Haberler

BURSALI GENÇLER SOFYA'YI FETHETTİ

Font Boyutu

Bulgaristan’a giden Kent gönüllüsü gençler, Sofya’da eski Cumhurbaşkanı Jeliou Jelev’i ziyaret etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli sosyal projelerinden olan Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı’nda gösterdikleri başarılardan dolayı yurtdışı gezisine katılan 30 genç, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’yı fethetti. BURFAŞ Genel Müdürü Zeynel Abidin Turan başkanlığındaki heyet, Sofya’da demokrasi ile seçilen ilk cumhurbaşkanı olma unvanını taşıyan Jeliou Jelev‘i de ziyaret etti.

 

“Türkiye AB’ye girmeyi hak etti”

Bulgaristan’daki soydaşların yanı sıra Türkiye’deki vatandaşlar tarafından da çok sevilen bir Cumhurbaşkanı olan Jelev, ziyaretin kendisini çok mutlu ettiğini ifade etti. “Türkiye’yi ve Türk insanını çok seviyorum” diyen Jelev, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) girmesi konusunda olumlu görüşleri olduğunu belirterek, “Türkiye AB’ye girmeyi hak etti. Türkiye’de artık demokratik bir sistem ve pazar ekonomisinin var olduğu ve çarkın döndüğü bilinen bir gerçektir. Türkiye, AB’ye mutlaka girecektir” dedi.

 

“Dostluk ebediyen devam edecek”

BURFAŞ Genel Müdürü Zeynel Abidin Turan, ziyarette, Bursalı heyetin ziyaretinin Sofya için çok önemli olduğunu belirten Jelev’e Bursa’yı tanıtan bir kitap ve çini tablo armağan etti. Turan, “Türkiye Bulgaristan dostluğu ebediyen devam edecektir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursalı hemşerilerimiz adına size selam getirdik. Gösterdiğiniz misafirperverlik için mutluyuz, burada kardeşçe ve dostça ağırlanmaktan dolayı da çok heyecanlıyız” diye konuştu. Ziyaretinin ardından Sofya’yı gezen Kent Gönüllüsü gençler, Meclis Salonu’nun hemen yanında yer alan ve 1892 – 1916 yılları arasında inşaatının bittiği bilinen Aleksandr Nevski Kilisesi’nin mimari yapısına hayran kaldılar. Gençler, Bulgaristan’da Filibe, Kırcaali ve Cebel’i de gezecekler.

Tarih: 26.09.2009 | Okunma sayısı:5434

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir