Haberler

BursaFotoFest belgesel fotoğrafçılığın önemli isimlerini ağırladı

Font Boyutu

09 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

BURSAFOTOFEST BELGESEL FOTOĞRAFÇILIĞIN ÖNEMLİ İSİMLERİNİ AĞIRLADI
- 4. ULUSLARARASI BURSA FOTOĞRAF FESTİVALİ’NE KONUK OLAN DÜNYANIN ÖNEMLİ BELGESEL FOTOĞRAFÇILARINDAN İSPANYOL CARLOS SPOTTORNO VE GÜNEY KORELİ PARK JONGWOO, EN ÖZEL ÇALIŞMALARINI TÜRK FOTOĞRAF MERAKLILARIYLA PAYLAŞTI.

BURSA – Dünyanın önemli belgesel fotoğrafçılarından İspanyol Carlos Spottorno ve Güney Koreli Park Jongwoo, 4. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’nde (BursaFotoFest) dünyanın değişik yerlerinde yaptıkları çalışmaları Türk fotoğraf meraklılarıyla paylaştı.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK) ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası BursaFotoFest, fotoğrafın önemli isimleri Chris Steele-Perkins ve İzzet Keribar’ın ardından İspanyol sanatçı Carlos Spottorno ve Güney Koreli sanatçı Park Jongwoo’yu ağırladı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’ndaki sanatçı söyleşisine fotoğraf meraklıları ilgi gösterdi.

Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Spottorno, fotoğraf festivalini destekleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni de tebrik etti. 1991 senesinde belgesel fotoğrafçılığa başladığını söyleyen Carlos Spottorno, dinleyicilerle 4 farklı hikayeyi en özel fotoğraflarıyla anlattı. Çin’de Türklerin yoğun yaşadığı Sincan bölgesini, geçmiş yüzyıllarda dünyaya hükmetmiş ancak günümüzde ekonomik sıkıntılar çeken Güney Avrupa’daki 4 ülkeyi, son yıllarda öne çıkan mülteci meselesini ve dünyada birçok sıkıntıyı ortaya çıkaran para konusunu slayt şovla anlattı. Çalışmalarında fotoğrafın yanında video çekmesinin de istendiğini belirten Spottorno, internet devriminin iyi ve kötü şeyler getirdiğini, bunun da bir sonucu olduğunu dile getirdi. Dergilerin ve gazetelerin artık fotoğrafı daha az, videoyu daha çok desteklemeye başladığını aktaran Spottorno, dinleyicilerin sorularını cevapladı.

Güney Koreli sanatçı Park Jongwoo ise Bursa’da bulunmanın kendisi için gurur kaynağı olduğunu belirtti. 43 yıldır fotoğrafla ilgilendiğini anlatan Jongwoo, ilk kez Türkiye’de fotoğraf hayatından bahsettiğini ifade etti. 13 yaşında fotoğraf çekmeye başladığını dile getiren Jongwoo, askerlikten sonra foto muhabiri olarak çalışmaya başladığını söyledi. 11 yılın ardından serbest olarak çalışmaya başladığını, sadece fotoğraftan hayatı kazanmanın zor olduğunu anlatan Jongwoo, 1995 yılından sonra video prodüktörlüğü de yapmaya başladığını vurguladı. Fotoğraf projelerinden bazılarını dinleyicilerle paylaşan Jongwoo, birçok ülkedeki azınlıkların hayatlarını çekmek için dünyayı gezdiğini kaydetti. Hayat tarzlarını, kültürleri, yakın zamanda yok olmaya yüz tutmuş konuları fotoğrafladığını anlatan Jongwoo, programın sonunda dinleyenlerin sorularını cevapladı.

FotoFest’de Yarın – 10 Aralık Çarşamba
Merinos AKKM Kongre Kafe
10.30 Portfolyo Değerlendirme
Nicos Pilos (Güney Kıbrıs Rum Kesimi)
Ron Haviv (ABD)
Prof. Dr. Sabit Kalfagil (Türkiye)
Timurtaş Onan (Türkiye)

Merinos AKKM Seminer Salonu
13.30 Seminer
Arş. Gör. Uğur Günay (Otoportreden selfie´ye uzanan gelenek)
14.30 Seminer
Yrd. Doç. Dr. Gülbin Özdamar (Fotoğraf estetiğinin piyasası)
15.30 Seminer
Yrd. Doç. Dr. Tolga Hepdinçler (Kavramsal fotoğraf)
16.30 Seminer
Öğr. Gör. Aykan Özener (Fotoğrafta gerçeklik olgusu)

Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu
19.00 Sanatçı Söyleşisi
Ron Haviv (ABD)
20.00 Gösteriler
Almila Kuş (Farklı topraklar, ortak umutlar)
Burak Türk (Sokakların kelimeleri)
Hasan Kasapoğlu (Sokak insanları)
Serap Yılmaz (Benden kareler)

FotoFest ve program detayları hakkında, http://www.bursaphotofest.org adresinden bilgi alabilirsiniz.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 09.12.2014 | Okunma sayısı:1358

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir