Haberler

BURSA’DAKİ DEĞİŞİM PROJELERİNİ BAŞBAKAN ERDOĞAN HİZMETE AÇTI

Font Boyutu

22 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DAKİ DEĞİŞİM PROJELERİNİ BAŞBAKAN ERDOĞAN HİZMETE AÇTI
- BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN, BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HAYATA GEÇİRİLEN PROJELERİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 37 YATIRIMI HİZMETE AÇTI.
- BAŞBAKAN ERDOĞAN, YAPILAN YATIRIMLARIN ÖNEMİNE DEĞİNEREK, BURSA’NIN GELİŞTİĞİNE İŞARET ETTİ.
- BAŞBAKAN ERDOĞAN, BURSA’DA YAPILACAK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ STADYUMU’NA HÜKÜMETİN DESTEK VERDİĞİNİ BELİRTEREK, MEVCUT STADIN YERİNE YEŞİL ALAN YAPMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.
- BAŞBAKAN ERDOĞAN, BURSA’DA ULAŞIMDAN TURİZME KADAR HER ALANDA YAPILACAK ÇALIŞMALARA DESTEK VERECEKLERİNE DİKKAT ÇEKTİ.

BURSA – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bursa, herşeyin en güzeline layık” diyerek, kentteki toplu açılışları gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan, seçim mitinginin ardından, SGK Bursa İl Müdürlüğü bahçesinde telekonferansla yaptığı toplu açılışlarda, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 8 ayrı yatırımını kente kazandırdı.

Kocaeli’den Bursa’ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen seçim mitingde yaptığı konuşmada, tarihin ve medeniyetin şehri, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın Türkiye’nin gelişimine yönelik harekete en başından itibaren omuz verdiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, Bursa’ya değer katan yatırımlarıyla alkış toplayan Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Alaattin Bey – Özlüce Kavşağı, Karacaali Narlı Sosyal Tesisleri, Dağ-Der Kültür Merkezi, Ertuğrul Park, Mudanya İtfaiye Binası, Atıcılar Hizmet Binası ve Ulucamii’nin eski ihtişamına kavuştuğu restorasyon projelerini hizmete açtı.

“Barış ve huzur için siyaset yapıyoruz”
Son 3 günde Kars, Van, Hakkari, Şanlıurfa ve Kocaeli’nin ardından Bursa’ya geldiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “İlim, medeniyet şehri, gönül insanlarının şehri Bursa’da Bursalı kardeşlerimizle kucaklaşıyoruz. Türkiye’nin 81 vilayetinde de biz varız. Iğdır’dan Muğla’ya Bursa’dan Van’a kadar 784 bin metrekarenin tamamında siyaset yapıyoruz. Bu ülkenin her bir karışına eser kazandırmak, bu ülkede kardeşliği yaşatıp yüceltmek için siyaset yapıyoruz. Küresel barış, istikrar, huzur için bunu benimseyerek siyaset yapıyoruz. Tüm mazlumların sesi olmak, mağdurların hakkını savunmak için siyaset yapıyoruz. Sevginin, barışın, hakkın egemen olduğu bir dünya için siyaset yapıyoruz. 8,5 yıldır tüm imkanlarımızla yardım isteyen herkese yüreğimizi açıyor, elimizi uzatıyoruz. Kabil, Beyrut, Trablus, Bingazi ve Saraybosna’yı kardeşimiz biliyor oradaki insanların hukukunu savunuyoruz. Gümülcine, Prizren, Kırım, Tiflis Batum’da da biz varız. Biz barışı savunuyoruz” diye konuştu.

“Bursa’ya 22. gelişim”
Bursa’da yapılan yatırımları anlatan Başbakan Erdoğan, bugün 37 tesisin açılışının yapıldığını ve bu sayede 360 trilyonluk yatırımın Bursa’ya kazandırıldığını ifade ederek, “Bursa merkez ve ilçelerinde, liseleri, kamu hizmet binalarının restorasyon çalışmalarını bugün alıyoruz. Başbakan olarak Bursa’ya 22. gelişim. Bu durum Bursa ile ne kadar içli dışlı olduğumu gösteriyor. Bugün Bursa için çok önemli ve hayati bir tesis ve 287 trilyona mal olan Yenişehir Boğazköy Barajı’nı açıyoruz. 2007’de Nilüfer Barajı’nı açmıştık. Bugün açılan Boğazköy Barajı, 42 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip. Büyükkumla Barajı’nın ihalesini de bu yıl içinde yapıyoruz. Bu eserlerin hayırlı olmasını diliyor emeği geçenleri tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.
Bursa’nın çok önemli bir kent olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Yeşil Bursa, medeniyet şehri. Ülkenin her kesiminde eşit derecede imkanları zorlayarak hizmet ulaştırmanın gayretindeyiz. Emekli vatandaşlarımız, emeklerinin bir karşılığı olarak herşeyi fazlasıyla hak ediyorlar. Emekli maaşlarında tüm imkanları zorlayarak artış gerekleştirdik. Emeklilerin aylıklarını alırken yaşadıkları banka kuyruğu çilesini kaldırdık. Çalışan ve emekli kesime rekor düzeyde zamlar yapıldı. Emeklilerimizin şartlarını iyileştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Eğitimde ‘akıllı tahta’ dönemi
Başbakan Erdoğan, Bursa’da 8,5 yılda 4 bin 625 dersliğin yapımının tamamlandığını ve buraya 24 bin 293 bilgisayar gönderildiğini söyledi. Ders kitaplarının ücretsiz alındığını hatırlatan Başkan Altepe, sosyal güvencesi olmayan çocuklarla engelli vatandaşlara maddi yardım yapıldığını da sözlerine ekledi.
Okullarda akıllı tahta dönemine geçileceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, öğrencilere bilgisayar destekli, elektronik kitap verileceğini müjdeledi. 4 yıl içinde bu uygulamayı başlatacaklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, “Bütün müfredat ücretsiz olarak bu sistemde olacak. Fakir zengin ayrımı yapmayacağız. Yabancılar bu imkanlardan yararlanacak da benim Bursa’mda benim çocuklarım neden bunlardan istifade etmesin? 4 yılda uygulanacak olan bu sistem öğrenciye evinden bile derslerini takip etme imkanı sağlayacak” dedi.
Üniversite de bu sistemin uygulanacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, bu sayede ‘üniversiteye giremedi’ diye bir kavramın olmayacağını belirterek, üniversite öğrencilerine de burs verdiklerini hatırlattı.

“Hayaldi, gerçek oldu”
Başbakan Erdoğan, sağlıkta da ayrımcılığı kaldırdıklarını ifade ederek, “Hayaldi, gerçek oldu. Bursa’ya 458 trilyonluk sağlık yatırımı yaptık. Tomoğrafi, emar ve 112 hakkında bilgi vermek istiyorum. 8,5 yıl önce Bursa’da 1 tane bilgisayarlı tomoğrafi, 1 MR cihazı vardı, şimdi 9 tane tomoğrafi, 6 tane MR cihazı var. 183 diyaliz cihazı vardı, şu anda 553 diyaliz cihazı var” dedi.
Kentteki ulaşım çalışmalarından bahseden ve TOKİ’nin en çok yatırımı yapan iller arasında Bursa’nın da olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Bursa’da TOKİ ile 16 bin 633 konut yaptık, 11 bin 576’sı sahiplerine teslim edildi, diğerlerinin inşaatı devam ediyor. Bursa’da 200 km bölünmüş yol vardı, buna 215 km daha ilave ettik. Bursa’yı İstanbul ve Ankara’ya bağlayacak hızlı tren hattıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bursa, bu çalışmayla İstanbul ve Ankara’nın ardından Erzincan ve Konya’ya da hızlı trenle bağlanmış olacak. Havaalanıyla ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Havaalanına teknik blok ve kuleyi inşa ediyoruz” diye konuştu.

Bursa’nın stadına hükümet desteği
Başbakan Erdoğan şampiyon kent Bursa’nın spordaki başarısına da değinerek, “Bursa, sporda da önemli bir ilimiz haline geldi. Üzüldüğümüz bir olay yaşandı. Layık görülen, gönlümün de rıza göstermeyeceği bir olay yaşandı. Bursaspor’un şampiyonluktan sonra 3.’lüğünü kutluyorum. Uluslararası camiada Bursa’mız ülkemizi temsil edecek. Bursaspor’un yeni stadıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu stada hükümet olarak belediyemize 50 trilyonluk bir desteğimiz olacak. Böylece stadımızı uluslararası standartlarda hazırlayıp bitireceğiz. Onu bitirmeden mevcut stada müdahale olmayacak. Yeni stat bitirilip, Bursaspor’a temsil edildikten sonra da mevcut stadın yerini yeşil alana çevirelim istiyoruz. Bursa’ya beton yakışmaz yeşil alan yakışır” şeklinde konuştu.

“Bursa, bir çekim alanı”
Uludağ planları için de süratle çalışıldığını belirten Başbakan Erdoğan, “Uludağ’ın planlarını da yeni dönemde hallediyoruz. Uludağ planlı bir yapılanma haline gelecek. Bursa, turizmde de patlama yaşamalı. Her özelliğiyle Bursa, bir çekim alanı. Havaalanı, deniz ulaşımı var. Mudanya’dan buraya gelmek zor değil. Bu farklılık getiriyor. İstanbul İzmir yoluyla ulaşım daha da farklı olacak. Bursa’mız için mesafeler kısalıyor. Böyle çalışmalar için 62 trilyon destek gönderdik. Bunlar aynı şekilde devam edecek. Yolu suyu olmayan köy kalmayacak. Bursa’nın çehresini köklü şekilde değiştirdik, değiştirmeye de devam ediyoruz” dedi.

Yatırımlar hizmete açıldı
Daha sonra SGK Bursa İl Müdürlüğü bahçesine geçen Başbakan Erdoğan, ulaşımdan tarihi kültürel mirasa, yeni yaşam alanlarından birçok ilke imza attığı sosyal yatırımlara kadar Bursa’nın eksikliği çekilen hizmetlerine imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Alaattin Bey – Özlüce Kavşağı, Karacaali Narlı Sosyal Tesisleri, Dağ-Der Kültür Merkezi, Ertuğrul Park, Mudanya İtfaiye Binası ve Atıcılar Hizmet Binası’nın yanı sıra Ulucamii’nin eski ihtişamına kavuştuğu projeleri hizmete açtı.

“İstikrar sürsün, Bursa büyüsün”
Çalışmalarında birlik, beraberlik, bütünlük olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Bu ülkede lazıyla, çerkeziyle, abazasıyla, romanıyla kim olursa olsun insanları yaradandan ötürü severiz, ayrım yapmayız. AK Parti’de etnik ve bölgesel milliyetçilik yok dedik. 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi Türkiye’nin gücünün artması için 12 Haziran bir milat olacak. Bursa hazır, hedef 2023. İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün, İstikrar sürsün, Bursa büyüsün. 12 Haziran demokrasi için dönüm noktası olacak. 12 Haziran ustalık dönemine başlangıcımız olacak. Bugün heyecanlıyım çünkü Bursa bir başka güzel. AK Parti ilklerin partisidir. 22 gün kaldı, gece gündüz dolaşarak, sandıkları patlatalım. Biz size inanıyoruz, güveniyoruz. Bu zafer milletçe bizim zaferimiz olacak. AK Parti’de ben yok biz var, farkımız bu. Sizlerle gurur duyuyoruz. Biz 74 milyonun partisiyiz. Bu yola öyle çıktık öyle devam ediyoruz. Demokrasinin güzelliği bu. En büyük projemiz yeni anayasa. 12 eylül müdahalesinin ürünü olan mevcut anaysa artık Türkiye’ye dar geliyor. Mevcut anayasa Türkiye’nin vizyonuyla örtüşmüyor. Özgürlükçü bir anayasayı hep birlikte yapacağız. Türkiye’ye büyük bir vizyon kazandıracağız. Anayasayı halkımızla hazırlayacağız. Halkımızın dilini anlayacağı, kısa bir anayasa hazırlayacağız. İşçinin, memurun, çiftçinin yoksulun sorunlarına kalıcı çözümler üreteceğiz. Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Hedeflerimize planlarla projelerle milletimizin huzuruna çıkıyoruz. Gücümüzü milletten alıyoruz. Siyaseti milletin eliyle şekillendirilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları kente kazandırıldı
Temeli 27 Ekim’de atılan Alaattinbey - Özlüce Kavşağı, özellikle İzmir yolu trafiğini rahatlatması açısından Bursa için büyük önem taşıyor. Özlüce ile Geçit’i, Minareli Çavuş üzerinden birbirine bağlayan yolun devreye girmesiyle İzmir yolu Özlüce Kavşağı ile Mudanya yolu Geçit Kavşağı birbirine bağlandı. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi ve Pilot sanayiden çıkan ağır tonajlı araçların çevre yoluna bağlanmaları için alternatif bir güzergâh oluşturdu. Bu sayede ağır tonajlı araçlar kent merkezine girmeden Özlüce Kavşağı’ndan sanayi bölgelerine ve çevre yoluna ulaşabilecek.
Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan Karacaali Narlı Sosyal Tesisleri, modernize edilerek, bölgeye yakışır hale getirildi. Çalışmalar kapsamında kafeteryalar, kamp alanları, konaklama yerleri, gezi alanları ve sahil yeniden düzenlenirken, tesisin altyapısı da tamamen elden geçildi. Yaklaşık bir yıl süren çalışmalarla Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesisleri arasındaki yerini alan Karacaali Narlı Tesisleri, bugünden itibaren konuklarını ağırlamaya başladı.
Hizmet sınırlarının genişlemesiyle birlikte ilçelerde de eksikliği hissedilen birimleri yeniden oluşturan Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Mudanya İtfaiye Binası da bugün hizmete açıldı.
Osmanlı’nın ilk eserlerini verdiği Bursa’da 1402 yılında Yıldırım Beyazıt Han tarafından yaptırılan Ulu Camii’nde, Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen cephe temizleme ve çevre düzenleme çalışmaları da tamamlandı. Cenaze namazının kılındığı alanda çitle çevrili yeşil alan yeniden düzenlendi ve tören yapılan alan genişletildi. Yeşil alandaki ağaçlar korunurken, bölgedeki toprak zemin kaldırılıp, abdest alma çeşmeleri daha geriye alınarak daha fazla cemaatin rahatça cenaze, cuma ve bayram namazı kılabileceği büyük bir alan ortaya çıkarıldı. Ayrıca zemin yarım metre aşağıya indirilerek caminin dışındaki su tahliyesini sağlayan drenaj kanalları yeniden aktif hale getirildi. Çalışmalar kapsamında Ulu Cami’nin kuzeyindeki alt avludaki şadırvanların üzerleri, orijinalinde olduğu gibi ahşap kubbelerle örtülerek orijinal haline getirildi. Ulu Cami çevre düzenlemesinin yanında yine tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında yer alan ve restorasyonu tamamlanan Yeşil’deki Tarihi İmaret ile 150 yıllık sivil mimarlık örneği yapı Dağ-Der Kültür Merkezi de Bursa’ya kazandırıldı.
Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Ertuğrul Park da bugün Başbakan Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Her semte yeni yaşam alanları kazandırma amacıyla Nilüfer ilçesinde iki etap halinde hayata geçirilen Ertuğrul Park’ın birinci etabında 12 bin 700 metrekare alan düzenlendi. Beton parke, kauçuktan mamul kilit parke ve mozaik kaplama presli parke taşı imalatının gerçekleştirildiği bölüme 1 adet spor aleti takımı, 20 adet bank, 6 adet pergola, 2 adet çocuk oyun grubu montajı yapıldı ve toplam 118 adet ağaç dikildi. İkinci etapta ise 5 bin 900 metrekare alanda düzenleme yapıldı. Modern parkla yapılaşmanın yoğun olduğu bölge rahat bir nefes aldı. Atıcılar Mahallesi’nde yaptırılan hizmet binası ise adeta bir yaşam alanı olarak fonksiyonlandırıldı. Mahalleye yönelik hizmetlerin tek merkezden yürütüleceği binada aynı zamanda eğitim ve toplantı odalarında da her türlü sosyal etkinlik ve eğitim çalışması gerçekleştirilebilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 22.05.2011 | Okunma sayısı:6196

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu