Haberler

BURSA’DAN DÜNYAYA BARIŞ MESAJI

Font Boyutu

13 Mayıs 2010

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DAN DÜNYAYA BARIŞ MESAJI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETER YARDIMCISI NECMETTİN ŞENOCAK: “DÜNYADA ARTIK BARIŞ EGEMEN OLMALIDIR. BU NOKTADA BÜTÜN ÜLKELERİN ÜZERLERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMESİ GEREKİR.”
- İSRAİL BAŞKONSOLOSU MOSHE KAMHİ, “İSRAİL DEVLETİ OLARAK TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ” DEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak ile Heykel’deki tarihi binada görüşen İsrail Başkonsolosu Moshe Kamhi, iki ülke insanının geçmişte çok önemli ilişkiler kurduğuna değinerek gelecekte de bunun artmasını dilediğini belirtti.

İsrail Başkonsolosu Kamhi ile gerçekleştirdiği görüşmede dünyadaki her ülkenin barış içinde yaşaması gerektiğini ifade eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, “Hükümetimizin gayretleri neticesinde artık Ortadoğu’da savaş ve kan görmeyeceğimizi umut ediyorum. Ayrıca bu bölgede yaşayan herkesin barış ve kardeşlik içinde yaşamalarını millet olarak istiyoruz. Artık dünyanın her yerinde barış egemen olmalıdır. Bu noktada bütün ülkeler üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidir” dedi.
Şenocak, Ortadoğu’da hiçbir zaman barış yolunun tek taraflı sağlanmayacağını belirterek, İsrail’in otokontrol yöntemini uygulayıp kendi içerisinde öz eleştiri yapması gerektiğini dile getirdi.

“Barış için elimizden geleni yapıyoruz”
Bursa ziyaretinden dolayı heyecanlı olduğunu dile getiren Başkonsolos Kamhi, Bursa’nın Osmanlı Devleti’ne başkentlik yaptığını ve birçok farklı medeniyeti içinde barındıran çok önemli bir kent olduğunu söyledi. Bursa’daki Geruş sinagogunun tadilatı noktasında da gerekli desteği sağlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür eden Başkonsolos Kamhi, iki ülke arasında geçmişten günümüze kadar sıcak ilişkilerin olduğunu ve bunun artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Ortadoğu’da yaşananlarla ilgili konuşan Kamhi, “İsrail olarak hiçbir zaman eleştiriye kapalı bir ülke olmadık. Ancak bizi üzen yapılan eleştirilerin maksadını aşmasıdır” dedi.
Ortadoğu’da akan kanın durması için çabaladıklarını da belirten Kamhi, “Bölgede barışı sağlamak için İsrail Devleti olarak elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Geçmişte de bu böyleydi gelecekte de böyle olacak” dedi.
Ziyaretin sonunda Şenocak, İsrail Başkonsolosu Kamhi’ye “Yaşayan Müze Kent Bursa” adlı kitap ve İznik çinisi hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 13.05.2010 | Okunma sayısı:3677

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir