Haberler

“BURSA’NIN BIÇAKLARI DÜNYA VİTRİNİNE ÇIKACAK”

Font Boyutu

18 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

“BURSA’NIN BIÇAKLARI DÜNYA VİTRİNİNE ÇIKACAK”
- BURSA BIÇAĞININ BİR DÜNYA MARKASI HALİNE GELMESİ AMACIYLA DÜZENLENEN ‘BURSA BIÇAKLARI TASARIM YARIŞMASI’NDA DERECEYE GİREN ZANAATKÂRLAR, ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YARIŞMADA DERECEYE GİREN TASARIMLARIN SAHİPLERİNE ÖDÜLLERİNİ VE PLAKETLERİNİ VERDİ.
- BAŞKAN ALTEPE, BURSA İLE ÖZDEŞLEŞEN BIÇAKÇILIK MESLEĞİNİN ‘EL SANATI’ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.
- BAŞKAN ALTEPE: “BIÇAKÇILIK DÜNYA VİTRİNİNE ÇIKACAK.”

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa bıçağının bir dünya markası haline gelmesi amacıyla düzenlenen ‘Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’nda dereceye giren zanaatkârlara ödüllerini verdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’nda dereceye giren zanaatkârlar ödüllerine kavuştu. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) gerçekleştirilen ödül töreninde, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, babasının da bıçakçı olduğunu hatırlatarak, “Bursa’da ecdat yadigarı gözde bir sanatı daha öne çıkarmak bize nasip oldu. Bıçak tasarımlarının yeteneklerinin yarıştığı bu yarışmaya Bursa’nın yanı sıra Denizli Yatağan ve Sivas’tan da katılım sağlandı. Bıçak ustaları Bursa’da bir araya geldi” dedi.
Başkan Altepe, Bursa’nın en özel geleneksel el sanatlarından olan bıçakçılığın dünyaya tanıtılması amacıyla, zanaatkârlara gereken desteği vereceklerini söyledi.

“Bıçakçılık el sanatı sayılmalı”
Bursa’nın tarih başkenti, turizm, ticaret, tarım ve sanayi şehri olduğunu belirten Başkan Altepe, “Bursa, nüfusuna göre çok üretim yapan bir sanatkâr şehridir. Sanatın ihraç edildiği bir merkez olan Bursa’da bıçakçılık yıllar içinde kan kaybetti. Bıçakçılığın artık bir aşama kaydetmesi gerekiyor. Bunun bir el sanatı olduğunun bilinmesi, bu sanatın öne çıkarılması ve değerlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.
Bıçağın mutfaktan çıkıp hediyelik ürün olarak da kullanılması gerektiğine işaret eden Başkan Altepe, “Bıçakçılığın dünya çapında duyurulması, el sanatı olarak bilinmesi için her türlü desteğe hazırız. Bursa’nın marka olmasında önemli bir yere sahip olan bu sanatla, kentin kazancının artması ve bu sanatı icra edecek gençlerin yetişmesi sağlanacak. Dünyaya bu sanatı tanıtırken, bıçakçılık dünya vitrinine çıkacak” şeklinde konuştu.

Bıçaklar büfelerde yer bulacak
Bursa Bıçakçılar Odası Başkanı Mülazım Gülşen, bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmayla bıçakçılığın güzel sanatlar değeri taşıdığı bilincinin yaygınlaşacağını belirtirken; Devlet Sanatçısı Yılmaz Emen de bıçakların muftak eşyası kimliğinin yanı sıra büfelerde hediyelik eşya olarak da yer bulması gerektiğine dikkati çekti.

Başkan Altepe’nin babasına onur belgesi
Türkiye’nin gelişip değiştiğini söyleyen ve Bursa’da geleneklerin yaşatıldığını vurgulayan AK Parti Bursa Milletvekili Ali Kul, başarılı çalışmadan dolayı tebrik ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye bıçakçılığın duayenlerinden olan babası Sırrı Altepe için hazırlanan onur belgesini takdim etti. Bursa’da bıçakçılık sanatının gelişmesinde büyük emeği olan 39 bıçak ustasına da ayrıca onur belgeleri verildi.
‘Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’nda dereceye giren yarışmacılara ödüllerini de Başkan Altepe takdim etti. 4 ayrı kategoride yapılan ve 64 tasarımın yarıştığı yarışmada; birinci olan eserlerin sahipleri 4 bin TL, ikinciler bin 500 TL ve üçüncüler de bin TL para ödülü ve plaketle ödüllendirildi. Bursa Bıçakçılar Odası Başkanı Mülazım Gülşen ile Sivas Demirciler Odası Başkanı Harun Koç da bıçakçılık mesleğine verdiği değer ve destekten ötürü Başkan Altepe’ye çeşitli hediyeler verdi. Ödül töreninin ardından bıçak sergisini gezen Başkan Altepe, milde bıçak bileyerek babasından öğrendiği sanatı gözler önüne serdi.

‘Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’ sonuçları

Mutfak Seti kategorisi
1. Mustafa Argut
2. İsmail Gölebatmaz
3. İsmail Güler

Kılıç ve Av Bıçağı kategorisi
1. Turgut Aydemir
2. Şahin Sapmaz
3. Süleyman Şahin

Çakı Seti kategorisi
1. Zaim Demirtaş
2. Süleyman Güney
3. Hasan Arı

Testere kategorisi
1. Emir Kazan
2. Fatih Güven
3. Basri Kul

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 18.05.2011 | Okunma sayısı:14234

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu