Haberler

BURSA'DA ZAFER COŞKUSU

Font Boyutu

 Türk milletinin bağımsızlığının ispatı Büyük Taarruz’un 87. yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Bursa’da da coşkuyla kutlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Atatürk Caddesi’nde Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen tören, Bursa protokolüne duygusal anlar yaşattı.
Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Baykurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile AK Parti Bursa milletvekilleri Ali Kul ve Canan Candemir Çelik, CHP Bursa milletvekilleri Kemal Demirel ve Abdullah Özer, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşların katıldığı kutlamalar, heyecanlı ve renkli görüntülere sahne oldu.

“Bugün, Türk’ün ateşle imtihanından başarıyla çıktığı gündür”
Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, orduevinde tebriklerin kabülünün ardından Atatürk Anıtı önünde yapılan törenlerle devam etti. Heykel’deki törende, Vali Harput, Garnizon Komutanı Baykurt ve Başkan Altepe, tören alanında askeri araçla tur atarak Bursalıların Zafer Bayramı’nı kutladı. Saygı duruşu ve Büyükşehir Belediye Bandosu’nun eşliğinde seslendirilen İstiklal Marşı ile startı verilen törende, Işıklar Askeri Hava Lisesi eğitmenlerinden Hava Öğretmen Yüzbaşı Ökten Memişoğlu, günün anlam ve önemini ifade eden bir konuşma yaptı. Memişoğlu, “Bugün, Türk’ün ateşle imtihanından başarıyla çıktığı gündür. Bağımsız bir devlet kurduysak, bugün burada nefes alabiliyorsak bunu bu zafere borçluyuz. Bu mukaddes vatana uzanan hain eller dün olduğu gibi bugün de engellenecektir. Bu yoldaki mücadelemize Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri yolumuzu ve beynimizi aydınlatacaktır. Bu vatanı yeni nesle tertemiz bırakacağız” şeklinde konuştu.

Törende duygusal anlar
Nuri Erbak Lisesi öğrencilerinden Bahar Ulucan “Kocatepe’den”, Hüseyin Altuğ Sezmiş de “30 Ağustos” adlı şiirlerini okuyarak, töreni izleyenleri heyecanlandırdı. Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Bandosu, Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Bursa Şubesi üyeleri, Bursa Mehter Takımı, Bursa Kılıç Kalkan (Tahtakıran) Halk Oyunları Derneği ve Jandarma ekiplerinin tören yürüyüşü sırasında duygusal anlar yaşayan protokol üyeleri resmi geçidi ayakta izledi.

Başkan Altepe: “Hürriyetimize sonuna kadar sahip çıkacağız”
Bursalıların Zafer Bayramı’nı tebrik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’daki kutlamaların coşkulu geçtiğini belirtti. Başkan Altepe, “Milletimizin İstiklal aşkının ve kahraman ordumuzun cesaret ve fedâkarlığının simgesi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın bu yıl 87. yıldönümünü kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize armağanı olan İstiklal ve hürriyetimize sonuna kadar sahip çıkacağız ve gençlerimize parlak bir gelecek sunacağız. Bugün şahit olduğumuz beraberlik örneği de halkımızın birbirine nasıl kenetlendiğinin göstergesidir” açıklamasını yaptı.

Bursa bayraklarla renklendi
Büyükşehir Belediyesi tarafından tören alanında vatandaşlara dağıtılan 5 bin adet Türk Bayrağı da 30 Ağustos kutlamalarına renk kattı. Zafer Bayramı coşkusu, 30 Ağustos günü (BUGÜN) saat 22.30’da Kent Meydanı’nda gerçekleştirilecek ‘Taksim Trio’ konseri ile devam edecek.

Tarih: 30.08.2009 | Okunma sayısı:6700

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir