Haberler

Bursa´dan Çanakkale´ye vefa çıkarması

Font Boyutu

24 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DAN ÇANAKKALE’YE VEFA ÇIKARMASI
- ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA EN FAZLA ŞEHİT VEREN BURSA, ZAFERİN 101. YILINDA GEÇEN SENE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLEN KİREÇTEPE JANDARMA ŞEHİTLİĞİ’NDE KAHRAMAN ECDADA VEFA İÇİN TEK YÜREK OLDU.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ORGANİZASYONU İLE 140 OTOBÜSLE ÇANAKKALE’YE ADETA ÇIKARMA YAPAN BURSALILAR ECDADI, DUA, GURUR, ŞÜKRAN VE DUALARLA ANDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KANLARIYLA SULADIKLARI TOPRAKLARI VATAN YAPAN ECDADA VEFA BORCUNU ÖDEMEYE ÇALIŞTIKLARINI SÖYLEDİ.
- İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA, BURSA’NIN OSMANLI’NIN DNA’SI OLDUĞUNU BELİRTEREK, BU TÜR HİZMETLERİN BURSA’YA ÇOK YAKIŞTIĞINI KAYDETTİ.

ÇANAKKALE - Çanakkale savaşlarında en fazla şehit veren Bursa, zaferin 101. yılında geçen sene Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Kireçtepe Jandarma Şehitliği’nde kahraman ecdada vefa için tek yürek oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile 140 otobüsle Çanakkale’ye adeta çıkarma yapan Bursalılar ecdadı, dua, gurur, şükran ve dualarla andı.

Çanakkale Savaşı’nda 6-8 Ağustos 1915’te kahramanca çarpışan ve iki Tugay gücüne ulaşan İngiliz kuvvetlerini Karakol Dağı ve Kireçtepe’de durdurup, Grup Komutanlığını Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Anafartalar Grubu’nun kuzey yanını koruyan Gelibolu ve Bursa Jandarma taburlarının üç bölüğündeki şehitlerin yer aldığı bölgeye, savaş devam ederken 1915’te bugünkü şehitlik yapılmıştı. Boş mermi kovanlarından yapılan bir anıtın da bulunduğu ve günümüze ulaşan orijinal şehitliklerden biri olan Kireçtepe Şehitliği’ndeki anıt önünde Ulu Önder Atatürk’ün çekilen bir fotoğrafı da önemli bir belge olarak tarihe not olarak düşülmüştü. Kahraman ecdada vefa borcunu en iyi şekilde ödemek için harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi de Bursa Garnizon Komutanlığı işbirliğiyle zaferin 100. yılına denk gelen geçtiğimiz yıl, şehitliği ecdada yakışır hale getirmişti.
Çalışmalar kapsamında, sismik çalışmayla tespit edilen mezarların yeri ortaya çıkarıldı. Tescilli mevcut şehitlik alanının orijinal hali korunarak, şehitliğin etrafında dairesel olarak gezinti yapılabilecek şekilde yürüyüş yolu yapıldı ve şehitliğin etrafını çevirecek olan duvar limra taşı ile kaplanarak özgün hale getirildi. Mevcut şehitlikte bulunan top mermisi kule anıtın aslına uygun olarak rekonstrüksiyonu yapılarak gerçeğiyle uyumlu olarak restitüsyonu sağlandı. Yürüyüş yolu, Afyonkarahisar’dan getirilen ve her biri 70 kilogram olan bin 100 travertenden, duvarları ise Antalya’dan getirilen taşlardan inşa edilen şehitliğe, Miralay Mustafa Kemal’in birliği ziyareti sırasında çekilmiş fotoğrafı da konulmuştu. Zaferin 100, yılında yaklaşık 5000 Bursalının katıldığı duygusal bir törenle ziyarete açılan şehitlik, bu yıl yine ziyaretçi akınına uğradı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘ecdada saygı’ etkinliği kapsamında 140 otobüsle Bursa’dan yola çıkan 7 binin üzerinde vatandaşlar, kahraman atalarını bu yıl da gurur, gözyaşı ve dualarla andı.
Kahraman şehitleri anma törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık, Bursa’dan gelen ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile 7 bine yakın Bursalı katıldı. Tören, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın anıta gelen bırakması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Vefa borcumuzu ödemeye çalışıyoruz
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her karışını kanlarıyla suladıkları bu toprakları vatan haline getiren tüm ecdada vefa borçlarını kısmen de olsa ödemeye çalıştıklarını söyledi. Osmanlı devletinin kurucuları Osman ve Orhan Gazi’den Kurtuluş Savaşı ile destan yazan Atatürk’e ve canlarını seve seve bu vatan için veda eden ecdadı saygı ve minnetle andıklarını belirten Başkan Altepe, ecdada olan vefa borcunu ödeyebilmek için de tarihi ve kültürel miras yatırımlarına ağırlık verdiklerini söyledi. Balkan coğrafyasında Çanakkale Kireçtepe’ye kadar nerede bir ecdat yadigarı varsa oraya el uzattıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Kurtuluş Savaşı ile ilgili Bursa’mızdaki 12 şehitlik ile 93 tarihi mezarı ayağa kaldırdık. Dünya tarihinin yeniden yazıldığı, düşman çizmesinin ülkemize girmemesi için, bu ülkenin bağımsız kalması için seve seve ölüme giden bu kahraman ecdadımızı da unutmadık. Bu vatanın her metrekaresi için onlarca şehit verildi. Bu mücadeleye en çok katkı koyan en kritik zamanda cepheden cepheye koşan Bursa ve Gelibolu jandarma taburuyla burada tarih yazıldı. Bizde isimleri tarihimize altın harflerle yazılan bu kahraman ecdadımızın bulunduğu alanı, yine ecdadımıza yakışır hale getirdik. Son olarak yol düzenleme çalışmasıyla birlikte yaklaşık 7 milyon liralık bir harcama ile şehitliğimiz ecdada yakışır hale getirildi” diye konuştu.

Bursa Osmanlı’nın DNA’sıdır
İçişleri Bakanı Efkan Ala, şehitliğin ihya edilmesi yönündeki çalışmaları nedeniyle Başkan Altepe başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu tür çalışmaların Bursa’ya çok yakıştığını dile getiren Bakan Ala, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olmak; Osmanlı’nın onurunu taşımak, Osmanlıya yakışır hizmetler yapmak demektir. Bu bizim vazifemizdir. Biliyorsunuz insanda DNA vardır. Bu DNA küçük bir hücredir ama insanın bütün özelikleri orada kodlanmıştır. Bursa da Osmanlının DNA’sıdır. Osmanlı’da ne varsa Bursa’da o var. Onun için Osmanlı nerede ise Bursa orada. Benim için de ayrıca Bursa gibi bir şehrimizin TBMM’de onurla temsil etme görevi verdiğiniz için ayrı ayrı hürmetlerimi sunuyorum” dedi.
Çanakkale şehitleri denildiğinde sözün bittiğini, 7 devülin bir araya gelerek, hiçbir şey elde edemeden bu kapıdan döndüğünü dile getiren Bakan Ala, “7 düvel bir araya gelmiş, bu kapılardan dönmüşken, o 7 düvelin maşası olarak saldıranlar ne elde edeceklerini sanıyorlar. Buradaki dedelerinden, şehitlerden utanmıyorlar mı? Haya etmiyorlar mı? Bu şehitlerin torunlarının, bu ülkeyi şaha kaldırmak için çalışmaları gerekmez mi? Bu aziz hatıraya ihanet edenler hiçbir zaman kazanamayacaklar. 7 düvele Çanakkale’den haykırıyoruz. Bu Çanakkale ruhu yaşadıkça cihan devleti Osmanlı’nın torunları yine cihanın bütün dünyanın gıpta ile bakacağı başarılara imza atacaktır” diye konuştu.

Son kale; Çanakkale
Çanakkale Valisi Hamza Erkal da Türkiye’nin manevi başkenti olan Çanakkale’nin son kale olduğunu belirterek, “Bu kale geçildiği anda tüm ülkenin teslim olduğu, ezanların sustuğu, bayrakların indiği ülke haline gelecektik. Bu nedenle ecdadımız büyük önem verdiler. O zaman Osmanlı bakiyesi olan toprakların her köşesinden insanlarımız gelip burada birlik oldular ve 7 düvele karşı inanılmaz bir zafer kazandılar” dedi.

Destan yazıldı
Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık ise, Bursa ve Gelibolu Seyyar Jandarma Taburları hakkında bilgi verdi. Seferberlik ilan edildikten sonra 1100 kişilik Bursa Seyyar Jandarma Taburunun Bursa’dan törenlerle Çanakkale cephesine uğurluğunu ifade eden Saldık, “Bursa Seyyar Jandarma Taburu Kireçtepe bölgesine Anafartalar’ın kuzey yan emniyeti için Gelibolu taburu ile mevzilenmiştir. Bu iki jandarma taburu 6-7 Ağustos 1915 tarihlerinde son büyük çıkarmayı yapan düşman kuvvetlerine karşı büyük savunma mücadelesi vermiş, düşmanın 10 bin mevcutla yürüdüğü cephede 1500 mevcutla destansı bir savunma icra etmiştir” dedi.
Konuşmaların ardından şehitliğe fidan diken protokol üyeleri, daha sonra şehitliğe gezip, mezarlara karanfil bıraktı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 24.04.2016 | Okunma sayısı:5288

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu