Haberler

BURSA'DAN BULGARİSTAN'A KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ

Font Boyutu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 13 ile 15 yaş arası gençler için düzenlediği Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı’nın başarılı 30 genci, ödül olarak gittikleri Bulgaristan gezisinde kardeşlik köprüleri kurdular.

 

Sofya, Filibe, Kırcaali şehirleri ile Türklerin yoğunlukta olduğu Mestanlı, Cebel, Koşukavak gibi beldeleri gezen Kent Gönüllüsü gençler, gördükleri misafirperverlikten dolayı çok memnun olduklarını söylediler. Bulgaristan’da gezilen şehirlerin tarihi ve kültürünü yakından tanıma fırsatı bulan gençler, ziyaret ettikleri okullarda öğrencilerle yeni dostluklar kurdular. Dostluklarını birbirlerine çiçek vererek pekiştiren gençler, Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı t-shirtlerinden armağan ettikleri öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Gençler, Bulgaristan’ı fethetti

Kırcaali’de bulunan ve günümüzde ‘Tarih Müzesi’ olarak kullanılan Osmanlı Medresesi’ni de gezen gençler, kendi köklerinin uzantılarını Bulgaristan’da bulmanın heyecanını yaşadılar. Mestan’da düzenlenen geleneksek panayır gününe katılan gençler, farklı kültürlerin müzik ve eğlence anlayışını da yakından tanıdılar. Kent gönüllüsü gençler, ‘müze şehir’ olarak anılan Filibe’de şehir merkezinde bulunan Antik Tiyatro’nun mimari yapısına ve akustiğine de hayran kaldılar. Filibe’de ‘erkek’ ve ‘güç’ anlamlarına gelen güneş sembolü de gençlerin dikkatini çekti.

 

Kırcaali’de Bursa sevgisi

Bulgaristan’da gezilen beldelerde, Belediye başkanlıklarını da ziyaret eden heyet, yapılan çalışmalar hakkında bilgi sahibi oldu. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis İsmail, Kırcaali için yapmış oldukları çalışmaların Avrupa Birliği (AB) desteği ile daha hızlı ilerlediğini belirterek, önümüzdeki yıllarda çok önemli işlere imza atacaklarını anlattı. Bursa’nın kendileri için çok önemli olduğunu da vurgulayan İsmail, çok sevdikleri Bursa’dan gelen heyetin ziyaretinden dolayı çok memnun olduklarını da belirtti.

 

Kent Gönüllüleri barış elçisi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bursalıların selamlarını Bulgaristan’daki soydaşlara ilettiklerini ifade eden BURFAŞ Genel Müdürü Zeynel Abidin Turan, Kent Gönüllüsü gençlerin barışın ve iyi niyetin elçisi olduğunu ve bu durumun kendilerini çok gururlandırdığını söyledi. Bulgaristan’da karşılaştıkları kardeşliğin dünyanın her yerinde yaşanması temennisinde bulunan Turan, “Bulgaristan’ı gezerken kendimi sanki Bursa’daymışım gibi hissediyorum. Bulgaristan’daki Türk kardeşlerimiz ile Bulgar halkı arasındaki dostluk ve hoşgörü ilişkilerinin tüm dünyaya örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

Tarih: 30.09.2009 | Okunma sayısı:5965

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir