı. Ayrıca Genel Sekreter Enes Battal Keskin, “Sivil Toplum Geliştirme ve Projeler Ofisi” adından da anlaşılacağı gibi Bursa’daki sivil toplum kuruluşlarının gelişmesine ve kurumsallaşmasına destek olma amacını güdüyor. Bugün Bursa’nın Çevre Sorunlarına Sivil Katılım Projesi çerçevesinde bir araya geldik. Bu proje sonucunda Bursa Kent Konseyi bünyesinde Çevre Meclisi oluşturulmasını hedeflemekteyiz. Bursa Kent Konseyi olarak yerel sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesi, kurumsallaşması ve gelişmesi noktasında katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.
‘Bursa’nın Çevre Sorunlarına Sivil Katılım’ projesinin genel hedefinin çevre ile ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin geliştirilmesi olduğunu söyleyen Ekolojik Yaşam Derneği (EKODER) Başkanı Arca ATAY ise sivil toplum kuruluşları aracılığı ile toplumda farkındalık yaratmak istediklerini vurguladı. Ayrıca Atay, “Projemiz çevre ile ilgili konularda başta yerel yönetim olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının karar alma mekanizmalarına katılımı ön görülüyor. Bursa’da doğa, ekoloji ve çevre ile ilgili faaliyet gösteren STK’ların birbiri ile iletişimin sağlanması ve ortak akıl mekanizmasının oluşturulması projenin başlıca hedefler arasında yer alıyor. Mart 2011’de başlayan projemiz Eylül 2011’de sona erecek” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından programa geçildi. BUSKİ’nin içmesuyu ve atıksu konusundaki çalışmaları hakkında BUSKİ Atıksu Arıtma Tesisleri İşletme Şefi Nurcan Aydoğan, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çevreyi korumaya yönelik çalışmaları hakkında Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’ndan Hatice Ünlü ve Avrupa Birliği Çevre Mevzuatı ve ülkemizdeki süreci hakkında Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Öğr.Gör.Dr. N.Kamil Salihoğlu katılımcılarla bilgilerini paylaştılar. Programın son bölümünde ise Bursa’nın çevre sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri tanıtıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 12.06.2011 | Okunma sayısı:7493

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir