Haberler

BURSA’DAN SURİYELİ MÜLTECİLERE YARDIM ELİ

Font Boyutu

 20 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DAN SURİYELİ MÜLTECİLERE YARDIM ELİ

- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ÜLKELERİNDEKİ İÇ SAVAŞTAN KAÇARAK TÜRKİYE’YE SIĞINAN SURİYELİLERİN ÇOCUKLARI İÇİN, BİNLERCE PARÇA KIYAFET VE ÇOCUK OYUN GRUPLARINDAN OLUŞAN BİR YARDIM PAKETİNİ YOLA ÇIKARIYOR…

BURSA –
Suriye’deki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınanların sayısı 10 bini bulurken, mülteci durumuna düşen Suriyelilere yardım eli Bursa’dan uzandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, işini ve evini bırakıp canını kurtarmak için yollara düşen Suriyelilerin çocukları için hazırlanan binlerce giyim eşyasını, kardeş belediye Hatay’ın Yayladağı ve Altınözü ilçelerindeki çadırkentlere ulaştırmak için harekete geçti.

Konuyla ilgili bilgi veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Ülke olarak kayıtsız kalamadığımız Suriye’deki olaylar karşısında belediye olarak da kayıtsız kalamazdık. Çoğu kadın ve çocuk binlerce sığınmacının acil ihtiyaçları için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Savaş veya toplumsal olaylarda en büyük acıyı çocukların çektiğine de dikkat çeken Başkan Altepe, şöyle konuştu:
“Suriye’deki olayların en kısa sürede bitmesini ve Türkiye’ye sığınan mültecilerin de ülkelerine, evlerine dönmelerini arzu ediyoruz. Türkiye’de bulundukları sürede devletimizin güvencesi altındadırlar. Sağlıktan gıdaya ve konaklamaya kadar pek çok ihtiyaçları devletimizin ilgili birimlerince karşılanmaktadır. Biz de Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, ülkemize sığınan mültecilerin çocukları için yardım malzemeleri hazırladık. Bölgede gerekli incelemeleri yapmaya devam ediyoruz, başta temizlik olmak üzere, tespit edilecek başka ihtiyaçların karşılanması için de çalışacağız. Diğer yandan, bu dramın en büyük yükünü çocuklar çekiyor. Hatay´da şu ana kadar Suriye´den aileleri ile beraber gelen çok sayıda çocuk bulunduğunu öğrendik. Çocuklar, ebeveynleri ile beraber kendilerini konuk etmek üzere hazırlanan çadırkentlerde yaşıyorlar. Çadırkentlerin çevresine çocuk oyun aletleri yerleştireceğiz, böylece ölüm, kan, silah, telörgü kavramlarını bir nebze de olsa unutturmayı hedefliyoruz. Olup bitenlerden habersiz bir şekilde anne babalarının elinde oradan oraya savrulan çocuklar aslında sadece Suriye’nin değil, hepimizin geleceği.”

BİNLERCE PARÇA KIYAFET
Başkan Altepe’nin verdiği bilgiye göre, 3 biner adet pantolon, gömlek, t-short ve ayakkabıdan oluşan yardım malzemeleri kamyonlara yükleniyor.
Diğer yandan, giyim eşyasının yanı sıra, Türkiye’ye sığınan ailelerin çocuklarının, içinde bulundukları koşulları bir nezbe de olsa unutmaları için çocuk oyun grupları da gönderiliyor. Tahtarevalli, kaydırak, salıncak türü oyun aletlerinden oluşan 4 takım çocuk oyun grubu da kamyonlarla Hatay’a gönderiliyor. Oyun grupları çadırkentlerin yanına kurulacak. Bölgedeki durum normale döndükten sonra ise bu oyun grupları, kardeş belediye Hatay’ın Reyhanlı ve Altınözü beldelerine taşınarak buradaki çocukların hizmetine sunulacak.

BAŞKAN ALTEPE DE BÖLGEYE GİDİYOR
Yardım malzemelerini taşıyacak kamyonların Çarşamba günü Bursa’dan yola çıkması hedefleniyor. Gerek Dışişleri Bakanlığı gerekse Hatay Belediye Başkanlığı ile irtibat halinde olan Başkan Altepe de, ilgili bürokratlarıyla birlikte bölgeye giderek hem yardım malzemelerinin dağıtımına eşlik edecek hem de mültecilerin diğer sorunlarını gözleyecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 20.06.2011 | Okunma sayısı:7403

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu