Haberler

Bursa’daki 14 Kent Konseyi buluştu

Font Boyutu

20 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

Bursa’daki 14 Kent Konseyi buluştu
- Bursa Kent Konseyi (BKK) tarafından düzenlenen ‘Bursa ili Kent Konseyleri Toplantısı’nda merkez ve ilçelerdeki kent konseyleri biraraya gelerek fikir alışverişinde bulundu.
- BKK Başkanı Pala, Bursa’nın tüm ilçelerinde kent konseylerinin kurulmasını arzuladıklarını ifade etti.

BURSA – Bursa’da bulunan 14 kent konseyi, Bursa Kent Konseyi (BKK) tarafından düzenlenen ‘Bursa ili Kent Konseyleri Toplantısı’nda biraraya geldi.

BKK ev sahipliğinde Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonu’nda yapılan ‘Bursa ili Kent Konseyleri Toplantısı’na BKK başta olmak üzere Osmangazi, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Mudanya, İznik, Yenişehir, Karacabey, Büyükorhan, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, İnegöl, Orhangazi kent konseylerinin başkan ve yürütme kurulu üyeleri katıldı.

“İsteğimiz Bursa’nın tümünde 18 kent konseyinin kurulmasıdır”
BKK Başkanı Semih Pala, kent konseyleri arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlamak amacıyla toplantıyı organize ettiklerini söyledi. Bursa’da faaliyet gösteren kent konseylerinin durumunu değerlendirmeyi amaçladıklarını belirten Pala, 17 ilçenin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmasının ardından Bursa Kent Konseyi’nin de 17 ilçede kent konseyleriyle ilgilenmeye başladığını aktardı. BKK’nin Türkiye’nin her yerinden gelenlere bilgi ve tecrübesini aktardığını, Bursa’nın tüm ilçelerinde de kent konseylerinin kurulmasını arzuladığını anlatan Pala, “Kent konseyi olmayan ilçelerimizle temasa geçtik. Kurulan ve kurulmak üzere olanlar var. Başarılı olanlar var. İsteğimiz Bursa’nın tümünde 18 kent konseyinin kurulmasıdır. Bu konuda yol aldık. Özellikle dağ ilçelerinde kurulması için çabalıyoruz” dedi.

Kent konseyi kavramının önemine değinen Pala, Yerel Gündem 21 geleneğinden gelen kent konseyi kavramının geçen dönem kanunlaştığını, Bursa’nın da vakit kaybetmeden hayata geçirdiğini hatırlattı. Tüm kurumlarını tamamlayan Bursa Kent Konseyi’nin Türkiye’nin en aktif ve en güçlü kent konseyi haline geldiğini belirten Pala, “Bizler sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Kent konseyi kavramının iyi anlaşılması için çalışıyoruz. Kent konseyleri bir organizasyon ve çatı kuruluşudur. Kanunda hangi kurumların katılımcı olduğu net olarak belirtilmiştir. Tüm kurumların biraraya gelebileceği tek ortamı kent konseyleri oluşturabilir. Kent konseyleri ayrıca kendisi güçlü olduğu takdirde diğer sivil toplum kuruluşlarına da destek olur. 4 Meclis, 30 çalışma grubu ve gönüllülerimizle yılda ortalama 1500 etkinlik yaparak Türkiye’nin en güçlü kent konseyi haline geldik” diye konuştu.

Kent konseylerinin siyasi söylemler ve çalışmalar içerisinde olmaması gerektiğini vurgulayan Pala, herkese ve her kesime açık olmasının de önemini dile getirdi. Kent konseylerinin hiçbir kurumun amiri olmadığını ifade eden Pala, herkese söz hakkı vererek, çıkan sonuçları ilgili makamlara ulaştırdığını anlattı. Farklı görüşteki insanları buluşturmanın kent konseylerine has özellik olduğunu söyleyen Pala, “Yeter ki kavga olmasın. Kent konseyleri taraf olmamalı. Gençlerle yaptığım bir toplantıda, ‘tornadan çıkmış gibi tek tip insan olmanızı istemiyoruz. Farklı farklı görüşlerinizin olmasını istiyoruz. Sadece kavga etmeyin’ dedim. Kent konseylerinde bütçe yoktur. Kanun, belediyelere destek olması için görev vermiştir. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin konulara yatkın olması sayesinde Türkiye’nin bir numarası haline geldik” dedi.

Toplantı kent konseylerinin başkanları ve yürütme kurulu üyelerinin tek tek söz almasıyla devam etti. İlçeleri hakkında bilgi veren kent konseyi yöneticileri, çalışmalarını anlatarak fikir alışverişinde bulundu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 20.09.2014 | Okunma sayısı:1360

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir