Haberler

Bursalı torunları Çanakkale kahramanları için pedal çevirdi

Font Boyutu

 17 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSALI TORUNLARI ÇANAKKALE KAHRAMANLARI İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA GARNİZON KOMUTANLIĞI VE YEŞİL PEDAL BİSİKLET DERNEĞİ İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN ETKİNLİĞE KATILAN 120 BURSALI BİSİKLETÇİ, PEDAL ÇEVİREREK KİREÇTEPE GELİBOLU VE BURSA JANDARMA TABURU ŞEHİTLİĞİ’NDEKİ ATALARINI ANDI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı ve Yeşil Pedal Bisiklet Derneği işbirliğiyle düzenlenen etkinliğe katılan 120 Bursalı bisikletçi, pedal çevirerek Kireçtepe Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburu Şehitliği’ndeki atalarını andı.

Tarihi ve kültürel miras projeleri kapsamında Bursa Garnizon Komutanlığı işbirliğiyle Çanakkale’deki Kireçtepe Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburu Şehitliği’ni aslına uygun hale getirmek amacıyla proje çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 99’uncu yıl dönümünde önemli bir anma etkinliğine de destek verdi. Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı ve Yeşil Pedal Bisiklet Derneği işbirliğiyle düzenlenen etkinlik kapsamında Bursa’dan yola çıkan 120 bisikletçi, sembolik değil bölgedeki ender şehitliklerden biri olan ve sismik araştırmalarla 250 civarında mezarın tespit edildiği Kireçtepe Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburu Şehitliği’nde anma töreni düzenlendi. Şehitliğin bulunduğu alana kadar ellerinde Türk Bayrakları ile pedal çeviren bisikletçiler, Çanakkale’de dünya tarihine mal olan bir zafere imza atan atalarını andı.

Yeşil Pedal Bisiklet Derneği Başkanı Ertan Güler, dernek olarak bugüne kadar sayısız etkinlik yaptıklarını ancak manevi olarak en önemli olan bu organizasyonu Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Garnizon Komutanlığı’nın desteğiyle hayata geçirdiklerini vurguladı. Güler, bisikletleriyle bu organizasyona anlam katan tüm bisikletçilere teşekkür etti.

Bursa Garnizon Komutanlığı’nda görevli Jandarma Dr. Binbaşı Latif Oygür de savaş esnasında şehit olanların kıyafetleriyle defnedildiği gerçek şehitliğin hastaneler bölgesi ve bulundukları Kireçtepe’de olduğunu hatırlatarak, bölgedeki sembolik şehitliklerin yanında bu bölgenin çok daha özel ve anlamlı olduğunu kaydetti. Oygür, etkinliğe katılımlarıyla destek veren tüm sporculara teşekkür etti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 17.03.2014 | Okunma sayısı:2301

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu