Haberler

BURSA´NIN ANA DESTİNASYON OLMASI KENT İÇİN TARİHİ FIRSAT

Font Boyutu

 25 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

“BURSA´NIN ANA DESTİNASYON OLMASI KENT İÇİN TARİHİ FIRSAT”
- ARAP LİGİ TURİZM ÖRGÜTÜ´NÜN 2013 BURSA ANA DESTİNASYONU BURSA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA´NIN ARAP DÜNYASI İÇİN ANA DESTİNASYON OLARAK İLAN EDİLMESİNİN KENTİN TANITIMI AÇISINDAN BÜYÜK FIRSAT OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ.
- DESTİNASYONLA TÜRKİYE İLE ARAP DÜNYASI ARASINDAKİ KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ DAHA DA İLERİYE TAŞINMASI HEDEFLENİYOR.

BURSA – Arap Ligi Turizm Örgütü´nün 2013 Bursa Ana Destinasyonu bilgilendirme toplantısı, Arap turizmcileri Bursa’da bir araya getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa´nın Arap dünyası için ana destinasyon olarak ilan edilmesinin kentin tanıtımı açısından tarihi bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Crowne Plaza´da gerçekleşen ve Bursa Valisi Şahabettin Harput ile Arap turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Fahad El-Fehaid´in de katıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa´nın turizm kenti olması ve turizm pastasından hak ettiği payı alması için çalıştıklarını ifade etti.
Bursa´nın Arap dünyası için ana destinasyon olarak ilan edilmesinin tarihi bir olay olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “21 Arap ülkesinin üye olduğu Arap Turizm Örgütü´nün bir hareket planı hazırlaması, Bursa ve bölgeye olan büyük bir teveccühtür ve bizleri mutlu etmiştir. Bu durum kentimizin tanıtımı açısından büyük önem taşıyor” dedi.
Bursa´nın organizasyonla birlikte büyük fırsat yakaladığını vurgulayan Başkan Altepe, “Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz. Birikimleri ve özellikleri çok olan bir şehir olarak, dünya vitrininde öne çıkmak istiyoruz. Ürettiğimiz markalarla, sahip olduğumuz doğal ve kültürel zenginliklerimizle Bursa’yı dünyaya tanıtacağız. Bursa´nın Arap dünyası sayesinde dünya gündemine taşınması, dünya markası olmanın önemli bir adımıdır” diye konuştu.

“Bursa kabuk değiştiriyor”
Bursa´nın alt ve üstyapı çalışmalarıyla turizm kentine yakışır hale getirildiğini de belirten Başkan Altepe, Bursa’nın her alanda kabuk değiştirdiğini ve kentin tanıtımına ağırlık verildiğini kaydetti. Organizasyonun da bu çalışmaları taçlandıran güzel bir gelişme olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Dost, kardeş Arap ülkelerinin Türkiye ile daha da yakınlaşması, bizleri mutlu ediyor. Uzun yıllar ihmal edilen bu yakınlaşmayı daha da artıracağız” şeklinde konuştu.
Bursa Valisi Şahabettin Harput ise ‘2013 Yılı Bursa Ana Destinasyonu´nun 2010 yılında Cidde´de toplanan Arap Birliği Turizm Örgütü tarafından ilan edildiğini hatırlattı. Harput, “Bugün Türk ve Arap alemi için büyük mutluluk yaşıyoruz. Bursa, 2013 Bursa Ana Destinasyonu ile dostluğun, kardeşliğin ve kültürel ilişkilerin gelişimine katkı sunmaya devam edecek” dedi.
Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar El-Fehaid de, Bursa ile turizm ve kültürel alanlarda çalışmalar başlatmanın gelecek açısından önemli olduğuna değindi. Bursa´da kendisini evinde gibi hissettiğini dile getiren El-Fehaid, “Bu çalışmaların yansımaları önümüzdeki süreçte siyasi ve ekonomik alanlarda da kendisini gösterecek. Bu açıdan Bursa, Arap ve Türk alemi arasındaki kardeşlik ve kültürel ilişkilerin yarınlara taşınması açısından önemli bir misyon üstlenmektedir” diye konuştu.

Bursa 21 Arap ülkesinde tanıtılacak
Türkiye ile Arap dünyası arasındaki kardeşlik ilişkilerini daha da ileriye taşımak amacıyla düzenlenen ve Bursa´nın 21 Arap ülkesinde tanıtılacağı destinasyon kapsamında; eğitimden spora, yerel yönetimlerden sağlığa, kültürden ekonomiye kadar birçok alanda işbirliği yapılacak. Destinasyonun ikinci tanıtım ayağı da önümüzdeki günlerde Arap Ligi delegasyonunun katılımıyla Bahreyn´de gerçekleştirilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 25.12.2012 | Okunma sayısı:3545

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu